Refah seviyesi, eğitim standartları, metropolleri, modern yaşam sunan şehir merkezleri ve vadettiği olanaklar ile ön plana çıkan Kanada, milli parkları ve mükemmel doğasıyla da dikkat çekiyor. Oldukça geniş bir yüzölçümüne sahip olan ve Rusya’nın ardından dünyanın en büyük ikinci ülkesi olarak bilinen Kanada’nın dört bir yanında göller, parklar, ormanlar ve vahşi yaşam alanları bulunuyor. Öyle ki; Kanada’daki göl sayısı, dünyanın geri kalanından daha fazla!

Kanada’nın dünyaca ünlü milli parkları, flora ve fauna bağlamında da epey zenginlik sunuyor. Manzaralarıyla adeta nefes kesen Kanada milli parklarını sizin için derledik. İşte nefes kesen manzaralarıyla Kanada milli parkları 

Banff National Park

Rocky Dağları arasında devasa bir park olan Baff Ulusal Parkı, adını bağlı bulunduğu beldeden alıyor. Kış mevsiminde kayak gibi sporlar, yaz mevsiminde ise trekking gibi sporlar için elverişli olan ve her bir adımda ayrı güzellikte bir manzara vadeden Banff, irili ufaklı çok sayıda göle de ev sahipliği yapıyor.

1885 yılında kurulan ve ülkenin en eski ulusal parkı olan Baff National Park, toplamda 6 bin 641 kilometre karelik bir alan üzerinde kurulu. Alberta eyaletinde bulunan Calgary şehrine yakın olan ulusal park, turistler tarafından oldukça rağbet görüyor.

Gros Morne National Park

Kanada’daki en büyük ikinci ulusal park olan Gros Morne, doğanın tüm mucizelerini gözler önüne seriyor. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilen park, yalnızca yer üstü güzellikleri ile değil, yer altındaki tektonik faaliyetler ve jeolojik önemi ile de ön plana çıkıyor. Park Gros Morne Newfoundland bölgesinde bulunuyor ve aynı zamanda Appalachian Dağları’nın bir bölümüne de ev sahipliği yapıyor.

Cape Breton Highlands National Park

Cape Breton Highlands Ulusal Parkı, Kanada’nın bir başka doğa harikası. 949 kilometre karelik bir alan üzerine kurulu olan ve diğer ulusal parklara kıyasla daha küçük bir park olan Cape Breton Highlands, yürüyüş yolları ve kamp olanakları ile beğeni topluyor. Birçok yürüyüş rotasına ev sahipliği yapan ve her bir rotada ayrı güzellikler barındıran parktaki ağaçlar, göller ve panoramik manzara olanağı tanıyan tepeler, Cape Breton’u benzersiz bir park haline getiriyor.

Pacific Rim National Park

Kanada içerisindeki Britanya Kolumbiyası sınırları içerisinde yer alan ve ülkenin en küçük ulusal parklarından biri olan Pacific Rim, göl manzaraları ile öne çıkıyor. Göl üzerinde kayıkla tur atmanın oldukça popüler bir aktivite olduğu bu ulusal parkta kamp yapmak ise gerçekten bir ayrıcalık olarak kabul ediliyor. Bölgenin coğrafyası ile ilişkili birbirinden ilginç bitki popülasyonlarına sahip olan parkta yürüyüş yapmak, kamp yapmak, gölde kayıkla gezintiye çıkmak gibi faaliyetler ziyaretçilerin hepsini adeta mest ediyor.

Yoho National Park

Britanya Kolumbiyası içinde bulunan bir diğer ulusal park olan Yoho National Park, özellikle araba ya da karavanla dünya turuna çıkan gezginlerin uğrak noktalarından biri oluyor. Oldukça geniş, yeni ve konforlu bir asfalt yola eşlik eden sıra sıra dağ ve tepeler, zaman zaman sürpriz yapan masmavi göller ve her daim varlığını sürdüren yemyeşil ağaçlar unutulmaz anlar yaşatıyor. Yoho National Park’ta güvenli bir şekilde kamp da yapılabiliyor. Kamp için uygun alanların bulunduğu park, ayrıca birçok yürüyüş yollarına da sahip bulunuyor. Her bir yürüyüş rotasının ise ayrı zorluk dereceleri var. Ziyaretçiler ise kendine uygun gördüğü güzergahı seçerek nefes kesen manzaların içerisinde kısa ya da uzun yürüyüşlerin tadını çıkarıyor. Yoho National Park, her yıl binlerce turisti ağırlamaya devam ediyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin