İnsan hayatındaki en önemli kararlardan biri olan meslek seçimi, kişinin karakterinin belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Kişisel özelliklere göre seçilen mesleklerde başarılı olma şansı daha yüksek oluyor. İşte mesleklere göre tercih edilebilecek en güzel tatil durakları:

Atina: Avukatlar İçin En Güzel Tatil Durağı

Avrupa’da 13. yüzyılın sonlarına doğru doğan avukatlık mesleği, 800 yıllık bir sürecin sonunca bugünkü modern anlamını kazanıyor. Tarihi Eski Yunanlılara kadar dayanan savunma sanatı, birtakım tarihçilere göre Sokrates ile başlıyor. Yunanca ayrıcalıklı, üstün ve güzel konuşan anlamı taşıyan Advocatus sözcüğünden gelen avukat kelimesi, hemen hemen tüm dillerde yerini alıyor. Mesleğin ilk adımının atıldığı Yunanistan’ın başkenti Atina, avukatlar için en güzel tatil durağı seçenekleri arasında başı çekiyor.

Ülke nüfusunun yaklaşık üçte birinin yaşadığı şehir, antik çağlardan bu yana önemli bir ticaret ve kültür merkezi olarak dikkat çekiyor. Üç tarafı dağlarla çevrili olan şehir, köklü tarihi ve doğal güzellikleri ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Efsaneleri, mitolojik tanrıları ve ören yerleri açısından zengin olan Atina’da, Antik Çağ’ın yaşandığı tarihi bir yapı olan Akropolis, gezilecek yerlerin başında yer alıyor. Akropolis içinde yer alan Parthenon tapınağı, Herodes Atticus Tiyatrosu ve Erekhtheion tapınağı görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Atina’nın kalbi olan Syntagma Meydanı ve parlamento binası, Monastiraki Meydanı, Kolonoki Caddesi, Akropolis müzesi ve Anafiotiko bölgesi de Atina ziyaretinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Kos Adası: Doktorlar İçin En Güzel Tatil Durağı

Modern hekimliğin öncüsü konumunda olan Hipoktarates’in doğduğu yer olan Kos adası, doktorların en güzel tatil durakları arasında yerini alıyor.

Masmavi denizi, altın sarısı plajları, bembeyaz evleri ve eşsiz mimarisinin yanı sıra ünlü gece hayatı ile dikkat çeken Kos adası, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Zeytin ağaçları, üzüm bağları ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Kos, ayrıca Hipokrat Meydanı ile doktorlara muhteşem bir tatil fırsatı sunuyor. Meydandaki koca ağacın altında tıbbın babası Hipokratın ders verdiği söyleniyor.

Antik Yunan dönemine ait kalıntılara sahip olan Kos adasında yer alan ve eski dönemlerde hastane olan Asklepion Antik Şehri ile muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Antik şehirde ayrıca hamam, eğitim sınıfları ve kütüphane de bulunuyor. Hipokrat’ın eğitim gördüğü Asklepion antik şehri görülmesi gereken yerlerin başını çekiyor. Ayrıca Kos adasında yer alan Şövalyeler Kalesi, Agora Harabeleri’nde yer alan Afrodit ve Herkül tapınağı ile Hipokrat Heykeli mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Konya: Polisler İçin En Güzel Tatil Durağı

Dünya üzerinde ilk polis teşkilatının kurulduğu yer olan Konya, polis mesleğini seçenler için özel bir anlam taşıyor. Konya’ya bağlı Çatalhöyük’te yapılan arkeolojik araştırmalar sonucunda ilk Polis teşkilatına ait kalıntılar bulunmuştur. Polis tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Konya, polisler için en güzel tatil durağı seçenekleri arasında yer alıyor. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük ili olan Konya, Anadolu’nun en eski yerleşim merkezi olarak her bir adım toprağında geçmişi yansıtıyor. Şehirde görülmesi gereken yerlerin başında Mevlana Celaleddin Rumi’nin mezarının bulunduğu türbe geliyor. Dünyaca ünlü Mevlana Türbesi her yıl binlerce turistin akınına uğruyor. Şehrin Selçuklu ilçesinde bulunan İnce Minareli Medrese, Selçuklu Dönemi’ne ait mimarinin en güzel örneği olarak dikkat çekiyor. Müzedeki Taş ve Ahşap Eserler Müzesi, dönemin benzersiz işçiliği ve naifliğini gözler önüne seriyor.  Karatay Medresesi, Sille Köyü, Selimiye Camii, Yerköprü Şelalesi, Kilistra antik Kenti, Atatürk Evi Müzesi ve Kızören Obruk Gölü de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.