Dalyan Kaya Mezarları'nın Gizemi

Akdeniz ve Ege’yi birleştiren Dalyan, tarihi dokusu, doğası, gölleri, denizi ve turistik yerleri ile her yıl sayısız yerli ve yabancı ziyaretçinin akınına uğruyor. Caretta caretta deniz kaplumbağaları, çamur banyosu, şifalı kaplıcaları, Kaunos antik şehri ve Dalyan Kaya Mezarları’nın Gizemi ile hafızalarda yer eden Dalyan, ister ailenizle isterseniz arkadaş grubunuzla unutulmaz bir tatil geçirmenizi sağlıyor. Beldede, gündüz sımsıcak güneşin ve yemyeşil doğanın keyfini sürerken akşamları muhteşem bir manzaraya karşı günün yorgunluğunu atabilir ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Doğal güzellikleri ile beğeni toplayan Dalyan otel fiyatları ve çeşitli konaklama imkanları ile her bütçeye hitap ediyor.

Dalyan Hakkında Genel Bilgi

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan, Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birbirine bağlıyor. Dalyan deltası, huzur veren doğası ve labirenti andıran kanalları ile tüm yılın yorgunluğunu atmanızı sağlıyor. Türkiye’deki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kaunos Antik Kentine de ev sahipliği yapan tatil beldesi, yüksek kayalara oyulmuş kral mezarları ile misafirlerini büyülüyor. Beldenin her yanında bulunan şifalı sular ve kaplıcalar, tatil konseptinize çeşitlilik katıyor. Dünyaca ünlü çamur banyoları eğlenceli bir tatil geçirmenize imkan tanıyor. Ayrıca belde, caretta caretta deniz kaplumbağaları, nil kaplumbağaları ve mavi yengeçlerin yaşam alanı olarak biliniyor. Caretta caretta deniz kaplumbağalarının yumurtlama dönemi olan Nisan-Eylül dönemi ziyaretçilere farklı bir heyecan sunuyor. Nil kaplumbağalarını yılın her döneminde görmek mümkün oluyor. Üstelik beldede neredeyse 180 farklı kuş türü yaşıyor.

Dalyan Kaya Mezarları’nın Işıltısı 

En eski antik kentlerden biri olan Kaunos Antik kentinin kalıntıları sadece tarih ve kültür meraklılarının dikkatini çekmiyor. Milattan önceye kadar uzanan ve neredeyse 2800 yıldır sağlamlığını koruyarak günümüze kadar gelen Dalyan Kaya Mezarları, Çandır Köyü sınırları arasında yer alıyor. Kaya Mezarları, ziyaretçileri tarihin sayfaları arasında bir gezintiye çıkarıyor ve bambaşka bir dünyaya götürüyor. İnanışa göre tanrıya yakın olması istenen krallar ve önemli insanlar için mümkün olduğunca yüksek yerlere yapılan Kaya Mezarları, Kaunosluların gömme geleneği ile ilgili günümüz dünyası için önemli ipuçları veriyor. Dalyan Kaya Mezarlarının Büyük İskender’in ya da Perslerin istilası nedeniyle tamamlanmadığı tahminler arasında yer alıyor.

Tapınak cepheli olan mezarlar kaya mezarları arasında en önemli grubu oluşturuyor. Sütunların taşıdığı üçgen üst cephe, basamaklarla çıkılan oda ve mezar odasından oluşan tapınak cepheli kaya mezarları gibi, yakılan ölülerden geriye kalanların toplandığı kapların yerleştirildiği tapınak cepheli nişler de dikkat çekiyor. Binlerce yıl önce nasıl ve hangi aletlerle yapılabildiği anlaşılamayan Dalyan Kaya Mezarları içine oyulduğu dağdan bağımsız görüntüsü ile de izleyenleri büyülüyor. Özellikle akşamları ışıklandırma ile birlikte ziyaretçilere ayrı bir keyif yaşatıyor.

Dalyan’da Gezilmesi Gereken Yerler

Doğası, kumsalları ve turistik yerleri ile yılın her mevsimi farklı bir güzellik sunan Dalyan’da gündüzleri denizin ve güneşin tadını çıkartabilir, akşamları Kaya Mezarlarının etkileyici manzarası karşısında yemeğinizi yiyebilir ya da bir şeyler içebilirsiniz. Akşamın ilerleyen saatlerini canlı müzik yapan cıvıl cıvıl gece hayatı mekanlarında eğlenerek tamamlayabilirsiniz. Dalyan’da  günlük tekne turu ile tabiatın kucağındaki koyları ziyaret edebilir, doğanın tüm renklerini tekrar keşfedebilirsiniz. Eğlenceli bir tekne yolculuğu ile de gidebileceğiniz dillere destan İztuzu Plajı’nda göz alıcı kumsalın ve  masmavi denizin keyfini sürebilirsiniz. İztuzu Plajı aynı zamanda caretta caretta deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı noktalar arasında yer alıyor. Plaj, tatlı su ve tuzlu suyu birleştiriyor. Ayrıca çamur banyoları sayesinde bir taraftan unutulmaz ve eğlenceli vakit geçirirken bir taraftan da gençleşebilirsiniz.