Uçak biletim, pasaportum,seyahat belgelerim tamam.
Plaj çantam,havlum,güneş gözlüğüm, koruyucu kremlerim valizde mi? O da tamam. Yaz mevsimine ve yüzmeye hazırım!

Peki ilk defa gideceğim bir ülkede bilinmedik sulara girmeye hazır mıyım?

Değilmişim…

Phuket Karon Plaj’ında neden kimse yüzmüyor; okyanus sakin görünüyor deyip, suya balıklama atlayıp, çeken akıntı yüzünden tepe taklak olup, kafamı kuma çarptığımda anlamalıydım. Anlamadım…

Küba, Trinidad Ancon Plaj’ında, koluma yapışan bir deniz canlısı yüzünden kısmi felç olduğumda anlamalıydım yine anlamadım…

Peki sahillerin, bayraklar aracılığıyla bize anlattıkları olduğunu ne zaman mı anladım?

Miami Plaj’ında , cankurtaran kulelerinin renk renk dalgalanan bayraklarına “aaaa ne tatlı ya” deyip, okyanusa dalmaya çalıştığım esnada, cankurtaran müdahalesiyle engellendiğimde taşlar yerine oturdu.

Artık faydalı ve hayat kurtaran bir bilgiye sahiptim. O mor, sarı, turuncu renkli  bayraklar sevimli dursun diye değildi. Her bayrak renginin önem arz eden bir anlamı vardı ve benim bildiğim tek bayrak rengi yüksek standartlı, temiz, güvenli plajları simgeleyen maviydi.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, her zaman etrafta bir cankurtaran bulunmayabiliyor; bu durumda farkında olmanız gereken tek şey sahildeki bayrağın rengi ve ne anlama geldiği. Sizi uyaracak hiç kimsenin bulunmadığı veya dilini bilmediğiniz ülkelerin ücra sahillerinde yalnızca bir bayrak hayatınızı kurtarabilir.

Özelikle yurt dışı lokasyonlarda, deniz, nehir, göl ve okyanus tatillerinde;  hayat kurtaran, emniyetimiz için yararlı bayrak bilgilerini hepimiz için derledim.

MAVİ BAYRAK
Her bakımdan kaliteli plajların sembolüdür. Plajın sıhhi standartlara tam olarak uyduğu, su kalitelerini belirleyen mikrobiyolojik parametrelerin uygunluğu, yakınlarda endüstriyel kanalizasyon olmadığı, sahilde hayvan ve fazla bitki örtüsü bulunmadığı gibi kriterlere sahip olan plajlara verilir. Avrupa plajlarında ve ülkemizde çok fazla sayıda plaj bu özelliğe sahiptir. 2020 yılı itibariyle Türkiye, İspanya ve Yunanistan’dan sonra en çok mavi bayraklı 3’üncü ülke olmuştur . Rusya, Ukrayna ve Hindistan ise bu konuda son sıralarda.

KIRMIZI BAYRAK
Bu bayrağı düz haliyle veya üzerinde “no swimming here” yazısıyla görebilirsiniz. Üzerinde yazı olsun veya olmasın her halükarda tek bir şeyi ifade eder : Suya girmek yasaktır!

Kırmızı bayraklı bölgeler yüksek tehlikeli olarak belirlenir.  Sizi suya çekebilecek olan kuvvetli gelgit akıntıları, rip akıntısı (çeken akıntı), yüksek güçlü dalgalar, girdap bölgeleri, tehlikeli yırtıcı hayvanların varlığı (köpekbalıkları, timsahlar, deniz ve nehir yılanları gibi), bataklık bölgesi gibi birçok sebebi olabilir. Deniz, okyanus, nehir veya göl ne olursa olsun, size sakin görünse bile, buraya bayrağın yanlışlıkla dikildiğini düşünmemelisiniz.  Özellikle aynı direk üzerinde çift kırmızı bayrak bulunması hayati derecede tehlike anlamına geliyor.
Phuket ‘de bulunan Karon Plajı işte tam da bana bunu yaşatmıştı. Güney Karolina’ da bulunan Mryte Plajı ise çift kırmızı bayrağıyla en tehlikeli sulardan. Türkiye ‘de ise Karadeniz plajlarında kırmızı bayrağa rastlarsınız.

