Alplerde Kayak Yapma Keyfini Yaşayın

Avrupa’nın en büyük dağ kütlesi olan Alplerde Kayak Yapma Keyfini Yaşayın, Akdeniz’den başlayıp İsviçre, Fransa, Almanya, İtalya, Avusturya ve Yugoslavya’yı da içine alarak Viyana’ya kadar uzanıyor. En yüksek noktası olan Mont Blanc, 4807 metreyi buluyor. Dünya üzerinde 10 milyon yıldır varlığını sürdüren dağlar sipsivri tepeleri ve kaya kalıntıları ile dikkat çekiyor. 2000 metreye kadar ladin ve karaçam ormanlarıyla kaplanan dağ sırası, 3000 metre yüksekliğe kadar çayır ve daha sonra da kayalıklar ve karlardan oluşuyor. Alp dağları İsviçre topraklarının yaklaşık %60’ını kaplıyor. Kış turizminin yaygın olduğu İsviçre Alplerinde her seviyeye uygun yüz binlerce uzunluğa sahip kayak pistleri yer alıyor. Alplerde kayak yapmak ve tatilin keyfini çıkarmak için kayak turları ile kayak merkezlerine gelebilirsiniz. İsviçre Alplerinde yer alan bazı kayak bölgeleri:

engen Bölgesi

İsviçre’nin en çok tercih edilen kayak bölgesi Jungfrau’da yer alan Wengen, Zürih’e 130 kilometre Basel’e ise 162 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bölgedeki kayak okullarından herhangi birine giderek kayak dersleri alabilirsiniz. Özellikle çocuklu ailelerin tercihi olan Wengen Bölgesi’ndeki kayak okullarında hem çocuklarınızın kayak dersi almasını sağlayabilir hem de muhteşem doğası ile eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz.

Grindelwald

İsviçre Alplerinin yumuşak karı ve eşsiz manzarasının en güzel örneklerinin bulunduğu Grindelwald, devasa büyüklüğü ile oldukça uzun bir kayak pisti sunuyor. Grindelwald’da yer alan First, Kleine Scheidegg ya da Männlichen kayak bölgelerindeki okullara kolayca ulaşabilirsiniz. Çocuklu aileler bu bölgede yer alan ve yürüyen bantlı güvenli pistleri ile dikkat çeken Bodmi Arena’yı tercih ediyor.

Grächen

Grächen’de bulunan Hannigalp üzerinde kurulu Sisu Family Park, 50 bin metrekarelik eğlence alanı ile misafirlerine muhteşem anlar yaşatıyor. Park, 4 adet Magis Carpet denen yürüyen bant, mavi, yeşil, siyah ve kırmızı pistleri ve 2 adet çocuk lifti ile çocuklarınıza güvenli bir kayak deneyimi yaşatıyor. Muhteşem manzaranın yanı sıra birbirinden güzel restoran ve kafelerinde yemeklerinizi yiyebilir, kar manzarası eşliğinde içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.

Davos

Davos şehrinde yer alan Bolgen ve Bünda bölgeleri kış tatili yapmak isteyenlere özel fırsatlar sunuyor. Bu bölgede yer alan İsviçre Kış Sporları Okulu’nun deneyimli öğretmenleri ile kayak ya da snowboard yapmanın keyfini çıkartabilirsiniz. Davos’ta yer alan Schatzalp-Strela, Rinerhorn, Madrisa, Parsenn-Gotschna ve Jakobshorn kayak merkezlerinin sahip olduğu toplam 300 kilometrelik kayak pistlerinden dilediğinizi seçerek kış sporlarının tadına varabilirsiniz.

Lenzerheide

İsviçre Chur şehri yakınlarında yer alan Lenzerheide Bölgesi özellikle ailesi ile birlikte kış tatili yapmak isteyenler için ideal bir seçenek oluyor. Misafir çocuklar için sayısız eğlence aktivitesine sahip olan kayak merkezlerinde çocuklarınız gün boyu eğlencenin keyfini çıkarırken sizde Alp Dağları’nda macera keyfi yaşayabilirsiniz. İlk defa kayak pisti ile tanışıyorsanız bölgede yer alan mavi pistlerde ilk deneyiminizi yaşayabilirsiniz.

Zermatt

İsviçre’nin en ünlü kayak merkezlerinden biri olan Zermatt bölgesi, her yaşta acemi kayakçıların tercihi oluyor. Genellikle güneşli ve rüzgârsız bir iklime sahip olan bölge harika Matterhorn manzarası ile misafirlerine büyüleyici bir kış tatili sunuyor

Grüsch-Danusa

Toplamda 32 kilometrelik bir piste sahip olan Grüsch-Danusa bölgesi çocuklar için ayrılan 10 ayrı iniş rotası ile dikkat çekiyor. Çocuklar için en eğlenceli bölgelerden biri olan Grüsch-Danusa’da snowmobile, snow carousel, çocuk sineması, juke box gibi aktivitelerde oldukça beğeniliyor.

Sörenberg

Alplerin 1200 metre yükseğinde yer alan Sörenberg bölgesi özellikle kayağa ilk başlayanların gözde merkezlerinden biri oluyor.  Sahip olduğu küçük pistlerinde ilk kayak deneyiminiz yaşayabilir daha sonra basamakları yavaş yavaş yükseltebilirsiniz.

Engelberg

İsviçre’nin Luzern şehrine oldukça yakın bir yerde bulunan Engelberg bölgesi özellikle hafta sonu kaçamaklarına ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezine yakınlığından dolayı günübirlikçi kayakçıların tercihi olan bölge ulaşım kolaylığı, çocuk pistleri, otoparkı, restoranı ile muhteşem bir tatil sunuyor.