Yeraltı kaynakları açısından zengin bir ülke olan Türkiye, bünyesinde yer alan fay hatları ve yeraltı sularının armağanı olan kaplıcaları ve termal tesisleriyle alternatif tatil seçenekleri sunuyor. Mineral ve asit bakımından zengin olan kaynak sularının etrafında Tedavi ve Rahatlama için Termal Keyfi için birçok kaplıca ve termal tesis bulabilirsiniz.

Kaplıcalar ve termal oteller çeşitli rahatsızlıklar yaşayan ya da tatil planlarını sıcak sularda geçirmeyi düşleyenlerin tercihlerinin başında geliyor. Kaplıca ve termal tesisler, bu bölgelere gelenlerin konaklama ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılarken değişik hizmetlerle de ziyaretçilerin sağlık sorunlarına yardımcı olabiliyor.

termal-1

Başta kireçlenmeler, iltihabi romatizmalar, yumuşak doku romatizmaları, mekanik bel ve boyun problemleri, ortopedik problemler, kırık sekelleri, ameliyat komplikasyonları, spor yaralanmaları ve çeşitli kas rahatsızlıkları olmak üzere pek çok derde deva olduğu bilinen kaplıca sularının vücut direncini arttırdığı biliniyor. Tedavi edici içeriklerinin yanı sıra çeşitli çamur banyosu ve spa olanakları ile de cildinizi ferahlatan seçenekler de bulabilirsiniz.

termal-4

Ülkemizin farklı yerlerinde, bölgelerine özgü yararlı mineral ve asit içeriklerine sahip kaynak ve yeraltı suları bulunuyor. Afyon Gazlıgöl bölgesinde yer alan birçok tesis yıl boyu ve özellikle sonbahar-kış aylarında ziyaretçilerini ağırlıyor. Bolu yeşil doğası ve güzelliklerinin yanında kaplıcaları ve termal otelleri ile de soğuk günlerin sıcak tatil alternatifi oluyor. Sıcak kaplıca suları ile şifa bulup, Bolu’nun yeşil doğasında yürüyüş yaparak tüm hücrelerinizi oksijenle doldurabilirsiniz. Bursa bölgesi de kaplıcaları ve termal tesisleriyle tercih ediliyor. Osmanlı’dan günümüze gelen hamamları ve şifalı kaplıcaları ile ziyaretçilerini bekliyor.

termal-2

Yalova, İstanbul’a yakınlığı ile hafta sonu küçük bir kaçamak yapıp, şehrin stresinden kaplıcaların şifalı sularına koşanların gittiği bir bölge. Burada da her bütçeye uygun tesisler, kaplıca tatili yapmak isteyenleri ağırlıyor. Kızılcahamam termal bölgesi kaplıcaları ve yeraltı suları ile çok bilinen bir yöre. Ankara ve çevresindeki şehirlerde yaşayanların kaplıca ziyaretlerindeki tercihi olan Kızılcaham termal bölgesi zengin tesis seçeneği ile gelenleri ağırlıyor. İzmir’in güzel yöresi Balçova da termal tesisler bakımından zengin bir bölge. Balçova kaplıcaları M.Ö. 1200 yıllarına kadar dayanan geçmişe sahip. Geçmişten günümüze şifa ve tedavi amaçlı kullanılan Balçova Kaplıcaları insanlara doğanın özel bir armağanı…