SİYAH BAYRAK
Kırmızı bayraklar gibi suya girmenin tehlikeli olduğu bölgeler için kullanılır. Su yüksek seviyede kirli ve pis, köpekbalığı tehlikesi, uygun olmayan akıntı ve dalgalar gibi sebeplerle bu bayrak kullanılabilir. Bazen kahverengi bayrak da görebiliriz; bu ise aynı şekilde suyun kirli ve pis olduğunu belirtir.  İspanya mavi bayrak konusunda üst sıralarda olsa da Costa del Sol ‘da kirlilik sebebiyle siyah bayrak bulunan plajları da vardır.

YEŞİL BAYRAK
Yeşil bayrak yüzmek için en ideal şartların bir arada olduğu sakin, güvenilir dalgaların bulunduğu alandır. Çeken akıntı ihtimali yoktur. Tek başına rastlanması ihtimali düşük, genelde kullanılmıyor. Yeşil bayrak konusunda dikkat etmeniz gereken asıl nokta yanında başka bir renk bayrak bulunup bulunmamasıdır.

MOR BAYRAK
Suda çok sayıda zehirli deniz canlılarının bulunduğu anlamına gelir. Deniz anasından köpek balığına kadar her türlü deniz canlısı bulunabilir. Yüzmek tavsiye edilmez ancak sizin sorumluluğunuzdadır. Etrafta bir cankurtaran varsa suya girmeden önce ne tarz bir deniz canlısı ile karşılaşma ihtimaliniz olduğunu öğrenmekte fayda var. Miami sahilleri bu konuda başı çekiyor. Orta ve  Güney Amerika ülkelerinde de en sık karşılaşacağınız bayrak rengi mor.

SARI / TURUNCU BAYRAK
Orta tehlikeli suları belirtmek için kullanılır. Küçük dalgalar bir anda yüksek dalgalara dönüşebilir. Suya girmek yasak değildir ancak tavsiye edilmez. Sıklıkla rastlamanız olasıdır.  Asya ülkelerinin çoğunda karşılaşmanız olası.

SARI ÜZERİ KIRMIZI BAYRAK
Bu iki renk tek bayrak üzerinde dikdörtgen kullanımdaysa, yüzmeye izin verilen alan belirlenir ve cankurtaran gözetiminde bayraklı bölge dışında yüzme önlenir. Cankurtaran gözetimine sahip, sahil güvenliğinizin yüksek olduğunu temsil eder. Güvenli bir yaz tatili için idealdir. Amerika ve Avustralya plajlarında sıklıkla kullanılır. Türkiye’de Bodrum ve Çeşme plajlarının, özellikle resort otellerin demirbaşıdır.

SİYAH BEYAZ BAYRAK
Bu bayraklar sörf ve diğer sporların yapıldığı alanı belirlemek için kullanılır. Sporcularla çarpışma olasılığı oldukça yüksek olduğu için hem onları hem kendinizi güvende tutmak için böyle bir alanda yüzmemek daha iyidir.
Bizzat gördüğüm için akla ilk gelen yer benim için Avustralya.

SİYAH TOPLU SARI BAYRAK
Ortasında siyah daire bulunan sarı bayrak deniz taşıt kullanımının yasak olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda bu alanlarda sörf yapmak da kesinlikle yasaktır.

Tatilleri ülkemizde geçirmek durumunda olduğumuz Covid-19 döneminde; mavi bayrak yarışında başı çeken ülkelerden biri olan Türkiye’nin sahil ve plajlarında gönül rahatlığı ile yüzebilirsiniz. Yok biz bir yolunu bulduk, aşı da olduk, çıkıyoruz yurt dışına diyorsanız ;olası tehlikelere karşı suların dilini de öğrendiğine göre, alın yurt dışı çıkış harç pulunuzu.. . Başlasın tatil!

İnstagram : budgonj

1 Yorum

  1. Bu kadar çok bayrak çeşidi olduğunu bilmediğim gibi hiç bakmadan insan gördüğüm yerde suya dalmışım. Aman Allah! Teşekkürler bu bilgiler için.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin