Tokyo, günümüzde teknoloji açısından en gelişmiş ülkeler arasında yer alan Japonya’nın başkentidir. Bölgede yaklaşık 35 milyon insan yaşamaktadır bu yüzden de dünyanın en büyük metropollerinden birisidir. Kışların ılık yazların ise sıcak ve nemli geçtiği bu yerde yaşam oldukça pahalıdır. Dünyanın en ünlü markalarını ve mağazalarını burada görebilirsiniz. Edo adında bir balıkçı kasabası iken zamanla gelişerek bugünkü yerini almış ve Doğu’nun başkenti olmuştur. Bu gelişmesinin ana nedenlerinin başında disiplin ve çalışkanlık gelmektedir. Şehirde oluşturulmuş bir düzen vardır ve herkes bu sisteme uymaktadır. İnsanları oldukça saygılıdır.

Tokyo’ya dışardan baktığınız zaman büyük ihtimalle dikkatinizi çeken ilk şey; fotoğraflarla kaplanmış binalar ve dev ekran reklamlar olacaktır ancak sokakların arka yüzüne baktığımızda farklı bir özelliği ile karşılaşırız. Japonya’nın her köşesinde bir tapınakla karşılaşırız. Tokyo’da aynı şekilde tapınaklara ev sahipliği yapmaktadır. Eğer Tokyodaysanız mistik mimarisi ile bu tapınakları ziyaret edip, Budistlerin yaşam tarzını görmenizi tavsiye ederiz.

Eyfel kulesine benzeyen görüntüsü ile turistlerin ilgisini çeken bir diğer yapı ise Skytree’dir. Tokyo’nun sembolü olarak bilinir ve bir kısmı Japonya’nın genel rengi ile boyanmıştır.  Kulenin iki tarafında da bulunan gözlemevi sayesinde şehrin tepeden görüntüsünü izleyebilirsiniz. Özellikle gece bakacak olursanız, neon ışıkların binalara yansıdığını ve rengarenk bir görüntü oluşturduğunu göreceksiniz.

Teknolojik gelişmeleriyle ön plana çıkan Tokyo restoranları açısından da kendini geliştirmiş ve insanları şaşırtan Robotto Restoranı açmıştır. Burada garsonlar yerine robotlar çalışmakta ve müşterilere hizmet etmektedirler. Ayrıca, yaptıkları şovlar sayesinde insanların eğlenmesini de sağlamaktadırlar. Eğer daha önce hiç gitmediyseniz, bu şansı kaçırmamalısınız.

Ayrıca, Ginza District, Shibuya ve Yoyogi Park’da ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Ginza, şehrin en popüler alışveriş merkezlerinden biridir ve içinde lüks alışveriş merkezleri, birinci sınıf mekanlar, kokteyl ve sushi barları bulunmaktadır. Ziyaretçilerine kaliteli ve renkli bir gece hayatı sunar. Shibuya ise aynı şekilde alışveriş tutkunlarının odak merkezi haline gelmiştir. Burası, Tokyo’nun en kalabalık ve en renkli yeri olarak gösterilmekle birlikte Japonya’da trend olan çoğu yeniliğin çıkış noktasıdır. Burada değinmemiz gereken bir diğer konu ise; hayatta olduğu sürece her gün sahibini Shibuya istasyonunda bekleyen Hachiko. Yürekleri sızlatan Hachiko’nun heykeli de orada bulunmaktadır ve her gün binlerce kişi onunla fotoğraf çektirmektedir.

Yoyogi Parkına gelecek olursak; kalabalıktan ve kentin karmaşasından uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenlerin veya doğa sporlarıyla ilgilenenlerin uğrak adresi olarak bilinir. Çoğunlukla ilkbahar mevsiminde ziyaret edilen park, kiraz çiçekleriyle dolmakta ve fotoğraf tutkunlarının odak noktası olmaktadır.

Bu arada, 2020 Yaz Olimpiyatları bu sene Tokyo’da gerçekleşecektir ve Türkiye’yi temsil eden Türk milli voleybol takımı (Filelerin Sultanları) Almanya’yı 3-0 yenerek finale çıkmayı başarmış ve Tokyo’ya gitmeye hak kazanmıştır.

Kocaman renkli bir dünyanın kapılarını aralamak istemez misiz? Sizde Tokyo otellerinde yerinizi ayırtarak bu dünyaya adım atabilir, muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin