Cadılar Bayramı ilginç kıyafetleri, çılgın partileri ve diğer birçok farklı aktivitesiyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de popüler hale geldi. Her yıl 31 Ekim’de kutlanan Cadılar Bayramı ülkemizde daha çok o güne özel konsept kıyafet ve konsept eğlence mekanı anlayışı üzerine kurulu olsa da yurt dışında bunlara ek olarak maskeli balolar, korku filmi seansları, ürkütücü efsanelere dayanan tiyatro oyunları, perili olduğuna inanılan evlere ve alanlara düzenlenen turlar gibi birbirinden değişik alternatifler de içeriyor. Farklı yerleri keşfederken eğlenceli etkinliklere de katılarak unutulmaz bir sonbahar geçirmek istiyorsanız Cadılar Bayramında Gidebileceğiniz En Görkemli Yurt Dışı Destinasyonları seçkisine göz atın!

Transilvanya, Romanya:

Tüm dünyada drakula, vampir, büyücü dendiğinde ilk akla gelen yerler arasındaki Transilvanya’nın, Cadılar Bayramı’nda es geçilmesi pek mümkün değil açıkçası. Aslında Romanya’nın iç kısımlarında bir bölge olan Transilvanya’da, Cadılar Bayramı’nın en renkli ve hareketli geçtiği nokta Sighisoara kasabası. Drakula efsanesinin başlamasına sebep olan Prens Vlad’ın doğum yeri olan bu kasaba, Cadılar Bayramı dahil her yıl farklı dönemlerde değişik etkinliklere sahne oluyor.

Salem, ABD:

Boston’a yarım saatlik mesafede yer alan ve cadılar şehri olarak bilinen Salem, hem görsellik hem de aktivite açısından ziyaretçilerine pek çok alternatif sunuyor. Oldukça ürkütücü görünen müzeleri ve mezarlıkları ziyaret edebilir, açık alanda düzenlenen Cadılar Bayramı etkinliklerine katılabilir, dilerseniz yaratıcı ve eğlenceli hediyelik eşyalardan da satın alabilirsiniz.

Chalindrey, Fransa:

 Fransa’nın, İsviçre sınırına yakın kentlerinden biri olan Chalindrey, “Avrupa’nın Salem’i” olarak biliniyor ve her yıl kentte Cadılar Festivali kutlanıyor. Orta Çağ atmosferini korumayı başaran nadir bölgelerden biri olan Chalindrey, ziyaretçilerine tarihi bir atmosferle birlikte Fransız mutfağının ünlü lezzetlerini de sunuyor.

Ostend, Belçika:

Belçika’nın kuzeybatısında konumlanmış olan Ostend, Cadılar Bayramı’nın Avrupa’da aktif şekilde kutlandığı noktalardan biri. Ekim ayı boyunca göz alıcı sokak süslemelerinin ve kutlamaların devam ettiği kent, aynı zamanda modern ve tarihi yapıların başarılı bir sentezini oluşturuyor. Cadılar Bayramı için Ostend’i tercih ederek Manş Denizi kıyısındaki bu kentte oldukça keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Derry, Kuzey İrlanda:

Londonderry adıyla da bilinen kent, Kuzey İrlanda’nın en büyük ikinci şehri olmakla birlikte Cadılar Bayram’ında gidebileceğiniz en görkemli yurt dışı destinasyonları arasında yer alıyor. Ülkenin ihtişamlı Cadılar Bayramı atmosferine ve etkinliklerine ev sahipliği yapan Derry’de kutlamalar 1 hafta öncesinden başlıyor.

Evora, Portekiz:

Roma İmparatorluğu’ndan kalma pek çok yapıyı içinde barındıran Evora kentini asıl çekici kılan detay ise Capela dos Ossos yani Kemik Şapeli olarak bilinen tarihi şapel. 5000 kişinin kemiklerinden inşa edilmiş olan bu şapel, tüm yıl boyunca yoğun şekilde ziyaret edilse de ürkütücü atmosferi nedeniyle Cadılar Bayramı turları için ayrı bir önem taşıyor.

Kutná Hora, Çekya:

Prag‘ın doğusunda yer alan ve Gotik mimari örnekleriyle insanı büyüleyen Kutná Hora’nın alametifarikası tıpkı Evora’da olduğu gibi kemikten yapılmış kilisesi. Sedlec Ossuary adıyla anılan kilise, Cadılar Bayramı dahil tüm yıl boyunca dünyanın dört bir yanından turistleri kendisine çekmeyi başarıyor. Kutná Hora’nın Prag’a yakınlığı ve kolay ulaşılabilir olması dışında bir avantajı daha var. Çekya para birimi olarak euro bölgesinde yer almadığı için ziyaretçilerine uygun fiyatlı bir tatil fırsatı sunuyor.

Stonehedge, İngiltere:

Cadılar Bayramı efsanesinin doğmasına neden olan Keltler, aslında Orta Avrupalı olsalar da günümüzde en çok İrlanda ve İngiltere tarafından anılıyorlar. Kötü ruhlardan korunmak için sokaklara ikramlar bırakan bu ilgi çekici topluluk, bir zamanlar ateş başında kurban ayinleri de düzenliyormuş. İşte bu atmosferi yerinde görmek ve tarihte bir yolculuğa çıkmak için siz de meşhur Stonehedge bölgesini ziyaret edebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin