Akıllı telefonlar artık her şeyiniz. Ajandanız, fotoğraf makineniz, haritanız, hesap makineniz ve saatiniz… Peki neden en iyi yol arkadaşınız olmasın? İşte siz Gezginlerin Seyahatlarine Konfor Katacak Uygulamalar ve akıllı telefonunuzu sizin en iyi yol arkadaşınız yapacak birbirinden kullanışlı ve gerekli uygulamalar:

1. Google Maps

Google Maps çok yaygın kullanılan bir harita uygulaması. Bu uygulama ile gideceğiniz yönü kolaylıkla görebilir ve isterseniz yaya isterseniz arabayla seyahat edin; her zaman en kısa yolu bulabilirsiniz. Yolun kaç dakika süreceğini ve kaç kilometre olduğunu görebilir, yol üstünde duraklar oluşturabilirsiniz. Bir bölgede restoran, kafe, otel gibi yerleri keşfedebilir ve bir yere gitmek için uygun ulaşım ağlarını görüntüleyebilirsiniz. Google Maps’in en büyük avantajlarından biri de çevrim dışı kullanılabilmesi. Gideceğiniz rotayı seçerek telefonunuza indirebilir ve böylelikle yolunuzu çevrim dışıyken de bulabilirsiniz. Bu uygulamayı hem iOS hem de Android işletim sistemli telefonlarınızda kullanmanız mümkün.

2. Booking.com

Booking.com, her ne kadar artık Türkiye’de kullanılmasa da yurt dışı seyahatlerinize konfor katacak uygulamaların başında geliyor. Bu uygulama ile kalacağınız oteli kolaylıkla bulabilirsiniz. Otelleri filtreleyerek aradığınız kriterleri belirleyebilir, belli bir bölgede harita üzerinden otel arayabilir, daha önce o otelde kalmış turistlerin yorumlarını okuyabilir ve kolayca rezervasyon yapabilirsiniz. Üstelik uygulamaya özel indirimlerden faydalanarak, kalacağınız yeri uygun fiyata ayarlayabilirsiniz. Bu uygulamayı da hem iOS hem de Android işletim sistemli telefonlarınızda kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak uygulamaya webden erişim sağlamanız da mümkün.

3. TripAdvisor

TripAdvisor ile çeşitli otel, restaurant ve kafeleri keşfedebilir; aradığınız yer hakkında kullanıcıların yaptığı yorumları görebilirsiniz. Bu uygulama ile onlarca oteli kolayca bulabilir ve yer ayırtabilirsiniz. Yemek istediğiniz yiyeceğin türüne göre restoranları keşfedebilirsiniz. Uygun fiyatlı uçak bileti bulabilir ve indirimli uçusun keyfini çıkarabilirsiniz. Gittiğiniz yerlere kendi yorum ve fotoğraflarınızı ekleyerek diğer gezginlere yol gösterebilirsiniz. TripAdvisor’a Android ve iOS işletim sistemli telefonlarınızdan ya da webden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

4. SkyScanner

Seçtiğiniz destinasyona ait tüm uçuşları göstererek fiyat karşılaştırma imkanı sunan SkyScanner da gezginlerin olmazsa olmaz uygulamalarından biri. Bu uygulama ile gideceğiniz şehre doğrudan ve aktarmalı tüm uçuşları görüntüleyebilir, bu uçuşlara ait saat, aktarma ve fiyat bilgisine kolayca ulaşabilirsiniz. Uygulama üzerinden rezervasyon yaparak biletinizi evinizden çıkmadan satın alabilirsiniz. Bunun yanında uygulama üzerinden otel odanızı bulabilir ve araba kiralayabilirsiniz. SkyScanner da hem iOS hem Android hem de webde kullanılabilen uygulamalardan.

5. Moovit

Bu uygulama ile tam 2200’den fazla şehirde otobüs ve metro hatlarını görüntüleyebilirsiniz. Durak bilgisi ve hareket zamanına ulaşabilir, favori ulaşım hatlarınızı kaydedebilir, hatların haritalarını PDF olarak telefonunuza indirebilirsiniz. Moovit, uşalım bilgilerini güncellediği için iptal edilen bir seferi ya da değişen bir durağı görebilirsiniz. Türkiye’de 16 şehirde kullanabileceğiniz bu uygulamaya webden ya da Android ve iOS işletim sistemli telefonlarınızdan erişim sağleyabilirsiniz.

6. WiFi Finder

Bu uygulama ile yakınınızda wi-fi bağlantısı sunan kamusal alanları kolayca bulabilir ve otelinizin dışında da çevrim içi olabilirsiniz. Ama ne yazık ki bu yararlı uygulamayı yalnızca iOS işletim sistemli telefonlarda kullanabilirsiniz.

7. Goldstar

Gideceğiniz şehirde konser, tiyatro ve spor müsabakalarına katılmak istiyor ama pahalı oldukları için katılamıyorsanız bu uygulama tam size göre. Goldstar ile gideceğiniz yeri seçerek, o lokasyonda bulunan canlı performans ve etkinlikleri görüntüleyebilir ve bunlara indirimli fiyatlarla bilet alabilirsiniz. Bu uygulamayı hem iOS hem de Android işletim sistemli telefonlarınızda kullanabilirsiniz.

8. Pack Point

Bu uygulama ile gideceğiniz yerde yapılabilecek aktiviteleri görüntüleyebilir ve ihtiyacınız olan eşyaları liste halinde sıralayabilirsiniz. Bu listeyi mail olarak kendinize gönderebilir ve böylelikle tatile eksiksiz hazırlanmış bir bavulla çıkabilirsiniz. İşinizi yarı yarıya azaltacak bu uygulamaya da Android ve iOS işletim sistemli telefonlarınızdan ulaşabilirsiniz.

Keyifli bir gezi geçirmenizi dileriz!