Güneşli bahar günlerinin yazın habercisi olduğu şu dönemde belki siz de birçokları gibi tazelenme, dinlenme ve bir tatille kuvvet kazanıp metropole öyle dönme planları yapıyorsunuz. Aile yadigarı yazlığınıza gitmeyeli yıllar olmuş. Her sene her sene aynı koylarda aynı simaları görmekten, aynı şezlonglardan fotoğraf paylaşmaktan yıldınız. Bir dolu tatil hazırlığı ve masraf yaptıktan sonra “Eller havaya” konseptli bilindik beldelerdeki “tatil trendleri”, sosyalleşme telaşı, ünlü isimlerin akın ettiği, iğne atsanız yere düşmeyecek tatil köylerindeki “fotoğraflarda iyi gözükme mücadelesi” artık tatil anlayışınıza uymuyor. Tatile mi gidiyorsunuz savaşa mı, belli değil. Asla da dinlenmiş dönemiyorsunuz. Belki de sürekli paparazzilerin görüntü aldığı “meşhur beach”lerde, denize girmeden önce kuaföre giden profillerle selamlaşmayı sinirleriniz kaldırmıyor.

Bu defa ki tatilinizde her şeyi bir arada istiyorsunuz. Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen saklı tatil köyleri öyle bir tatil beldesi olsun ki hem doğayla iç içe olun hem denizi enfes olsun hem değişik yöresel lezzetler tadabilin hem konaklama kolaylıkları olsun hem de fazlaca bilindik olmasın.

Cunda’da Papalina Keyfi

Son yıllarda yazarlar, akademisyenler ve gazetecilerin uğrak yeri haline gelen Cunda’nın, hala az bilindik kalmayı başarmış Ortunç’unu denemelisiniz. Büyük annenizinkini andıran damla sakızlı kahveleri, bölgeye özgü otlardan hazırlanan hafif ama leziz yöresel lezzetleri, dünya standartlarını yakalayan harikulade plajı, sakin denizi ve sadece Cunda’ya özgü özel bir balık olan papalinasıyla Ortunç, size farklı, huzurlu ve dingin bir tatil deneyimi vaat ediyor. Çam ormanları arasından yüzünü gösteren, paparazzisiz ve mavi bayraklı özel plajı da cabası. Tamamen keşfedilip de tatilcilerin istilasına uğramadan Ortunç’a gidip “huzurlu tatil köyü” konseptinin tadını çıkartabilir; dostlarınızı arayarak dönmeyi düşünmediğinizi bile söyleyebilirsiniz.

Senir’de Buram Buram Tarih Kokan Dingin Bir Kaçamak

Haftasonu değişik bir yer keşfedip atlayıp gideyim de haftaya fresh başlayayım diyen tatilcilerdenseniz, Senir bu fikir için biçilmiş kaftan. Antalya’nın saklı kalmış harikulade bir beldesi olan Senir, Ege, Orta Anadolu ve Doğu Anadolu’nun kadim uygarlıklarını harmanlayan, sessiz, sakin ve yüzyıllara tanıklık etmiş çok özel bir tatil beldesi. “Tanıdık simalara rastlamadan farklı bir beldede tatilimi yapayım.” diyorsanız, elinizi çabuk tutup fazlaca keşfedilmeden, doğayla ve tarihle dopdolu bir tatilin hazzını yakalayın. Gurmeler ve köşe yazarlarının ilgi göstermeye başladığı Senir, seneye bu zamanlarda çoktan trend olursa şaşırmayın.

Söğüt’te Yunanistan Turizmi Havasını Koklamak

Marmaris havasını çok sevip de tıkış tıkış meşhur koylarında bunalıyorsanız, Bozburun Yarımadası’nın en kuytu ve saklı kalmış koyu olan Söğüt’ü çok seveceksiniz demektir. Söğüt, sakin ve iddiasız yat limanı, uygar sakinleriyle gözetlenmeden rahatça güneşlenilebilen enfes plajı ve yemyeşil ormanlık alanlarıyla Yunanistan’da meraklılarına sıkça sunulan “uygar, sakin ve kaliteli tatil” konseptinin canlı bir örneği. İnce kumlu gizli ve özel kumsalıysa yüzme öncesi saatlerce yürüyüşler yapıp vloglar çekmek için ideal. “1 şişe suya 20 TL ödemek zorunda kalmayacağım, plaj girişi 300 TL olmayan nezih ve işgal edilmemiş bir tatil beldesi bulamıyorum.” diyorsanız, valizinizi Söğüt için hazırlamaya başlayın.

Mor Lavanta Tarlalarıyla Hem Gözünüz Hem Ruhunuz Dinlensin

Yanlış okumadınız. Mor lavanta tarlaları sadece Fransa’da var sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Isparta’nın Keçiborlu İlçesi’nde Kuyucak Köyü size emsalsiz ve otantik bir tatil deneyimi yaşatıyor. Göz alabildiğine uzanan mor lavanta tarlalarıyla henüz tamamen keşfedilememiş çok özel bir köy olan Kuyucak Köyü, şimdilik sadece gidip gören az sayıda gezginin radarına takılıyor. Köy halkı olağanüstü bir konukseverlik göstererek turist ve gezginleri kendi evlerinde ağırlıyor ve bölgeyi gezdirip özgün Kuyucak lezzetleri ikram ediyor. Turizmcilerin henüz el atmadığı Kuyucak’a, keşfedildikten sonra yer bulmanız olanaksız olacağı için şimdiden atlayıp gidin ve mor lavanta tarlaları içinde benzersiz bir tatil deneyimine hazır olun.

Klasikleşmiş tatil rotalarından bunalıp az bilinen özgün beldelerde özel bir tatil keyfi yaşamak istiyorsanız, erken rezervasyon fırsatlarından şimdi yararlanabilirsiniz.