İhtişamlı Doğal Güzelliğin Adresi: Artvin

Yeşilin her tonunu bulabileceğiniz ve kesintisiz doğa manzarasını adeta önünüze seren İhtişamlı Doğal Güzelliğin Adresi: Artvin, ülkemizin kuzeydoğusunda kalan en uç noktasında yer alıyor. Farklı tatil alternatifleri arayan doğa aşığı tatilcileri bekleyen bölgede; trekking, rafting ve ekstrem sporlar için uygun parkurlar bulunuyor.

Bölgedeki Konaklama Seçenekleri

Artvin, doğal güzelliklerinin yanı sıra, kültürel yapısı ile de birçok tatil seçeneğini bünyesinde barındırıyor. Bölgedeki ünlü yaylalar, her yıl düzenlenen şenlikler ve yayla turizmi sayesinde şehir sayısız turist ağırlıyor. Hal böyle olunca, yaylalara yapılacak gezi esnasında konaklama, bölgeye has yayla evleri ya da kamp alanlarında konaklama şeklinde yapılıyor.

Artvin şehir merkezinde konaklama için çok fazla alternatif bulunmuyor. Artvin otelleri, şehir merkezinde oldukça sınırlı. Ancak, Artvin’deki tatil güzergahınızı Hopa’ya doğru çizmeye karar verirseniz, bölgede bulunan iki adet otel seçeneğinden bir tercih yapılabiliyor. Oda-kahvaltı konseptinde hizmet sunan Nana Otel ve Paluri Otel, Hopa merkezde bulunan otel alternatiflerini oluşturuyor.

Artvin’de Mutlaka Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler

Artvin, bölgenin en yüksek ve bitki dokusu en zengin dağlarına ev sahipliği yapıyor. Krater gölleri, dağların en yüksek noktalarında büyüleyici bir görsel şölen sunuyor. Bu anlamda en iyi örneklerden biri olan Karçal Dağları, yaban hayatına dair birçok hayvan türüne de yerleşim sağlıyor.

Amerika’da bulunan Büyük Kanyon’dan sonra, dünyanın bilinen en büyük ikinci kanyonu olma özelliği taşıyan Cehennem Deresi Kanyonu, dağların arasında oluşmuş ve tipik vadi özelliği taşıyan coğrafi bir doğal yapı olmasıyla öne çıkıyor. En derin yerinin deniz seviyesinden oldukça yüksek olduğu biliniyor. Cehennem Deresi Kanyonu, Artvin‘e gelince görülmesi gereken yerlerin ilk sıralarında bulunuyor.

Şavşat yöresinde bulunan Papart Vadisi, çeşitli kuş ve bitki türlerine ev sahipliği yapan büyülü bir doğal güzelliğe sahip. Artvin sınırları içinde bulunan bir diğer gizli cennet olan Maral Şelalesi, Maçhael Vadisi içinde bulunuyor. Vadide yürüyüş yapmak ve doğal güzellikleri seyretmenin dışında, fotoğraf çekmek için de birbirinden özel manzaralar bulunuyor.

Kış aylarında tatil yapmak için mükemmel bir tatil seçeneği sunan Atabarı Kayak Merkezi, Artvin’in en belirgin tatil adreslerinden biri durumunda. Sömestr tatili ve tüm kış boyunca mükemmel zaman geçireceğiniz tatil merkezi, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Artvin şehir merkezine 57 km. uzaklıkta bulunan Borçka Karagöl, dünyanın en güzel gölleri arasında bulunuyor. Göl üzerinde sandalla gezmek, göl çevresinde kamp ve parkur yürüyüşleri yapmak ve muhteşem güzellikteki doğanın avantajlarından yararlanıp bol bol fotoğraf çekmek, Borçka Karagöl’e gelince yapabileceğiniz aktiviteler arasında yer alıyor.

Artvin’de Görülecek Tarihi Yerler

Eski adı Dörtkilise olan Tekkale Köyü, eski adını 10.yüzyılda köyde bulunan dört adet kiliseden alıyor. Günümüzde hala çarpıcı görüntüleriyle varlığını sürdüren kiliselerden en çok ilgi gören ve köye adını veren Tekkale Manastırı, Artvin’e geldiğinizde görmeniz gereken yerlerden biri olma özelliği taşıyor.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname kitabında da adı geçen Satlel Kalesi, yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gören tarihi eserler arasında yer alıyor. Kesin olarak yapılış yılı bilinmemekle birlikte, 9. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Bagrat Krallığı tarafından moloz taşlarla yapılmış bir kale olmasına rağmen bugün hala dimdik ayakta ve tüm güzelliği ile varlığını sürdürüyor.

Artvin'de Görülecek Tarihi Yerler

Artvin’in Ardanuç ilçesinin Adakale mevkiinde bulunan İskenderpaşa Camisi ve Türbeleri, tatil için bölgeye gittiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Hz. Osman döneminde Müslüman Araplar tarafından yaptırılan cami, Osmanlılar’ın bölgeyi fethi ile birlikte onarılıp yeniden ibadete açılarak günümüze kadar varlığını sürdürüyor.

Artvin’de mükemmel bir tatil deneyimi yaşamak, ayrıca tarihi ve doğal güzellikleri en detaylı biçimde keşfetmek için birbirinden farklı zengin seçeneklere sahip Artvin turları bulunuyor. Sizin için en uygun dönemde ve şartlarda kusursuz bir tatil planlaması sağlayan turlar için Artvin uçak bileti fiyatlarının çok avantajlı seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.