Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olmasına rağmen iç işlerinde özerk bir bölge olarak varlığını sürdüren Tropikal Cennet Porto Riko, Karayip adalarının en küçüğü olarak biliniyor. Bu tropikal ada içerisinde keşfedilecek birçok güzellik bulunuyor. Ülkenin başkenti olan San Juan, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan bir kent. Karayip adalarının liman kenti olarak da bilinen San Juan, her yıl yüzlerce Cruise gemisinin de en önemli duraklarından birisi. Porto Riko ülkesi ana adanın yanında; Vieques, Vulebra ve Mona gibi adacıklara da ev sahipliği yapıyor. Paris Antlaşması ile Amerika Birleşik Devletleri Yönetimi’ne geçen Porto Riko’da ABD doları kullanılıyor ve ülke vatandaşları ABD pasaportuna sahip. Porto Riko‘ya seyahat etmek için ABD vizesi almak gerekiyor. Tropikal iklim kuşağında yer alan adada yazlar sıcak, kışlar ise ılık geçiyor. Ana ada dışındaki diğer küçük adacıklar genellikle turizm amacıyla kullanılıyor.

Porto Riko’ya Nasıl Gidilir?

Porto Riko‘ya Türkiye’den direkt olarak uçuş imkanı bulunmadığı için ülkeye ABD üzerinden aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. New York, Boston ve Chicago gibi şehirlerden adaya direkt olarak uçmak mümkün. New York üzerinden adaya 3 saat 30 dakika gibi bir sürede ulaşılabiliyor. Roma veya Amsterdam üzerinden de Porto Riko’ya aktarmalı seferler olsa da, uçuş süresi 30 saate yakın olduğu için bu seçenek gezginlerce pek tercih edilmiyor. San Juan’da bulunan Luis Munoz Marin Uluslararası havalimanı şehir merkezine 2 km uzaklıkta yer alıyor. Porto Riko uygun uçak bileti satın almak için en az birkaç ay öncesinden seyahat planınızı yapabilirsiniz.

Porto Riko Gezilecek Yerler

Porto Riko’nun başkenti San Juan gezginlere görülmesi gereken pek çok seçenek sunuyor. San Juan, Karayipler üzerindeki ikinci eski şehir ünvanına sahip. Şehrin old town olarak adlandırılan eski merkezi, rengarenk binaları ve arnavut kaldırımları ile seyahat tutkunlarına tam bir ada nostaljisi yaşatıyor. Çoğunluğu iki kattan oluşan evler, ahşap yapıları ve demir ferforjeleri ile göz alıcı bir mimariye sahip. San Juan Katedrali ile gezinize başlayabilirsiniz. 1540 yılında inşa edilen bu katedralin bir başka özelliği ise şehrin ilk valisinin mezarına ev sahipliği yapıyor olması.

Katedralin yakınında bulunan La Fortaleza hükümet binası ise görkemli mimarisi ile dünya mirasları listesinde kendine yer edinmeyi başarmış bir yapı. 1700’lü yıllarda yapılmış olan katedral şehrin önemli simgeleri arasında bulunuyor. Katedrale komşu olan Calle del Cristo bölgesi, hem alışveriş yapabileceğiniz hem de yorgunluğunuzu atabileceğiniz seçeneklere sahip. Hediyelik eşya alışverişi için sayısız alternatife sahip olan bölgede lokal yemekleri tadabilir ve sanat galerilerini keşfe çıkabilirsiniz. Şehrin otantik ruhunu yakından hissetmek için şehir merkezinde bulunan Porto Riko otelleri iyi birer seçenek oluşturuyor. Doğal güzelliklere baş başa kalmak için ise şehir merkezinin dışındaki otelleri tercih edebilirsiniz.

Adanın kültürel zenginliğini yakından incelemek isterseniz Museo de Las Americas ve Museo Pablocasals doğru adresler. Museo de Las Americas adanın yakın tarihini gözler önüne seren eserlere ev sahipliği yaparken, Museo Pablocasals ise dünyaca ünlü besteci ve müzisyenlerin eserlerini yakından görebileceğiniz bir yer. Ayrıca şehirdeki irili ufaklı sanat galeri de ada sanatı hakkında önemli detaylar yakalayabileceğiniz duraklar arasında bulunuyor.

Capillo de Cristo şapeli, altın ve gümüş motiflerden oluşan detayları ile göz alıcı bir görselliğe sahip. İsa’nın Şapeli olarak adlandırılan bu yapının yanı sıra Castillo de San Cristobal kalesi de, adanın muhteşem mimarisini keşfetmek ve harika fotoğraflar çekmek için en ideal yerlerden. Adanın sıcak ikliminin tadını çıkarmak ve okyanus sularında serinlemek için pek çok plaj seçeneği de mevcut.

San Juan’a bir saatlik mesafede bulunan El Yunque Yağmur Ormanları doğal güzellikleri keşfetmek için harika bir seçenek. Çevredeki biyoçeşitliliği doğal ortamında gözlemleyebileceğiniz bu ormanda muhteşem şelale ve göllere rastlayabilir ve doğanın kucağında keyifli saatler geçirebilirsiniz. Porto Riko’nun başkenti San Juan dışında, La Isleta de San Juan adası da doğal zenginliğe sahip ve görülmesi gereken bir diğer ada olarak öne çıkıyor.

Porto Riko’da Ne Yenir?

İspanya, Meksika ve Küba mutfaklarının karışımından oluşan Porto Riko mutfağı değişik tropikal lezzetlere sahip. Ada üzerinde yaşayan etnik grupların etkisine sahip olan yemeklerde tropikal meyveler de bolca kullanılır. Porto Rico yemeklerinin ana malzemesi olan sofrito sosunu pek çok yemekte görmeniz mümkün. Arroz con Habichuelas adlı yerel yemek fasulye ve pirinç ile yapılan lokal bir lezzet. Avokado, hindistan cevizi, muz ve ananas gibi meyveler ada mutfağında hem tatlı hem de salata yapımında sıkça kullanılıyor. Porto Riko turları ile birbirinden güzel yerel lezzetleri keşfe çıkabilir ve Karayipler’in bu büyülü adasını daha yakından tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.