ritüeller

Tarih boyunca uygulanan binlerce farklı ritüel, birçokları tarafından “tuhaf”, “gereksiz” hatta düpedüz çılgınlık olarak kabul edilebilir ama bu ritüelleri gerçekleştirenler için hiç de öyle değildir. Yaptıkları şeylere, neyi temsil ettiğine ve üzerlerindeki etkisine tamamen inanırlar. Aslında bu uygulamaların çoğu da oldukça ilgi çekicidir. Öyleyse dünyanın değişik noktalarında antik zamanlardan beri Geçmişten Günümüze Uzanan Dünyanın En Tuhaf Ritüelleri nelermiş bir bakalım.

1. Yanomamo ölüm ritüeli, Venezuela

Venezüela’daki Yanomamo halkının ölüleri için gerçekleştirdikleri korkunç bir ritüel var. Yanomamo, dünya üzerinde kalan birkaç çok kültürlü halktan biri ve bu töreni, batılıların keşfinden çok daha önce yapmaya başlamışlar. Elbette bu ritüel bir inanca da bağlı. Ruh yiyicilerin, ölülerinin ruhlarını ve yaşam güçlerini acımasızca tükettiklerini ve eğer bu zincir durdurulmazsa, ruh yiyicilerin tüm dünya ölünceye kadar yemeye devam edeceklerini düşünüyorlar. Sonuç olarak, kötü ruh yiyenleri durdurmak için Yanomamo halkı kendi ölülerini yiyor. Önce vücudu yakıyorlar ve daha sonra en büyük kemikleri bir havanda öğütüyorlar. Elde ettikleri bu tozu çorbalarına ekleyerek içiyorlar.

2. Phuket Vejetaryen festivali, Tayland

Her yıl Eylül veya Ekim aylarında, güneydeki Phuket şehrinde bulunan Taylandlılar, dokuz gün boyunca et yemekten kaçınıyorlar. Festival, aşırı derecede mazoşistik ritüeller içeriyor. Erkekler ve kadınlar; bıçak, mızrak, şiş gibi akla gelebilecek her türlü sivri cismi yüzlerine ve vücutlarının farklı yerlerine batırıyorlar. Çoğu kişi kötü ruhları uzak tutmak ve topluma iyi şans getirmek amacıyla vücutlarına çok sayıda piercing yaptırıyor. Ayrıca bir Budist tapınağında, dikkatli bir şekilde denetlenen bir mutilasyon (vücudun uzuvlarından birinin kesilmesi) işlemi gerçekleştiriliyor. Yüz piercingi, spiritüel aktiviteler ve katı vejetaryenlik içeren bu festivalle Çin toplumu, Çin takviminin dokuzuncu ayı boyunca etten ve çeşitli uyarıcılardan uzak kalmanın sağlık ve huzur elde etmelerine yardımcı olacağına olan inancı kutluyor.

3. Bebek üzerinden atlama festivali, İspanya

Paganizmle bağlantılı ve ortodoks vaftizizminden ayrı olan bu ritüel 17. yüzyıla dayanıyor. Senede 1 defa yapılan ve Haziran ayına denk gelen bu festival, İspanya’nın Castirillo de Murcia köyünde yapılıyor. Tam olarak çıkış noktası bilinmese de doğurganlık ritüeli başlangıcına denk geldiğine inanılıyor. Festival süresince kırmızı ve sarı maskeli şeytan kılığına bürünmüş kişiler köyde koşuşturarak at kuyruğu ile köylüleri kırbaçlıyorlar. Bir önceki yıl doğan bebekler, sokağa konulan şiltelerin üzerine yatırılıyor ve kostüm giymiş erkekler bebeklerin üzerinden atlıyor. Daha sonra bebeklerin üzerine gül serpiliyor ve annelerine teslim ediliyorlar. Bu ritüelle şeytanın, yeni doğan bebeklerin günahlarını emeceğine ve hastalık ve talihsizliğe karşı koruma sağlayacağına inanılıyor.

4. Parmak kesme ritüeli, Papua Yeni Gine

Batı Papua Yeni Gine’deki Dani halkı, sevilen birinin ölümünden sonra parmaklarını kesiyordu. Bu, ölen kişiyle bağlantılı olan bir kadına ya da çocuğa yapılan oldukça katı ve anlaşılmaz bir ritüeldi. Fiziksel acıyı, üzüntü ve ıstırabın ifadesi olarak kullanmanın yanı sıra bu şekilde hem ruhları tatmin etmek hem de onları uzaklaştırmak için yapılıyordu. Ampütasyonu gerçekleştirmek için parmaklar sicimle sıkı bir şekilde bağlanıyor ve sonra bir balta ile kesiliyordu. Kalan parça ise kurutuluyor ve yakılıyor ya da özel bir yerde saklanıyordu. Ritüel şimdi Yeni Gine’de yasaklandı, ancak bu uygulamanın etkileri, topluluğun bazı eski üyelerinde hala görülebilir.

5. Bebek atma ritüeli, Hindistan

Her yıl Aralık ayında Hindistan’ın Maharashtra eyaletinde gerçekleştirilen bu ritüelde, yüzlerce bebek, 60 metre yüksekliğindeki bir tapınaktan aşağı atılıyor. Tapınağın aşağısında kalabalık bir topluluk bekliyor ve bir grup erkek gerilmiş bir bez tutarak atılan bebeği yakalamaya çalışıyor. Bunu yapmalarının sebebi ise evli çiftleri daha fazla bebek yapabilmeleri için kutsamak. Ayrıca bu ritüelin aileye sağlık ve şans getirdiğine de inanılıyor. Hindistan hükümeti, Maharashtra eyaletinde uygulanan bu akıl almaz ritüeli artık yasaklamayı düşünüyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin