Almanların yerel mutfağını; ‌Thüringia, Saksonya ve ‌Saksonya-Anhalt bölgelerinin adıyla anılan başlıca üç mutfak kültürü oluşturuyor. Ayrıca pek çok ülkede olduğu gibi Almanların mutfağı da komşu ve göçmen mutfaklarının izlerini taşıyor. Her bölgenin mutfağını, orada yetiştirilen ve üretilen gıdalar şekillendirse de, temelde mutfağın ana lezzetleri değişmiyor.  Almanya’nın hangi bölgesine giderseniz gidin en çok tüketilen gıdaların domuz eti, sığır eti, kümes hayvanları, patates, lahana, ekmek çeşitleri ve pastalar olduğunu görebilirsiniz. Almanya Seyahatinizde Deneyebileceğiniz Yerel Lezzetler için en iyi adres, ‌Imbiss ya da ‌Schnellimbiss olarak adlandırılan dükkanlar. ‌‌Imbiss, açık veya kapalı bir binada yer alan rahat yemek yeme yeri, ‌Schnellimbiss ise herhangi bir yerde kamyonet, kulübe ya da seyyar gıda aracı olarak tanımlanıyor. Bu dükkanlar herhangi bir Alman şehrinde, alışveriş bölgelerinde ya da tren istasyonun yanında karşınıza çıkabilir. Bulmak için muhteşem kokuları takip edebilirsiniz. İşte ‌Almanya’nın en popüler sokak lezzetleri!

‌Currywurst

 Tüm zamanların en popüler sokak yiyeceklerinden biri olan ‌‌Currywurst, pişmiş domuz ‌sosinin üzerine ketçaplı sos ve ‌köri serpiştirilmesiyle yapılıyor. Dilimli ya da bütün olarak, yanında patates kızartmasıyla servis  ediliyor.

‌Bratwurst

Almanların meşhur sosislerinden biri olan ‌‌Bratwurst, tek başına domuz ya da sığır etinden yapıldığı gibi; kümes hayvanları, domuz, sığır birleşiminden de yapılıyor. Almanya mutfağında farklı etlerin bir araya getirilerek pişirilmesi oldukça yaygın bir yöntem. Izgarada yapılan sosisler, yuvarlak ekmek arasında hardal sosuyla ya da lahana ile servis ediliyor. Farklı çeşitleri olan ‌Bratwurst sosislerini, ‌Schnellimbiss tarzı dükkanların hemen hepsinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

‌Kartoffelsalat

Tek başına da son derece lezzetli olsa da, genellikle sosisli sandviçle ya da Şnitzel ile birlikte yenilen patates salatası. Bizdeki patates salatasından farklı olarak, genellikle bol mayonezli ve daha az malzeme ile yapılıyor.

Leberkäse

Bazı bölgelerde Fleischkäse olarak da adlandırılan etli ekmek çeşidi Leberkäse; konserve sığır eti, domuz eti, domuz pastırması ve soğandan oluşuyor ve malzemelerin çok ince öğütülmesiyle hazırlanıyor. Almanlara özgü lezzetli sandviçi büfe, ‌pub ya da restoranlarda bulabilirsiniz.

‌Bratkartoffeln

 Alman mutfağında etten sonra en çok kullanılan gıda şüphesiz ki patates. Almanlar patatesi farklı tariflerle hazırlayarak çok çeşitli şekillerde sunuyor. En popülerinden biri olan ‌‌Bratkartoffeln; dilimlenmiş patateslerin terayağı, domuz pastırması ve soğan ile tavada sotelenmesiyle yapılıyor.

Schnitzel

‌Dilimlenmiş etin galeta unu ve yumurtaya bulanarak kızartılmasıyla yapılan şnitzel yemeği, tüm dünyaya yayılmış lezzetlerden biri. Mantar ya da kremalı sos ile ‌sunulan şnitzel,  Almanya’da birçok restoranın menüsünde yer alıyor. Almanya sokaklarında şnitzel yemek isterseniz, çubuklara geçirilmiş şekilde satılan Şnitzelleri, ‌Imbiss’lerde bulabilirsiniz.

‌Fischbrötchen

‌Marine edilmiş ringa balığı, somon füme, yengeç gibi balıklardan yapılan bir tür balık ekmek çeşidi ‌‌Fischbrötchen, özellikle Kuzey Almanya’nın en sevilen sokak lezzetlerinden biri olarak nam salıyor. Füme ya da kızarmış balıklar taze yeşilliklerle birlikte ekmek arasında servis ediliyor.

‌Berliner

Alman mutfağı denilince şüphesiz ki muhteşem tatlılar, çörekler ve pastalar akla geliyor. İçi marmelat ya da çikolatalı, dolgulu mayalı hamurun yağda kızartılmasıyla yapılan ‌‌Berliner, Berlin’de ‌Pfannkuchen ismiyle anılıyor.

‌Gebrannte ‌Mandeln

Almanya sokaklarında kokusuyla sizi kendine çekecek kavrulmuş badem şekeri ‌Gebrannte ‌Mandeln’ler özellikle Noel zamanlarının en sevilen tatlarından biri. Bademin şeker ve tarçın ile kavrulmasıyla yapılan atıştırmalık tatlı, sıcak olarak yeniliyor.

‌Brezel

Tuzlu kraker ya da simit olarak adlandırabileceğimiz ‌Brezeller, Almanya’nın en popüler lezzetlerinden bir diğeri. Simitlerin, şeker ve tarçınla yapılan tatlı versiyonuna ise Süße ‌Brezel deniliyor. Dışı gevrek, içi yumuşak olan meşhur simitleri, Almanya’nın her yerinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin