Yeni tatlar keşfetmek için gezenlerdenseniz, Anadolu’nun en lezzetli mutfaklarına sahip bu şehirleri mutlaka ziyaret edin.

Yüzyıllardan beri farklı kültürleri bünyesinde barındıran Anadolu toprakları, birbirinden lezzetli yöresel tatlarla keşfedilmeyi bekliyor. Siz de bu tatları yerinde denemek istiyorsanız, en lezzetli yurt içi turlarla bu şehirleri mutlaka ziyaret edin.

gaziantep

 

Gaziantep

Gaziantep mutfağında öyle nefis ve kendine has lezzetler var ki, mutlaka yerinde tatmak lazım. Gaziantep denilince akla ilk gelen elbette kebap çeşitleri. Bildiğimiz kebapların yanı sıra Gaziantep’te tam 32 çeşit kebap yapılıyor. Ayrıca 26 çeşit köfte, 15 çeşit dolma, 26 çeşit etli yemek, 22 çeşit helva, 27 çeşit pilav ve 15 çeşit turşu bulunuyor. Çağla aşı, çiğdem aşı ve elma aşı gibi pek çok yoğurtlu yemek de yine Gaziantep’te bulabileceğiniz tatlardan. Siz iyisi mi gitmeden önce kendinize tatmak istediklerinizin bir listesiniz yapın ve bu müthiş lezzetlerin büyüsüne kapılıp fazla kaçırmayın. Çünkü alışık olmayanlar için Gaziantep mutfağı ilk seferde biraz yorucu olabilir.

elazığ

 

Elazığ

Doğunun en zengin mutfaklarından bir diğeri de yaklaşık 150 çeşit yemeğiyle Elazığ. Harput köfte, Elazığ içli köfte, böreklik yufkadan yapılan sırın, kuzu tandır ve lobik çorbası, Elazığ gezinizde damağınızı şenlendirecek lezzetlerden bazıları.

urfa

 

Urfa

Gurme turizminin en önemli merkezlerinden olan Urfa’da yemeye içmeye doyamayacaksınız. Özellikle et ve acı sevenlerin hiç dönmek istemeyeceği Urfa’da ciğerden çiğ köfteye, boraniden soğan tavasına, kenger aşından lahmacuna, bostan salatasından şıllık tatlısına kadar birbirinden lezzetli ve farklı alternatifler sizi bekliyor.

hatay

 

Hatay

Türk, Arap ve Yörük mutfaklarının birbirleriyle etkileşiminden doğan Hatay mutfağı Türkiye’nin en zengin mutfaklarından bir diğeri. Tepsi kebabı, Hatay tava, kağıt kebabı, belen tavası, ciğerli cartlak kebabı, Hatay içli köfte, sini oruğu, zahter salatası ve tabi ki künefe Hatay’ın en sevilen ve en meşhur lezzetlerinden bazıları.

adana

 

Adana

Türkiye’nin pek çok yerinde yapılsa da, Adana kebap tabii ki Adana’da yenir. Adana lahmacun, haşlanarak yapılan içli köfte, pişirim pide, şırdan; tatlılardan bici bici, karsambaç, turunç tatlısı, arı burma ve meşhur Adana şalgamı, Adana gezinizin unutulmaz birer parçası olacak.

ankara

 

Ankara

İç Anadolu mutfağının diğer bölgeler kadar zengin olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Özellikle Ankara tava, Ankara simidi, yaprak döner, sızgıç, Beypazarı kurusu ve çubuk turşusu bu eşsiz lezzetlerden bazıları.

kayseri

 

Kayseri

Kayseri mutfağı denilince akla ilk mantı, pastırma ve sucuk gelir. Ama bunlarla sınırlı olduğunu sanmayın. Kayseri’de arabaşı, güveç, incir dolması, telteli, kabak çiçeği dolması, pıtpıt pilavı, tava katmeri ve güllü baklava gibi pek çok yöresel tadın en lezzetli örneklerini bulabilirsiniz.

karadeniz

 

Karadeniz

Yöresel tatlar keşfetmek için yola çıktıysanız, Karadeniz’i es geçmek olmaz. Her şehrinde farklı lezzetleri tadabileceğiniz Karadeniz mutfağının en ünlü “aktör”leri fındık hamsi ve çaydır. Mısırı da unutmamak gerekir. Ayrıca otlar ve yapraklar da Karadeniz mutfağının olmazsa olmazları. Hamsili pilav, mıhlama ya da diğer adıyla kuymak, turşu kavurma, hamsi buğulama, mısır ekmeği ve kaygana Karadeniz mutfağını merak edenlerin kesinlikle tatması gereken lezzetlerden sadece bazıları.