New York'ta Bütçenizi Zorlamadan Karnınızı Doyurmanın Yolları

Gökdelenleri, gece hayatı, kültür ve sanat aktiviteleriyle dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlayan, Amerika’nın en kalabalık şehri New York, maalesef aynı zamanda oldukça pahalı bir şehir. Özellikle de yeme-içme konusunda. New York ucuz uçak bileti ayarlayıp, konaklama için de uygun fiyatlı bir motel ya da pansiyon bulsanız dahi, tatil için ayırdığınız bütçenin büyük bir kısmının sadece yeme – içme masraflarıyla eriyip gittiğine tanık olabilirsiniz. Peki, ortalama bir akşam yemeğinin 80-100 dolar arası tuttuğu New York’ta uygun fiyatlı yemek yemek imkansız mı? Tabii ki hayır! Doğru yerleri seçerseniz, sadece cüzdanınızı zorlamadan karnınızı doyurmakla kalmayıp, şehrin daha az bilinen ilginç köşelerini keşfedip, New York’un çok kültürlü yapısını daha iyi yaşayabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız, New York’ta Bütçenizi Zorlamadan Karnınızı Doyurmanın Yolları

Otel ve Turların Sunduğu Seçenekleri Kontrol Edin

Eğer sıklıkla düzenlenen New York turları arasından birini seçerek şehre gidecekseniz; kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinin tur ücretine dahil olup olmadığına mutlaka bakın. Böylece en azından günde bir öğünü cebinizden harcamadan tamamlayabilirsiniz. New York’a turla gitmeseniz dahi, yine benzer bir şekilde, kalacağınız yerin yeme – içme seçeneklerine ve fiyatlarına göz gezdirin. New York otelleri içinden doğru bir seçim yaparak, yeme içme masrafınızı fark edilir bir ölçüde azaltabilirsiniz. Elbette kalacağınız otelin konumu da dolaylı bir şekilde de olsa yeme – içme masraflarınızı etkileyecektir. Ulaşım kolaylığı ve manzarası nedeniyle merkezde bir otelde konaklamak isteyebilirsiniz. Şehir merkezi her ne kadar popüler ve nezih olsa da tüm vaktinizi buralarda geçirmek bir süre sonra bütçenizi zorlamaya başlayacaktır. Bu nedenle yemek yemek için New York’un daha az bilinen bölgelerini keşfe çıkmaktan çekinmeyin.

Ucuz ve Lezzetli Tatlar Bulmak İçin Şehrin Çevresini Keşfe Çıkın

Bu noktada etrafınızdaki insanları gözlemlemek işinizi kolaylaştırabilir. Ancak bunu yaparken, sizin gibi turistlerden çok, bölgedeki yerel halkın hangi mekanları tercih ettiğine dikkat edin. New York dünyanın en çok göç alan şehirlerinden biri olduğu için, farklı etnik kökenlerden gelen göçmenler neyse ki mutfaklarını da beraber getiriyorlar. Asya, Orta doğu ve Meksika yemekleri, New York’taki ucuz, lezzetli ve doyurucu yemek alternatiflerinden bazıları. Uzak doğu mutfağından suşi ve noodle çeşitleri, Meksiksa mutfağından taco ve fajita akla gelen ilk örneklerden. Göçmenler, kendi mutfaklarına ait yemeklerin nerelerde en uygun fiyata yenilebileceğini herkesten iyi bilirler. İşte size dünya mutfaklarını keşfetmek için harika bir fırsat! Eğer dünya mutfaklarına pek sıcak bakmıyorsanız, Türk damak tadına daha yakın olan Orta doğu yiyeceklerini de New York’ta kolaylıkla bulmak mümkün. Döner, pilav, humus gibi yiyecekler New York’ta sevilerek tüketiliyor.

Ara Öğünler İçin Happy Hour’ları Kaçırmayın

Amerika’da, özellikle de New York’ta, bar kültürü oldukça yaygın. İnsanlar sadece arkadaşlarıyla buluşmak için değil, yeni insanlarla tanışmak ya da iş çıkışı stres atmak için de barlara sıklıkla gidiyorlar. Lüks kulüplerden salaş barlara kadar her bütçe için farklı mekanlar var. Eğer bir bara gitmeyi düşünüyorsanız, özellikle “happy hour” denilen indirim saatlerini yakalamaya özen gösterin. Happy hour’lar genellikle hafta içi, özellikle de Cuma günleri saat 16.00-19.00 arasında oluyor. Happy hour, çok aç olmadığınız durumlarda, içkilerin yanında servis edilen garnitürlerle uygun fiyata rahatlıkla karnınızı doyurabileceğiniz bir fırsat.

Bu tip püf noktalarına dikkat ederek, New York gibi kalabalık bir şehirde, damak tadından ödün vermek zorunda kalmadan, uygun fiyatlarla karnınızı doyurmanız mümkün. Yemekten tasarruf ettiğiniz parayı nereye harcayacağınız ise tamamen size kalmış!

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin