23 Nisan geçmişten günümüze her zaman coşkuyla, danslarla, şiirlerle kutlanan bir bayram olmuştur. Bu önemli günün çocuklara armağan edilmiş olmasından ve tatil edilmesinden dolayı hem çocuklar hem ebeveynler hem de 23 Nisan’da yapacak bir şeyler arayanlar için 23 Nisan tatilini değerlendirmenin en iyi 7 yolunu sizler için derledik.

Anıtkabir Ziyareti

Anıtkabir ziyareti 23 Nisan için özellikle aileniz ile birlikte gidebileceğiniz en önemli yerlerden bir tanesi. 23 Nisan Bayramını çocuklara armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ün yattığı yeri görmek hem siz hem de çocuğunuz için ideal bir gezi olacaktır. Anıtkabir’de mozole haricinde bahçesinden geçiş yapabileceğiniz müzesini de gezebilirsiniz. Bir uçtan bir uca gezerken gerçekten büyüleneceğiniz, Türkiye tarihinin her ayrıntısını gözler önüne seren müze, çocuğunuz için de eğlenceli ve eğitici bir aktivite olacaktır.

Anıtkabir ziyareti için gitmişken en azından Ankara’nın başka yerlerini de gezmeden dönmek olmaz diye düşünürseniz Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi, Kocatepe Camii, Etnoğrafya Müzesi, Gençlik Parkı, Eymir Gölü ve Atatürk Orman Çiftliği gezebileceğiniz yerler arasında yer alıyor.

Forestanbul

Eğer hareketliyseniz, tatilinizi hareket ederek, eğlenerek ve biraz da ter atarak geçirmek istiyorsanız doğa sporlarından başka bir şey önerilemez öyleyse. 23 Nisan’da evlere ya da kapalı mekanlara tıkılmak istemiyorsanız çok haklısınız. Bu yüzden ister arkadaşlarınızla gidin ister çocuğunuzu götürün her iki şekilde de çok eğleneceğiniz bir seçenek olarak sizlere Forestanbul’u öneriyoruz.

Forestanbul, İstanbul’un Kemerburgaz ilçesinde bulunuyor ve Türkiye’nin orman içinde yer alan en büyük doğa macera parkı. 11 parkurda 90 zor oyun sunarak her yaş grubundan insan için eğlencenin önemli adreslerinden biri oluyor.

Workshoplar

Workshoplar özellikle son dönemin en gözde aktiviteleri arasında gösteriliyor. Önemli günlerden ziyade artık birçok workshop biletle katılımcı kabul ederken insanları hem eğlendiriyor hem de katıldıkları workshop temasına göre yararlı şeyler de öğretiyor. Buna gösterebileceğimiz en iyi örnek yemek yapma workshopları olabilir. Ekmek yapımı, tatlı yapımı, misafir menüsü hazırlama gibi workshopları değerlendirebilirsiniz

Yemek workshoplarının yanı sıra, yaratıcılığı ortaya çıkarmayı amaçlamış bazen sadece çocuklar ve aileleri için yapılan bazense her yaş grubundan insanın kabul edildiği resim yapma, heykel yapma gibi workshoplar da yapılabiliyor. Eğer ben hem etkinlik yapmak hem de eğlenmek istiyorum diyenlerdenseniz workshoplar kesinlikle sizin için vazgeçilmez etkinliklere dönüşmek üzere diyebiliriz.

Tema Park Eğlencesi

Tema parkların eğlencesinden bahsetmeden geçmek olmaz diye düşündük. Tema park deyince akla hemen adrenalin geliyor. Tema parklar her yaştan insanın eğlenmesi ve güzel bir gün geçirmesi için ideal eğlence merkezlerinden biridir.

Su kaydıraklarından, hız trenlerine, çeşitli temalarla düzenlenmiş oyun parkurlarına kadar tema parklar her yaştan insana eğlence ve adrenalin dolu bir gün vadediyor. Eğer eğlenmeyi seviyorsanız, heyecan yaşamaya ve adrenalin duygusunu hissetmeye bayılıyorsanız yada çocuğunuzu eğlendirmek  istiyorsanız tema parklar 23 Nisan için mutlaka uğramanız gereken yerler.

Sanatsal Aktiviteler

Konser, sergi, müze, tiyatro, sinema gibi etkinlikleri atlamak olmazdı. 23 Nisan’da her zaman hem çocuklar hem yetişkinler için çeşitli etkinlikler oluyor. Biz de bu maddeyi adrenalin tutkunu olmayan ama yine de gününü güzel aktiviteler yaparak değerlendirmek isteyenler için hazırladık.

23 Nisan’da her sene çocuklara özel tiyatrolar, oyunlar, özel atölye çalışmaları yapıldığını söylemeden geçmeyelim. Eğer vizyonda görmek istediğiniz bir film varsa gününüzü film izleyip sakince geçirmeyi de düşünebilirsiniz. Kültürlenmek istiyorum diyorsanız ise 23 Nisan tarihinde açık olan sergileri kovalayıp gitmeyi düşünebilirsiniz.

Tur Keyfi

Turlar her zaman birkaç yeri birden daha kısa zamanda görmek için en ideal tatillerden biri olmuştur. İster arkadaşlarınızla katılın, ister tek başınıza katılın, isterseniz de ailenizle katılın, turlar her zaman bir sürü insanla bir arada olup sosyalleşebileceğiniz bir tatil seçeneğidir.

Özellikle 23 Nisan’da 1 gün izin alarak yapabileceğiniz 4 günlük tatil için yurtiçinde ve yurtdışında gidebileceğiniz çok iyi rotalar belirledik. Bunlardan bazıları özellikle vampirlere meraklı olanlar için Transilvanya turu, belki yurtiçinde kalıp baharı da değerlendirmek için Ayvalık-Assos-Bozcaada Turu, romantik bir tatil geçirmek isteyenler için Kapadokya turu ise iyi birer seçenek olacaktır.

Hafta Sonu Kaçamağı

Ben hafta sonumu değerlendirmek istiyorum diyenlerdenseniz o zaman tercihiniz elbette iki ya da üç günlüğüne gidebileceğiniz yaşadığınız yerin yakınlarında bulunan yerler ya da termal oteller olabilir.

Özellikle İstanbul ve çevresinde gidip kafa dinlemek, güzel ve sakin bir tatil geçirmek için ideal bir sürü yer var diyebiliriz. Bunlara örnek vermemiz gerekirse herkesin çok bildiği ve arabası olan herkesin yaza doğru gitmeyi tercih ettiği Şile Otelleri diyebiliriz. Bunun gibi yaşadığınız ilin çevresinde hafta sonunuzu ailenizle ya da arkadaşlarınızla değerlendirebileceğiniz seçenekler de 23 Nisan döneminde iyi bir dinlenme fırsatı olabilir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin