efes antik kenti

Antik Uygarlığın Başladığı Yer Efes Antik Kenti antik çağın bugün hala ayakta ve sapasağlam duran temsilcisi olarak ihtişamını koruyor. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kent, her yıl yaklaşık 1,5 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Günümüzde hala eşsiz bir arkeolojik miras olarak değerini koruması, görkemli sanat eserlerinden kaynaklanıyor. 100 yılı aşkın süredir devam eden kazılarda ortaya çıkan kalıntılarda, dünyanın 7. Harikası olarak kabul edilen Artemis Tapınağı’nın da varlığı büyük önem taşıyor.

Efes Antik Kenti’nin Kısa Tarihi

M.Ö. 300 yıllarında Antik Kent ilk kurulduğunda, Panayır ve Bülbül Dağları arasında bulunan vadiye konumlandırılarak bu günkü kalıntılardan daha uzakta bulunduğu tahmin ediliyor. Zamanla Efes Limanı’nın çamur ile kaplanması ve yaşamaya imkan vermemesi nedeniyle şehir, M.S. 7. yüzyıl Roma döneminde Ayasuluk tepesine taşınarak, bugün ziyaret ettiğimiz kalıntılara ait yeni kent inşa edilmiş. M.Ö. Roma topraklarına dahil edilen Efes, dönemin ticaret, din ve politika merkezi olarak Küçük Asya’nın başkenti olarak kabul görmüş.

Efes Antik Kent Nasıl Gezilir?

Antik kenti gezmek için ortalama olarak 3 saat gibi bir zaman dilimi gerekiyor. Şehre giriş için 2 kapı bulunuyor. Baştan sona mükemmel bir kent turu yapmak ve büyüleyici mimari eserleri görmek için, şehrin üst kapısından giriş yapmanız avantaj sağlıyor. Efes Antik Kent ve daha birçok tarihi ören yerine girmek için büyük kolaylık sağlayan müze kartlardan edinerek, fiyat ve zaman avantajlarından yararlanabilirsiniz. Müze kartlar, yıllık ya da sınırsız olarak satışa sunuluyor.

Antik Kent Gezi Noktaları

Efes Antik Kenti‘ni gezmeye Liman Caddesi’nden başlayabilirsiniz. Bu cadde, Odeon ile Antik Limanı birbirine bağlıyor ve iki yanı ihtişamlı sütunlarla kaplı bir tören yolu olma özelliği taşıyor. O dönemin dini törenleri, kral eşliğinde bu cadde üzerinde gerçekleşiyordu. Liman Caddesi’nin kuzey tarafında bulunan Meryem Kilisesi, Hristiyan dünyası için bugün de büyük önem taşıyor. Dünyanın ilk 7 kilisesinden  biri olma özelliği taşıyan yapı, Katolik mezhebinin de doğduğu yer olarak biliniyor. Romalı senatör Celsus adına, ölümünden sonra yaptırılan Celsus Kütüphanesi, o dönemin ünlü filozoflarının eğitiminde de büyük rol oynamış.

İmparator Cladius döneminde inşa edilen Büyük Tiyatro, günümüzde bile halen dünyanın en  büyük sanatçı ve gruplarına konser alanı oluşturacak ölçüde, sağlam ve dayanıklı bir biçimde varlığını sürdürüyor. Zamanın gladyatör dövüşleri arenası ve tiyatro gösterileri için sahne görevi üstlenen yapı, bağ bozumu şenliklerinde şarap tanrısı Dyonisos’u anmak için de kullanılıyordu. Modern kent yaşamının o günkü izlerini görebileceğiniz Mermer Cadde, arabalar için inşa edilen yol kenarlarına, yayaların da yürümesi için konumlandırılan platformlarla dikkat çekiyor.

Roma denince aklımıza ilk gelen yapılardan biri olan hamamların en güzel örneklerinden birini görebileceğiniz Skolastika Hamamı, Mermer Cadde üzerinde bulunuyor. Hamamlar, o dönemin vakıf hizmetlerini temsil eden faaliyetler gösteren ve halkın temizlik dışında sosyalleşmek amacıyla da kullandığı eserleri oluşturuyor. Skolastika Hamamı, dönemin yoksullarından girişte ücret alınmayan önemli bir medeniyet eseri olma özelliği taşıyor.

Hadrian ve Domitian tapınakları, bugün hala ihtişamını koruyan önemli Efes Antik Kenti eserlerini oluşturuyor. Belediye Binası ve Odeon, yine Efes Antik Kenti’ni gezerken görmeniz gereken önemli sanat eserleri arasında yer alıyor. Sütunlar üzerindeki ihtişamlı işlemeler ve kral heykellerini taşıyan geniş platformlar, heyecan verici nitelikte eserler olarak göze çarpıyor.

Efes Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

İzmir sınırları içinde yer alan Efes Antik Kenti, İzmir şehir merkezine 83 Km. uzaklıkta bulunuyor. İzmir Menderes Havalimanı, her yerden kolaylıkla erişim sağlanabilecek en önemli ulaşım noktasını oluşturuyor. Antik Kent, kendi imkanlarınızla rahatlıkla gezebileceğiniz nitelikte bir ören alanı olmakla birlikte, Tatil Sepeti tarafından sunulan Efes Turları ile profesyonel rehberlik hizmeti alarak da mükemmel bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. İzmir’e yakın bölgede olması itibariyle, İzmir otelleri arasından cazip fiyat seçenekleri ile avantajlı bir tatil paketi satın alabilirsiniz.

İzmir turları ve daha birçok kültür turu için erken rezervasyon avantajlarından yararlanabilir, tatilsepeti.com adresinden ucuz uçak bileti ve tatil fırsatlarına sahip olabilirsiniz.