İzleyeni Seyahate Çağıran Filmler

Sinemanın büyüleyici dünyası ile fonda kullanılan mekanların etkileyiciliği, bazen çantanızı hızlıca kapıp oraları görme heyecanıyla içinizi kaplayabilir.

Bazı filmler vardır ki atmosferini oluşturan mekan, kimi zaman oyuncuların da, filmin de önüne geçer ve o yere gitme isteği uyandırır. İşte sizi sizden alıp, çekildiği kentlere hemen gitme isteği uyandıran, izleyeni seyahate çağıran filmler.

Roma

Çekildiği şehre adanmış bir film olan Federico Fellini başyapıtında, kaotik Roma sokaklarını, meydanlarını, meşhur “Fellini kadınları”nı panaromik bir şehir turuyla görmek mümkün. Belgesel ile kurmaca ögelerin iç içe geçtiği film, Roma şehrini görme isteğinin yanı sıra sarhoş edici bir etki oluşturabilir.

Crossing The Bridge: The Sound of İstanbul

Fatih Akın imzalı belgesel filmde müzik ve İstanbul başrolde. Filmi izlerken her şehrin bir tınısı olduğunu düşünüp, ancak İstanbul’un tınısının, tarihi gibi çok sesli ve muhteşem olduğunu hissedebilirsiniz.

In Bruges

Bruge şehrinin güzelliklerini sade bir dille anlatan filmin yönetmeni Carter Burwell… İki tetikçinin bir iş için Bruges’a gitmesiyle başlayan, komedi ve aksiyon içerikli hikayede şehir; tarihi, gezilecek yerleri ve kültürü ile başrolde. Filmi izledikten sonra seyahat planlarınızın başına Bruges şehrinin geçeceğinden emin olabilirsiniz.

Vicky Cristina Barcelona

Birbirinden şahane Barcelona görüntüleriyle bezeli olan bir Woddy Allen filmi… Woody Allen filmlerinden bilinen komedi, dram ve çoğunlukla romantizmle harmanlanmış filmi izlediğinizde Barcelona’yı görmüş olsanız bile yeniden gitmek isteyebilirsiniz.

City of God

Rio de Janeiro sokaklarını karış karış gezdirip tüm gerçekliğiyle gözler önüne seren filmde başrol, Rio de Janeiro’nun kirli arka sokaklarına ait. Filmdeki sokaklar, şiddet dolu varoşlar olsa da maceraseverlerin şehri görme merakını körükleyeceğine şüphe yok.

Noi Albinoi

Karlar ve buzlar ülkesi İzlanda’ya tutkuyla gitme isteği uyandıran Dagur Kari filmi. Filmin başrolünde İzlanda var denemez ama karakterlerin sahip olduğu oradan kaçma isteği, izleyicide tutkuyla oraları görme isteği uyandırıyor.

Kosmos

Bir Reha Erdem filmi Kosmos ise ülkemizin doğusunda, büyüleyici bir il olan Kars’ta çekildi. Soyut dili ve şiirsel akışı ile öne çıkan filmde Kars adeta bir masal şehri gibi. Kars‘ın zengin görselliği, şehre gitme ve havasını soluma isteği uyandırıyor.

Tehran in Fireworks Wednesday

İranlı yönetmen Ashgar Farhadin’nin az bilinen filmlerinden olan “Çarşamba Ateşi” Tahran sokaklarını ve İran kültürünü merak ettirmesi açısından Tahran’a gitme isteğinizi tetikleyebilir. Filmde İran’a özgü yılbaşı kutlama hazırlıkları ve havai fişek gösterileri eşliğinde Tahran’ın zengin ve fakir mahallelerini izlemek mümkün.