Hint Okyanusu’nun kalbinde bulunan tropik adalar topluluğu Maldivler, özellikle yeni evlenen çiftlerin balayı için seçtikleri bir yeryüzü cenneti. Yıl boyu hava sıcaklarının hemen hemen aynı olması ve yağışların çok kısa sürmesi de bölgeyi her mevsim seçilebilir kılıyor.

Turkuvaza Yolculuk

Ucu bucağı görünmeyen maviliklerin, bembeyaz kumların ve tropik ağaçların anavatanı Maldivler’de 1200 civarında irili ufaklı ada bulunuyor. Ortalama 300 adada yerleşim var ve bunlardan bazılarının çok küçük olması nedeniyle neredeyse sadece bir adaya bir otel düşüyor. Yani tatil tercihinizi Maldivler turu satın alarak kullanacaksanız “kendiniz için adayı kapatmış” olarak hissedebilirsiniz.

Turkuvaz sularla çevrili cennet gibi bir sahile açılan otel odaları, egzotik bitkiler ve palmiye ağaçları arasında jakuzi keyfi ve tropikal meyveler… Hepsi cennetten bir betimleme gibi gelse de kulağa Maldiv Adaları bunları ve hayal ettiklerinizden çok daha fazlasını sunuyor ziyaretçilerine.

maldivler-1

Her Mevsim Okyanusa Uyanmak

Maldiv Adaları’nda tatil yapmaya karar verdiğinizde iklimin yağışlı ve aşırı sıcak olduğu dönemlere dikkat etmeniz gerekiyor. Yine de bununla beraber aslında her mevsim Maldivler’de tatil mümkün. Özellikle balayı turu için bu cennet adaları seçen çiftler, yağmuru kendilerine özel su üstü villalarında pencerenin arkasında izlerken bile ayrı bir keyif alacaklardır. Yağışlar çok kısa sürdüğünden, yağmurlara denk gelseniz bile ertesi gün okyanusa sadece bir iki metre uzaklıkta bulunan odanızda uyandığınızda ayak uçlarınızda tatlı meltemin esintisini ve iyotun kokusunu burnunuzda hissedebilirsiniz.

Maldivler otelleri konusunda geniş bir yelpazeye sahip. Bu nedenle konaklama opsiyonları elbette sadece özel villalardan ibaret değil. Çiftlere özel su üstü bir villanın tamamen kiralanabileceği gibi, bütçeye göre otel opsiyonları da mevcut. Maldivler balayı adası olarak akıllara kazınsa da aslında muhafazakar çiftler ve hatta çocuklu aileler için de çok uygun.
maldivler-2

Maldivler turları her bütçeye uygun konaklama seçeneği sunarken aslında giderin büyük bir kısmının uçak bileti olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu nedenle Maldivler balayı turu almaya karar verdiğiniz andan itibaren ilk işiniz ekonomik yoldan uçak bileti satın almak olmalı. Aktarmalı gitmeyi tercih ederseniz toplamda ortalama 12 saatlik bir yolculuk sonunda, odaları bembeyaz kumlu sahillere açılan bu ekvator adasına ulaşmış olursunuz.

Daha önce Budist olan ada halkı, Arap tüccar Abul Barakhat Al-Bar Bari’nin tebliğiyle Müslümanlığı seçmiştir. Çalışanlar özellikle Müslüman ülkelerden gidenlere yeme içme konusunda oldukça yardımcı oluyorlar. Adalarda yerleşim binlerce yıl öncesine dayanıyor.

Ayakkabılarınızı Evde Bırakın

Maldivler‘de hamakta yayılmaktan sonra en keyifli uğraş kuşkusuz dalış ve şnorkelle yüzmek. Çünkü denizin altı, üstünden çok daha etkileyici. Egzotik bir akvaryumda birbirinden farklı yüzlerce canlı size eşlik etmekten çekinmiyorlar. Renk renk balıklar, çeşit çeşit deniz canlıları, rengarenk mercanlar adeta nefes kesiyor. Devamında gün batımında fotoğraf çekmek için tropikal meyve ağaçları eşliğinde enfes bir kumsal yürüyüşü ve taze deniz ürünlerinden oluşan zengin menü seçenekleri aslında buranın “cennet” sıfatını fazlasıyla hak ettiğinin göstergesi.