istanbul

İstanbul; milyonlarca kişiden oluşan nüfusu, kalabalığı, trafiği ve kaosuyla içinde yaşayan bizler için çok büyük bir alışkanlık hem de her fırsatta kaçıp gitmek istediğimiz koca bir şehir. Evimiz, işimiz, hayatımız burada olduğundan mı bilinmez günlük koşturmanın arasında bu güzel şehre bolca haksızlık yaptığımız bir gerçek. Unutmayalım ki her ne kadar İstanbul bize normal, sıradan gelse de burayı görmek için gerek yurt içinden gerekse yurt dışından kilometrelerce yol yapan insanlar var. Onların görüp bizim göremediğimiz ne var bu şehirde hiç düşündünüz mü? Kendi günlük rutininiz de belli rotaların dışına çıkmadığınızı düşündünüz mü peki? İstanbul’da yaşıyorsanız ve tatile gidemediğiniz için üzülüyorsanız şehre turist gözüyle bakmak, kendinizi tatilde hissetmek için iyi bir fırsat yakaladınız demektir. Tatile Gidemeyenler İçin İstanbul’da Tatildeymiş Gibi Hissetme Yolları turist gözüyle bakabilmeniz için birkaç öneri.

Şehrin tarihini keşfedin

İstanbul’un tarihi açıdan bir hazine olduğunu hepimiz biliyoruz ama kaçımız bu tarihin gerçekten farkındayız? Tarihi yarımadaya en son ne zaman gittiniz ya da hiç gittiniz mi? Topkapı Saray’ından Arkeoloji Müzesi’ne kadar bildiğiniz ama aslında hiç yakından bakmadığınız yerleri keşif listenize alabilirsiniz. Şehrin tarihini yakından tanımak için Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya Müzesi, Küçüksu Kasrı, Rumeli Hisarı, Sultanahmet çevresi, Sepetçiler Kasrı, Galata Mevlevihanesi, Dolmabahçe Sarayı, Ihlamur Kasrı, Kariye Müzesi, Yedikule Zindanları ve Hidiv Kasrı tarihi keşif listenize alacağınız yerlerden sadece birkaçı.

istanbul tarihi yarım ada

Şehrin doğasını keşfedin

Gün içerisinde çoğunlukla trafiğini, gürültüsünü, kalabalığını ve inşaatlarını gördüğümüz İstanbul aslında doğal güzellikler bakımından da oldukça zengin. Çoğu zaman önünden geçip gittiğimiz ya da aslında varlığını hiç bilmediğimiz yerler keşfetmeniz için sizi bekliyor. Şehrin merkezinde yer alan Yıldız Parkı, Anadolu Yakası’ndaki Caddebostan Sahili ve bisiklet yolu, Emirgan Korusu, Göksu Nehri, Çamlıca Tepesi, Beykoz, Otağtepe, Anadolu Kavağı, Atatürk Arboretumu ve Japon Bahçesi size İstanbul‘un içinde doğayla baş başa muhteşem bir gün geçirecek yerler.

istanbul şile

Yakın yerleri keşfedin

Olduğumuz yerden ne kadar uzağa gidersek o kadar kendimizi iyi hissediyoruz ancak tatile gitmek her zaman kilometrelerce yol almak demek değil. İstanbul içerisinde rahatlama şansınız olmadığını düşünüyorsanız kısa mesafelerde gidebileceğiniz günübirlik kaçamakları düşünebilirsiniz. Hem denize girip hem de doğayla birlikte huzur bulabileceğiniz bu yerlerden bazıları Ağva, Şile, Polenezköy, Riva, Poyraz Köyü, Kerpe, Kefken, Bayramoğlu, Maşukiye, Sapanca Gölü, Kirazlıdere ve Garipçe köyü.

Her sene şehre akın eden milyonlarca turistin bir bildiği var. İstanbul yazdığımız ve yazamadığımız daha pek çok özelliği ve güzelliğiyle herkesin aradığını bulabildiği bir şehir. Siz de bir sebepten tatile çıkamadı iseniz kendinizi İstanbul‘da sıkışmış hissetmek yerine gelin ona bambaşka bir gözle bakın, bambaşka bir gözle keşfedin.