Farklı Medeniyetlere Kucak Açın: GAP Turları

Farklı Medeniyetlere Kucak Açın: GAP Turları. Kültürel açıdan Güneydoğu Anadolu bölgesi, tarih zenginliğiyle ülkemizin en ilgi çekici bölgelerinden biridir. Bölgenin çehresini değiştiren Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) dolayısıyla, bu bölgeye düzenlenen geziler GAP Turları olarak anılmaktadır. Güneydoğu Anadolu bölgesinin Fırat ve Dicle Irmakları arasında kalan bölümü, tarihte “medeniyetin beşiği” olarak anılan Mezopotamya coğrafi bölgesinin yukarı kısmını oluşturur. Uygarlığın temel taşlarının icat edildiği, bazı bilim dallarının başladığı bölge, binlerce yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Orta Doğu tarzı yaşam biçiminin hakim olduğu bölgeyi gezerek zengin tarihi hakkında fikir sahibi olabilir, bölgenin kendine özgü kültürünü, yemeklerini ve ürünlerini yakından tanıyabilirsiniz. Bölgeyi gezmek için en az bir hafta ayırmak gerekirken sadece Mardin civarını bir hafta sonunda ayrıntılı gezebilirsiniz.

GAP Turları

Güneydoğu Anadolu’da Nereyi Gezmeli, Ne Yemeli, Ne Almalı?

GAP turları genelde; Mardin, Urfa, Antep, Adıyaman, Batman ve Diyarbakır illerini kapsıyor. Bu illerin her biri kendine özgü tarihi zenginlikleriyle masalsı bir büyüleyicilik içeriyor.

Kartal yuvası gibi bir dağın zirvesine kurulu Mardin, Süryani–Arap kültürünün derin izlerini taşıyor. Taş işçiliğiyle kendine özgü bir tarz oluşturmuş olan Mardin, birçok cami, medrese, kilise ve manastıra ev sahipliği yapıyor. Bir açık hava müzesi izlenimi yaratan şehrin tarihi bölgesinde yürümek, kadim Süryani kültürünü tanımak kişisel derinliğinizi arttıracaktır.

Güneydoğu Anadolu

Urfa’nın Balıklıgöl ve çarşı bölgesi, şehrin kendine özgü mimarisinin özelliklerini taşıyor. Hz. İbrahim’in doğduğu rivayet edilen mağara ve çevresindeki yapıları kapsayan Balıklıgöl, yerli ve yabancı pek çok ziyaretçi çekiyor. Balıklıgöl’ün efsaneleri ve rahatlatıcı atmosferiyle ferahlık bulabilirsiniz. Tam bir Orta Doğu pazarı olan çarşı, yüzlerce dükkandan oluşan bir mahalleyi andırıyor. Çarşıda kaybolmak Urfa gezisinin parçası, çarşı içindeki Gümrük Han’da buluşup yerel “mırra” kahvesi içmek de gezinin tamamlayıcısı oluyor. Harran ve dünyanın en eski, belki de ilk tapınağı olan Göbeklitepe aklınızın bir köşesini meşgul edecektir.

Balıklıgöl

Gaziantep ayrıca derin tarihi olan sanayileşmiş bir şehir, kurtuluş savaşı açısından da büyük önem taşıyor. Ama Antep’in belki de en ilgi çeken yanı sunduğu lezzetler oluyor. Baklavası, kebapları, lahmacunu ve Antep fıstığı ile gurmelere hitap ediyor. Muhammara, katmer gibi yerel lezzetleri damağınızda iz bırakacaktır. Halfeti’de batık şehir üzerinde tekne gezisi de hüzünlü bir güzelliği yaşatacaktır.

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil olan Nemrut Dağı, Adıyaman sınırları içinde yer alıyor. Yüksek bir dağın zirvesinde inşa edilmiş iki bin yıllık tapınak ve devasa heykeller, görenleri şaşkınlık içinde bırakıyor. 20 dakikalık bir tırmanışı göze alıp Türkiye’nin en etkileyici tarihi alanlarından biri olan bu siteyi mutlaka görmelisiniz.

nemrut dağı

Dicle nehri kıyısında yer alan tarihi bir yerleşim yeri olan Hasankeyf, Batman ili sınırında bulunuyor, tarihi zenginliği ve genel görünümüyle ilgi çekiyor. Yazık ki çok yakında sular altında kalacak bu yerleşimi görmek için bu belki de son fırsatınız olabilir. Geç kalmadan değerlendirmelisiniz.

Diyarbakır tarihi açıdan Türkiye’nin en zengin şehirlerinden biri olarak göze çarpıyor. Dicle kıyısında stratejik konuma sahip olan şehir, Roma İmparatorluğu döneminde dünyanın en kalabalık 5 şehrinden biri olarak tarihi önem taşıyor. Çin Seddi’nden sonra, ayakta kalmış en büyük şehir surlarıyla, şehrin tarihi alanı olan Suriçi sınırlarını çiziyor. Ulu camiyi, Keçi burcunu, Hasanpaşa hanını, Deliller hanını ziyaret etmeli, tarihi dokuyu görmelisiniz.

diyarbakır

Gaziantep elbette Antep fıstığı ve baklava almak için uygundur. Antep’in en ünlü el sanatı olan sedef kakma sanatını da görebilirsiniz. Mardin’de değişik aromasıyla Süryani şarabını tadabilirsiniz. Ayrıca Mardin veya Midyat’ta gümüş telkari takılar ilginizi çekecektir. Urfa’da mırra kahvesi, Mardin’de kakuleli kahve deneyebilirsiniz. Acı biber seviyorsanız isot, değişik bir çay tadı denemek isterseniz “kaçak çay” satın alabilirsiniz. Mardin mutfağının çeşitliliği, Antep yemeklerinin tadı hafızanızda yer edecektir.

gaziantep