Dünyanın Dört Bir Yanında Atatürk'ten İzler Bulacağınız Yerler.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ülkemizin ilk cumhurbaşkanı olan Atatürk, ilkeleri ve devrimleri ile bir ülkeye yön veren ender liderlerden biri. 1881 yılında Selanik’te dünyaya gelen ulu öder, 10 Kasım 1938 yılında hayata gözlerini yumdu. Atatürk’ün vatanımızın her karışında izlerine rastlamak mümkün. Yalnızca taşlarda, dağlarda, toprakta bayrakta değil yazıları, resimleri, sözleri, kitapları, devrimleri, eserleri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin her köşesinde silinmez hatıraları ile Atatürk her Türk evladının kalbinde yaşıyor.  Sadece bizim ülkemizde değil dünyanın dört bir tarafında saygıyla ve sevgiyle anılan Atatürk’ün anısına birçok ülkede Atatürk ismi verilmiş yapılar görmek mümkün. Dünyanın Dört Bir Yanında Atatürk’ten İzler Bulacağınız Yerler.

Selanik’te Atatürk Evi Müzesi

Selanik’te Atatürk Evi Müzesi

Atatürk’ün 1881 yılında doğduğu ev, Yunanistan’ın Selanik şehrinde yer alıyor. Selanik Belediyesi bu evi 1933 yılında satın alarak Mustafa Kemal Paşa’ya hediye etmeye karar veriyor ve 1937 yılına kadar satın alma işlemleri devam ediyor. 1937 yılında Türkiye Cumhuriyeti’ne hediye edilen ev 1953 yılında müze olarak kullanılmaya başlıyor.  Müzenin bahçesinde yer alan nar ağacı ise Mustafa Kemal’in babası tarafından dikiliyor ve tarihi görünümüyle müzenin en dikkat çekici noktasını oluşturuyor. 2011 yılında Selanik’teki Atatürk Evi Müzesi Yunanistan Kültür Bakanlığı tarafından modern anıt olarak tescil ediliyor.

Selanik’te Gezilecek Yerler

Yunanistan’ın en büyük ikinci kenti olan Selanik, cıvıl cıvıl bir kent olarak misafirlerini karşılıyor. Osmanlı, Roma ve Bizans mirasını günümüze taşıyan köklü bir geçmişe sahip olan şehir, meydanları, parkları, müzeleri, eski evleri ve neoklasik binaları ile farkını oraya koyuyor. UNESCO dünya mirası listesinde ter alan dördüncü yüzyılda inşa edilen Dimitros Katedrali heybetli görünümü ile ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında bulunuyor. Dünyaca ünlü Lefkos Pirgoz kordonu, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Beyaz Kule, Bizans kale surları ve Selanik’in en ünlü meydanı Aristoteles Meydanı görülmesi gereken diğer tarihi ve turistik yerler arasında bulunuyor.

Küba Havana’da Atatürk Heykeli

küba ataürk heykeli

Küba’da Atatürk’ten başka hiçbir yabancı devlet adamının heykeli bulunmuyor. 2011 yılında heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılan Atatürk Heykeli, Küba’nın başkenti Havana’da Puerto Caddesi’ne yakın bir parkta ziyaret edilebiliyor. Heykelin altında hem İspanyolca hem de Türkçe Yurtta Sulh, Cihanda Sulh yazıyor.

Havana’da Gezilecek Yerler

Komünist rejimle yönetilen Küba’nın başkenti her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Havana‘da yer alan Devrim Meydanı, tarihi yapılar, halkın yaşam tarzı ve müzeler birçok turistin ilgisini çekiyor. Dünyanın en büyük 31. Meydanı olan Devrim Meydanı 12 kilometrekarelik alanı ile geçmişin tüm eylemlerini bünyesinde barındırıyor. Meydanda yer alan 109 metre uzunluğundaki Jose Martin anıtı görülmeye değer tarihi eserler arasında yer alıyor. Ayrıca meydanda yer alan Che’in demirden silüetinin yer aldığı İç İşleri Bakanlığı da dikkat çekiyor. Capitolio Nacional binası 3 yıl süren tasarım harikası görünümüyle Havana’nın dikkat çeken bir diğer yapısı olarak mutlaka görülmesi gereken yerlerin başını çekiyor.

Manastır Kültür Müzesinde Atatürk Anı Odası

atatürk anı odası

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayan Mustafa Kemal’in okuduğu oklu olan Manastır Askeri İdadisi, Manastır Kültür Müzesi olarak misafirlerini karşılıyor. Müze içinde Makedonya’ya ait arkeolojik eserler ve Makedon kültürünü açıklayan birçok tarihi kalıntı, fotoğraf ve kıyafetler sergileniyor.

Müzenin ikinci katında Atatürk’e ait bir anı odası yer alıyor. Atatürk’ün balmumundan bir heykelinin bulunduğu odada Atatürk’e ait kişisel eşyaların yanı sıra hayatı, devrimleri, veciz sözleri, katıldığı savaşları, fotoğrafları ve Atatürk ile ilgili yayınlanan Türkçe ve yabancı dillerdeki kitaplar sergileniyor.

Manastır’da Gezilecek Yerler

Makedonya’nın en büyük ikinci kenti olan Manastır, trafiğe kapalı çarşısı ile dikkat çekiyor. Şehirdeki hemen hemen tüm kafelerin hepsi bu caddede sağlı sollu yer alıyor. Caddenin sonunda ise tarihi heykeller bulunuyor. Osmanlı döneminden kalan saat kulesi, Osmanlı çarşısı, melek kanatlı erkek heykeli, kiliseler, camiler, Büyük İskender’in babası Filip’in heykeli ve şehrin ortasından geçen nehir Manastır’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.