Dünyanın çeşitli yerlerindeki kimi tatil destinasyonu, doğal güzellikleri ve sosyal olanakları ile ilgi çekerken kimisi sahip olduğu atmosferle konuklarına uzun süre etkisinden çıkamayacakları bir seyahat deneyimi yaşatıyor. Eğer siz de ikinci seçeneğin peşindeyseniz, tatil yeri seçiminizi ihtişamlı görünüm sunan sanatsal şehirler listemize bakarak yapabilirsiniz.

St. Petersburg – Rusya

İhtişamlı görünüm sunan sanatsal şehirler listemizin ilk sırasında Rokoko tarzından inşa edilmiş binalara sahip St. Petersburg yer alıyor. 18. yüzyılda Fransa’da ortaya çıkan bu tarzı, Barok stilden ayıran en büyük farklılıklar keskin ve simetrik hatlar yerine kıvrımlı, açık renkli, seküler şekilleri benimsiyor olması. Bu nedenle Rokoko, erkek egemen yerleşimler yerine St. Petersburg gibi o dönem tahta kadınların egemen olduğu şehirlerde daha çok benimsenmiş. Katerina Sarayı, kentte bu stille inşa edilmiş yapıların başında gösteriliyor.

Atina – Yunanistan

Yunanistan’ın başkenti Atina, klasik mimarinin en güzel ve belki de en eski örneklerini barındırması sayesinde mimariye tutkun birçok gezgini kendisine çekmeyi başarıyor. Demokrasinin temellerinin atıldığı Antik Yunan kültürüne özgü pek çok ayrıntıyı öğrenme fırsatı bulabileceğiniz kentte, bu stille inşa edilmiş yapıların kökenleri M.Ö. 400 yılına kadar uzanıyor. Hephaistos ve Zeus tapınakları, Partenon gibi antik yapıların kalıntılarının çevresinde duran sütun başları ile tanrılara adanmış heykeller, kente gelen gezginlerin günümüzde de Klasik mimari hakkında fikir sahibi olmalarına yardımcı oluyor.

Budapeşte – Macaristan

Birçoğu Osmanlı döneminde açılmış kaplıcalarıyla ünlü Budapeşte, zarif hatları ile göze çarpan dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı Art Nouveau stilli sayısız mekâna ev sahipliği yapıyor. 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başında kabul gören bu mimari akımda kıvrımlı hatlara, organik şekillere sahip renkli süslemeler, demir ve cam üzerine yaygın bir şekilde uygulanıyor. Kentte geçireceğiniz tatil günlerinde Art Nouveau’nun zarafetini ve güzelliğini keşfetmek isterseniz, Tuna kıyısında yer alan Gresham Sarayı’nı ziyaret edebilirsiniz. Hotel Gellért, Uygulamalı Sanatlar Müzesi ile Budapeşte Hayvanat Bahçesi aynı stille inşa edilmiş diğer önemli yapılar.

Roma – İtalya

İhtişamlı görünüm sunan sanatsal şehirler listesi oluştururken, mimari şaheserlerle dolu Roma’yı es geçmemek gerekiyor. Romanesk, Gotik, Rönesans gibi klasik stillerden izler taşıyan birçok yapının bulunduğu başkent, günümüzde 17. yüzyıl Barok mimarisinin merkezi kabul ediliyor. Işık ve gölge arasındaki büyüklüğün, zenginliğin, karşıtlığın yakalanmaya çalışıldığı bu stil sayesinde kent atmosferi daha da görkemli hale geliyor. Pek çok gezginin Roma gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki St. Peter Meydanı, Santi Luca e Martina ve Trevi Çeşmesi Barok tarzın tüm detaylarını barındırıyor.

Barselona – İspanya

Mimari açıdan sınırları zorlayan kentlere seyahat etmeyi planlıyorsanız, Barselona’yı gezi listenizin ilk sırasına yerleştirebilirsiniz. Katalonya Özerk Bölgesi’nin başkenti ve İspanya’nın turistik anlamda en popüler kenti konumundaki Barselona’nın bu kadar özel bir yer haline gelmesinde, Antoni Gaudi’nin çalışmalarının payı bir hayli fazla. Ünlü Katalan mimar, 19. yüzyılın başlarında modern Gotik anlayışla doğuya özgü motifleri bir araya getirmeye çalışmış. Bu çabanın sonucunda ortaya Park Güell ve tamamlanamamış olmasına rağmen mimari harika gözüyle bakılan La Sagrada Familia gibi eserler ortaya çıkmış.

Miami – ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida Eyaleti sınırları içerisindeki eğlence cenneti Miami, dünyada Art Deco mimariyle inşa edilmiş en fazla yapıyı barındıran yer konumunda. Bu anlayışa bağlı kalınarak 1920’li ve 1930’lu yıllarda inşa edilen yapılar sayesinde kent, Latin azınlığın yaşadığı küçük bir yerleşimden ultra modern ve lüks bir tatil destinasyonuna dönüşmüş. Mimarlar, Ocean Drive’ı merkezine alan bu dönüşüm için simetrik ve geometrik desenleri, hayvan motiflerini, pastel renkleri kullanarak, günümüzde kentin atmosferine damga vuran akışkanlığı ve hareketliliği yakalamış.

Brasília – Brezilya

İhtişamlı görünüm sunan sanatsal şehirler listemizin son sırasındaki yerleşim, 1956’da Brezilya Devlet Başkanlığı’na seçilen Juscelino Kubitschek’in direktifleri doğrultusunda sıfırdan inşa edilen Brasília. Ülkenin yeni başkenti olması planlanan kentin tasarlanması için Mimar Oscar Niemeyer görevlendirilmiş ve yapılan çalışmalar sonucunda Fütüristik bir proje hayat geçirilmiş. Yerleşimin asla başlamadığı kentin sıra dışı yapıları oluşturulurken dinamik hatlar ile beton ve cam gibi materyaller sıkça kullanılmış.