Güneydoğu Anadolu’nun en eski kültüre sahip kentlerinden biri olan Gurmelerin Vazgeçilmez Lezzet Durağı Gaziantep, zengin tarihi mirasının yanı sıra damaklarda iz bırakan lezzetleriyle de gurme turizminin uğrak noktalarının başında geliyor. Geçtiğimiz günlerde, gastronomi dalında Yaratıcı Şehirler Ağı’na giren Gaziantep mutfağı UNESCO tarafından da artık resmen tescilli.

Güneydoğu Turu için yola çıktığınızda Gaziantep’teki tarihi ve kültürel yapılar ile yöreye özgü tatlar mutlaka vazgeçilmez duraklar arasındadır. Gaziantep geleneklerine göre yeni evlenen gelin ve damada düğün gecesi sabahında ikram edilen bir kahvaltı olan katmer yörenin en sevilen tatlarından biridir.

ayran-1

Gaziantep’in kebap lezzetleri de damaklarda iz bırakıyor. Gaziantep Gurme Turu’nda yenilmesi gereken yemekler arasında doyumsuz kebap lezzeti ve bakır kapta ayran keyfi vazgeçilmezlerinizden olmaya adaydır. Yemek sonrasında keyifli bir kahve molasını Tahmis Kahvesi’nde yapıp, lezzet yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Bölgedeki sıra geceleri kültürünü yaşamak isterseniz Gaziantep lezzetleriyle, yöreye özgü müzik kültürünün buluştuğu gecelere katılıp, kebapların yanı sıra gavurdağı salatası ve muhammarayı da tatmalısınız. Yöreye has beyran çorbası güne zinde ve doyurucu bir başlangıç yapmak isteyenlerin tercihi. Yörenin et kültürü de oldukça çeşitlidir. Şiş çeşitleri, Adana ve Urfa kebap çeşitlerinin yanında ciğer de yöre insanının damak tadında ayrı bir değere sahip. Yine çiğ köfte yöre insanın vazgeçilmez lezzetlerinden biri. Yemek dışında tatlı kültürünün de zenginliği Gaziantep’e gelenleri etkiliyor. Ülke sınırlarını aşan bilinirliğiyle baklava ve künefe tadı damaklarda iz bırakan tatlı lezzetlerin başında geliyor. Yöreye ait Antep fıstığı ve biber kültürü de geçmişten günümüze gelen lezzetler. Siz de yeni tatlara düşkünseniz, gurme turu için Gaziantep’e doğru bir lezzet yolculuğu sizleri bekliyor.

baklava-1

Güneydoğu Turu yolculuğunuza çıktığınızda Gaziantep’te gezilecek yerler için Gaziantep gezi rehberi hazırlamak işinizi kolaylaştırıyor. Gezinize Gaziantep Müzesi’nde başlayabilirsiniz. Müzede Zeugma’da bulunan mozaik ve freskler, tarih öncesinden İslam dönemine kadar farklı dönemlere ait eserler sergileniyor. Geleneksel Gaziantep evi görmek isteyenler için Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi de farklı bir alternatif. Kentte Selçuklu, Memlüklüler ve Osmanlılar’dan günümüze kadar bir çok cami, medrese ve han günümüzde ziyaretçilerini bekliyor.

Gaziantep’te birçok kilise de var. Bölgede yer alan anıt mezarlar da ziyaretçilerin gezi rehberinde yer buluyor. Biraz soluklanmak isteyenler için Tahmis Kahvesi, Kavaklık Kasrı, Burç Ormanları Mesire Alanı, Dülükbaba Ormanları Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi de kolaylıkla ulaşılabilir mekanlar. Rumkale ve Dülük Mitras Tapınağı ve Dolikhe Antik Kenti geçmişten günümüze gelen tarihi yapılardan. Sular altında kalmasına rağmen, turistlerin ilgi odağı olan Halfeti de ziyaretçilere farklı bir dünya sunuyor. Güneydoğu Turu’nun keyif yolculuğunda Gaziantep Otelleri de yöresel misafirperverlikleriyle sizi ağırlıyor.