seyahat planlama tüyoları

Günümüzde birçok tatilci herhangi bir noktaya uçak bileti alıp, rastgele otel rezervasyonu yaptırmak yerine yerel keşiflerle süslenmiş, çok farklı bir tatil deneyimi yaşamayı amaçlıyor. Bu amaca ulaşmanın kilit noktasını ise güvenilir kaynaklardan edinilen bilgi ile yapılan planlama süreci oluşturuyor. Yorucu bir yılın ardından gelen tatilinizdeki kısıtlı zamanınızın en iyi şekilde geçmesi için aşağıda sunduğumuz Seyahat Planlamanın En İyi Yolları ile kolayca planlayabilirsiniz.

  1. Instagram’daki Popüler Sayfaları Takibe Alın

instagramda tatil önerileri

Fotoğraf paylaşımı konusunda en fazla tercih edilen sosyal ağ olan Instagram, gezilecek yerler hakkında paylaşım yapan birçok kullanıcı sayfasını barındırıyor. Yer bildirimi özelliği bulunan sosyal ağda güncel paylaşımlar yapan gezginlerin sayfalarını takip ederek gitmek istediğiniz destinasyondaki popüler mekânlar ve konaklama tesisleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Lezzetli menüleri sayesinde rağbet gören yerel restoranlar, eğlenilecek kaliteli mekânlar, heyecan dolu aktivite merkezleri ve konforlu oteller hakkında edindiğiniz bilgileri bir rehber haline getirip, tatil planı yaparken kullanabilirsiniz.

  1. Pinterest’te Yayınlanan Görselleri İnceleyin

pinterest tatil görseli

İşleyiş bakımından Twitter ile büyük benzerlikler gösteren bir sisteme sahip olan Pinterest, tatil destinasyonları ile ilgili birçok görsele ev sahipliği yapıyor. Zengin içeriği sayesinde başvurabileceğiniz önemli bir kaynak olan sosyal ağda çeşitli arama terimlerini kullanarak, gitmeyi düşündüğünüz bölgeler veya şehirler hakkında sizin gibi gezgin olması muhtemel kişilerin paylaştığı görsellere göz atabilirsiniz. Bu görselleri takip ederek ulaşacağınız blog ve internet sitelerindeki bilgiler ile tatilinizi kusursuz bir şekilde planlayabilirsiniz.

  1. Mobil Uygulamalardan Yararlanın

tatil için mobil uygulamalar

City Guides Catalog ve Tripwolf gibi tatil planlaması için kullanabileceğiniz uygulamalar dünya üzerindeki binlerce tatil yerine ilişkin seyahat rotası, konaklama, yeme-içme, eğlence tavsiyelerini veritabanlarında barındırıyor. İster çevrimiçi, isterseniz de çevrimdışı kullanabileceğiniz uygulamaların rehberlerindeki ve seyahat günlüklerindeki bilgilerden yararlanarak kısa zaman içerisinde hayalinizdeki tatili planlayabilirsiniz. Üstelik harita servisine sahip mobil uygulamalar tatil için gittiğiniz yerde hiç sorun yaşamadan aradığınız noktayı bulmanızı sağlıyor.

  1. Erken Rezervasyon ve Son Dakika Fırsatlarını Değerlendirin

erken rezervasyon otelleri

Tatilsepeti.com gibi sitelerin konaklama konusunda sağladığı erken rezervasyon ve son dakika fırsatlarından yararlanarak popüler destinasyonlarda avantajlı fiyatlarla tatilinizi geçirebilirsiniz. Sosyal medya sayfalarını takibe alarak, kampanyaları hakkında anında bilgi sahibi olabileceğiniz bu sitelerin blog sayfalarında yayınlanan ve gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi içeren tavsiye yazılarını okuyarak, aklınızdaki tatil planını kolayca şekillendirebilirsiniz.

  1. Sık Tatile Çıkan Arkadaşlarınıza Danışın

tatil önerileri

Çevrenizde seyahate çıkmayı seven arkadaşlarınız varsa, gitmek istediğiniz yerler hakkında edindikleri deneyimleri sizinle paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Zevklerinin sizinle örtüştüğünden emin olduğunuz arkadaşlarınız sayesinde düşlediğiniz tatil mekânının iyi ve kötü yönlerini öğrenerek en doğru tercihleri güvenle yapabilirsiniz. Ayrıca alacağınız tavsiyeler doğrultusunda konaklama, yemek, alışveriş ve eğlence için ideal bütçeyi oluşturabilirsiniz.