Yakamoz izlemek dünyanın en romantik yaz akşamı aktiviteleri arasında yer alırken, yakamozların birer canlı olduğunu bilmek ise birçok tatilciyi şaşırtıyor. Ay ışığıyla hiçbir ilgisi olmayan yakamozlar, adını Rumca diakamos kelimesinden alıyor. Denizdeki canlıların çıkardığı ışıkla deniz üzerine serilen yıldızlara verilen bu ad, biyolojik adıyla biolüminisansı betimliyor. Dünya Üzerinde Bulunan En Şaşırtıcı Yakamoz Plajları, deniz canlıları açısından en zengin, manzara dolu plajları sizler için listeledik:

Maldivler, Gecesi Ayrı Güzel 

Turizm cenneti Maldivler, gece de Ostracod crustaceans adlı deniz canlıları ile bambaşka bir güzellik vadediyor. Işıldayan cıvıl cıvıl plajları ile göz kamaştıran adalar, deniz çekildiğinde manzarasını benzersiz kılıyor. Özellikle Kuredu Adası, alglerinde gece sunduğu ışıltılı şöleni görmek isteyenlerin uğrak yeri oluyor. Manzarayı izlerken keyifle içkinizi yudumlayacağınız bu özel tatili, balayı için düşünebilirsiniz. Unutulmaz romantik bir gece için yakamozlardan yardım alabilirsiniz.

Primrose Sands Sahilleri’nde Masmavi Bir Gece

Bavulunuz hazırsa ilk adresimiz Tazmanya oluyor. Primrose Sands olarak adlandırılan, adanın kuzeybatısındaki sahil geceleri size mavi bir dünya vadediyor. Noctiluca scintillans isimli canlıların nefes kesici şovuyla misafirlerini karşılayan plaj, gün ışığında da dalgıçların gözdesi oluyor. Gündüz pembe alglerle kaplanan su altı, gece masmavi bir düşü ziyaretçilerine yaşatıyor. Ömrünüz boyunca gülümseyerek anacağınız bir tatilin adresi olan plajlar, engin denizlerin sakladığı sürprizleri adeta birer armağan gibi ayaklarınızın altına seriyor. Işıl ışıl deniz kıyıya uzanırken, size sadece bu eşsiz manzarayı doyasıya izlemek kalıyor.

San Diego Plajları ile Romantizm 

Gece dalgaların dans ettiği San Diego sahilleri ziyaretçi akınına uğruyor. Yakamozların en parlaklarının görülebildiği Mission Bay ve Torres Pines plajları, gündüz keyifli sularını gece romantizmle taçlandırıyor. Lingulodinium polyedrum adındaki kırmızı alglerin yansıttığı yakamozlar, gece adeta denizi ateşe veriyor. Amerika’nın en romantik plajları olarak, evlenme teklifleri için de sık sık kullanılıyor. Akşam yemeği için sahil manzaralı restoranlar tercih edilebilirken, gece keyifli bir müzik dinletisi de yakamozların güzelliğine eşlik edebiliyor. Işıkların oynaştığı dakikalarda gözleriniz büyüleyici bir manzaranın eşliğinde ruhunuzu dinlendiriyor.

Japonya‘da Aşk Başkadır

Vargula hilgendorfii adı verilen deniz canlılarının yarattığı ışık oyunları Okayama’da sizleri bekliyor. Seto Denizi’nden izlenebilen yakamozlar, yaz aylarında görülebiliyor. Mavi ışıkları ile mest eden deniz ateşböcekleri, gecenin sessizliğini ışıklarla süsleyerek romantik dakikalar yaratıyor. Japonya’nın en güzel gece manzaralarından birini sunan sahiller, köprü ışıkları ile mükemmel bir görünüme kavuşuyor. Sessiz bir film gibi saatlerce seyredilen deniz, bir kentin sanayi şehrinden nasıl romantizmin başkentine dönüştüğünü sizlere an be an gösteriyor.

Porto Riko Plajları Geceye Göz Kırpıyor

Vieques plajı, kumsal boyunca ışıl ışıl dizilen dinoflagellatlar sayesinde geceye göz kırpıyor. Ortalama bir yudum suda 6000 adet bulunan deniz canlıları, gün karardığında şovlarına start veriyor. Dünyanın en olağanüstü manzarasını sunan canlılar, güneşin doğuşu ile sahneden çekiliyor. Denize bırakılmış ışıklı süsleri andıran yakamozlar, yıldızların denize döküldüğünü zannettirecek kadar parlak olmaları ile adeta göz dolduruyor.

Peru ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin yanı sıra Avustralya’nın Sydney kenti de yakamoz manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Alg yönünden zengin olan okyanuslarda mavi, yeşil, kahverengi ve hatta kırmızı yakamozlar görülebiliyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında ortaya çıkan muazzam manzaralar, tatilcilerin gözdesi olurken kırmızı, kızıl yakamoz görüntüsü olan denizlerde amonyak oranının yüksek olabileceği konusunda misafirler uyarılıyor. Gece ayrı gündüz ayrı güzellikler vadeden deniz canlıları, dünyanın her an sürprizlere hazır bir cennet olduğunu bir kez daha ispat ediyor.