Avrupa’nın arka bahçesi Balkanlar tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile adeta keşfedilmeyi bekliyor. Ekonomik yurt dışı turları sayesinde, eşsiz güzelliklere sahip Balkan ülkeleri keyifli bir tatil seçeneği sunuyor.​ ​

Bosna Hersek Turu ile Sonsuz Keşif

Bosna Hersek, özellikle doğal dokusu ile yürüyüş, avcılık ve kış sporlarını yapmanıza olanak sağlıyor. Seyahatinizin önemli noktalarından birisi olması gereken başkent Saraybosna, dünyaca ünlü kayak merkezi Jahorina’ya da oldukça yakın. 1984 kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Jahorina, Balkan turuna çıkan sizlerin farklı bir deneyim yaşamasına olanak sunuyor. Miljacka Nehri’nin kucakladığı şehirde, Başçarşı’da yapacağınız yürüyüş pek çok güzellikle sizleri buluşturuyor. Yürüyüşünüz sırasında 2. Dünya Savaşı’nı temsil eden Sönmeyen Ateş Anıtı’nı biraz daha ileride ise bir nevi kapalıçarşıya dönüşmüş olan Gazi Hüsrevbegov Bezistanı’nı görebilirsiniz. Saraybosna’nın ardından Mostar şehri tarihi ve doğası ile sizleri bekliyor. 1600’lerde inşa edilen Blagaj Tekkesi de eşsiz mimarisi ile gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Geziniz boyunca Boşnak Böreği ve kahvesi gibi pek çok lezzetli yiyeceklerle karşılaşabilirsiniz.

belgrad - 3

Belgrad Turu: Tuna ve Sava Nehirleri’nin Birleştiği Yer 

Tuna ve Sava Nehirleri’nin birleştiği topraklar üzerine kurulan Belgrad, eşsiz güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle sizi bekliyor. Belgrad Kalesi’ni gezerek şehrin tarihine adım atabilirsiniz. Dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olarak da bilinen Sava Kilisesi tarihe yolculuğunuzda uğrak noktalarınızdan olabilir. Eğer merakınız tarihten çok bilim dünyasına ilişkinse alternatif akımın mucidi Nicola Tesla adına düzenlenmiş müzeyi mutlaka gezmeli, bilimden çok sanata ilgiliyseniz Picasso’dan Kandinsky’e pek çok sanatçının eserlerine yer veren Sırbistan Ulusal Müzesi’ne ayak basmalısınız. Sanata doyamadıysanız şayet Skadarlija Caddesi’ni görebilirsiniz. Cadde boyunca sokak tiyatroları ve sokak sanatçılarının gösterilerini izleyebilirsiniz. Hediyelik eşya almak isterseniz, Knez Mihajlova Caddesi’ndeki şirin dükkanları ziyaret edebilirsiniz. Yorgunluğunuzu Taş Meydan’da dinlenerek geçiştirirken karnınızı eşsiz lezzetler pieskavitsa ya da muçkalitsa ile doyurabilirsiniz.

dubrovnik - 5

Dubrovnik Turu: Eski Şehrin Büyüsü

Uygun yurt dışı turları ile Hırvatistan’ın Adriyatik kıyısında yer alan bu güzel şehrini gezebilirsiniz. Şehrin tarihine ait ne varsa Old Town (Eski Şehir) bölgesinde bulabilirsiniz. Eşsiz mimari yapılar, sokaklar ve tarihi mekanlar… Kentin en işlek caddesi olan Stradun güzel kafeleri yanında sizleri tarihle de buluşturuyor. Cadde gezisi sırasında karşılaşacağınız mekanlardan biri olan Büyük Onofrio Çeşmesi ve hemen karşısında yer alan Male Fransisken Kilisesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Dubrovnik Festivali’nin sembolü de olan, 15. yüzyıla ait Orlando Sütunu’nu da yine Stradun Caddesi’nde görebilirsiniz. Gezinizi lezzetli yiyeceklerin tatlarına bakarak taçlandırabilirsiniz. Pasticade, zelene menestra, cevapcici, viska poğaça onlardan sadece birkaçı…

makedonya -4

Makedonya Turları

Güzel gölleri ve tarihiyle Makedonya, vizesiz seyahat edebileceğiniz Balkan ülkelerinden birisidir. Ohrid Gölü’yle anılan Ohrid Kasabası tarihi dokusu ve doğasıyla Makedonya’nın en güzel bölgesi olarak tanımlanabilir. Orta Çağ’dan pek çok iz taşıyan kasabada yüzlerce antik kilise bulunuyor. Saint John Kilisesi, Samoil Kalesi ve yine aynı bölgede sayılabilecek Sweti Naum Manastırı görülmeyi hakeden eserler arasında yer alıyor. Büyük İskender’in ülkesi Makedonya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken diğer yer ise Üsküp’tür. Üsküp’te yer alan Rahibe Teresa Evi, Üsküp Kalesi, Türk Çarşısı, Makedonya Meydanı’na konuşlanmış görkemli Büyük İskender Heykeli ve Eski Tren İstasyonu gezebileceğiniz yerlerden sadece bazılarıdır. Kış sporlarına ilgi duyanlar için, Üsküp’e oldukça yakın mesafede yer alan Mavrovo Kayak Merkezi de tatilinizi cazip hale getirebilir.

karadağ - 2

Karadağ Turu ile Fiyordlar

Önemli kayak merkezlerinin yer aldığı Karadağ turuna Podogrica ile başlayabilirsiniz. Şehirde Stara Varos bir Osmanlı kasabası olarak karşınıza çıkarken Hercegovacka Caddesi, araç trafiğine de kapalı olması sebebiyle, oldukça rahat alışveriş olanağı sağlıyor. Dünyanın en güzel koylarından birisini bu geziniz sırasında Kotor şehrinde bulabilirsiniz. Kotor fiyordunun güzelliğine şehrin her tarafını dolanan Arnavut kaldırımı sokaklar, 12. yüzyıldan kalma kiliseler, tarihi mekanlar ve saat kulesi eşlik ediyor.