kadın ve erkek bavul farkları

Yıllarca “erkekler Mars’tan kadınlar Venüs’ten” diyerek dem vurduğumuz farklılıklar, bugün sadece espri değil aynı zamanda bilimsel araştırmalarla da ispatlanmış birer gerçek. Kadın ve erkek beyni, zekadan bağımsız olarak farklı şekillerde çalışıyor, süreçlerini farklı işlemlerle tamamlıyor. Peki bu farklılıklar bavul hazırlama gibi gündelik hayatımızdaki sıradan bir olaya nasıl yansıyor?

Hormonel Etkiler ve Listeler

Kadın beyni konsantre olmayı sağlayan dopamin hormonunu erkeklere oranla daha fazla salgılar. Bu da kadının tatil planı netleştiği andan itibaren kadın kafasında tatil için yanında götüreceği şeylerin, gidene kadar halletmesi ve alması gereken şeylerin bir listesini yapmaya başlamasına sebep olur. En son alınan bikini denenir, gidene kadar 1-2 kilo daha vermek için sıkı bir diyete girilir, dolabındaki 37
tane şort arasında giyecek şort bulamaz alışveriş için bütün günü ayırabileceği özel bir gün belirlenir, alışveriş listesine devamı yeni şeyler eklenir. Erkekse rahattır, son ana kadar üzerine düşünmesi, plan yapması gerekmez. Kısa süreli bir tatil konsantrasyonu onun için yeterli olur.

erkek valizi

Empati ile Sistemati Farkı

Kadın beyni olaylara duygusal olarak bakmaya ve empati yapmaya yatkınken erkek beyni sistematik çalışır. Yani kadın 1 haftalık tatil için olası tüm alternatif senaryoları ve sonuçlarını düşünerek yanına alacakları seçer. Bu yüzden yanına aldığı hemen her şey alternatiflidir. Denizde giymek için 2 bikini, 1 mayo, sahile inerken giyilebilecek her güne ayrı hafif kıyafetler, gece dışarı çıkılırsa giyilebilecek en az 3 alternatifli şık elbise, bakım kremleri, güneş kremleri, makyaj malzemeleri, cımbız, mini dikiş seti, biri kalın biri ince hırka, saç bakım ürünleri, saç şekillendiricileri, havlular, rahat iç çamaşırları, çekici iç çamaşırları, sahilde giyilecek sandaletler, sokakta giyilecek ayakkabılar, gece giyilecek topuklular, farklı kıyafetlere uygun çantalar… Erkekse daha matematiksel olarak bakar. Onun için 1 haftalık tatil demek “1 şort, iki tişört, “ sandalet” demektir. Senaryolar üzerine önceden düşünmez, herhangi bir aksilik olursa onu o an çözmeye yatkındır. O yüzden de tatil dönüşü kadın bavulunda temiz kıyafetlerle dönerken erkek hemen makineye atılması gerekenlerle döner. O bavul da zaten kadında tatile gitmeden bir hafta önce hazırlanmaya başlarken erkekte uçağa birkaç saat kala toparlanır.

kadın valizi

Sonuç itibariyle her ne kadar farklı şekillerde düşünseler ve davransalar da her ince detayı düşünen kadın tatilde hiçbir şeyi riske atmayıp keyfinizin kaçmamasını sağlarken, erkekse tatil için ihtiyaç duyduğunuz rahatlığı bavulunda getirir. İkisi birleşince de güzel bir tatil kaçınılmaz olur. İyi tatiller!