En Güzel Tatil Fotoğraflarını Çekmek İçin İpuçları

Tatildeki güzel anlardan geriye fotoğraflar kalmasını kim istemez. İşte en güzel tatil fotoğraflarını çekmek için ipuçları. Bunun için tatildeyken akıllı telefon ya da kameranızla sürekli fotoğraf çekiyor, ama döndüğünüzde onlarca kare arasından çoğunu beğenmediğiniz oluyor mu? Eğer cevabınız evetse, aşağıda sizler için hazırladığımız ipuçlarını takip ederek bu seneki tatilinizden harika kareler yakalayabilir ve bu fotoğrafları arkadaşlarınıza gururla gösterebilirsiniz.

Bir De Bu Açılardan Çekin!

Profesyonellerin çocuk fotoğrafları için kullandıkları açılardan çektiğiniz fotoğraflarla harikalar yaratabilirsiniz.

Kuş bakışı: Çocuğunuz ya da ailenizin bir ferdi yerde uzanırken, güneşlenirken, siz ayakta durun ve yukarıdan kuş bakışı çekim yapın.

Bir De Bu Açılardan Çekin

Koşarken: Fotoğrafını çekeceğiniz kişinin size doğru koşarken gülümsemesini isteyin, işte bu kadar!

Kuş bakışı fotoğraf çekimi

Az ışıkta: Az ışıkta çektiğiniz fotoğraflarla harikalar yaratabilirsiniz. Örneğin, bir ağaca pırıltılı bir obje asın. Fotoğrafını çekeceğiniz kişi ağaca yaklaşırken süslerden gelen ışık onun yüzüne yansıdığı anda düğmeye basın. Az ışıklı fotoğraflardan özellikle siyah-beyaz olarak çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Az ışıkta fotoğraf çekimi

Yemek Fotoğrafı Çekerken

Tatilde ince olmak için aylarca katlandığınız diyetlerin acısını tatil yemeklerini fotoğraflayarak çıkarmak isteyebilirsiniz. Fakat tabaktaki yemeğin fotoğrafını çekmek yerine ortamı hissedin, yemeğin lezzetini hissedin ve o yemeğin tatilin bir parçası olduğu konsantrasyonuyla deklanşöre basın. Fotoğrafa yansıttığınız duygunun farkını göreceksiniz.

Kimsenin Poz Vemesine Gerek Kalmasın, Anları Yakalayın!

“Bana bak ve gülümse” diyerek tatilin en keyifli anlarını fotoğraflara yansıtmak elbette bir yöntem. Ama çok daha doğal tatil fotoğrafları çekmek için insanların “poz vermelerine” gerek de yok. İnsanlar bir şey yaparken, konuşurken, gülerken, bir hediyeyi açarken, bir şey içerken yakaladığınız anlarla çok daha anlamlı fotoğraflar çekebilirsiniz. Bunun için flaşı da kapatarak sevdiklerinizi rahatsız etmeden “belgesel” tadında fotoğraflar çekmeyi deneyin. Yıllar sonra baktığınızda o tatilde neler yaptığınızı, neler hissettiğinizi bu fotoğraflarla çok daha duygu dolu anımsayabilirsiniz.

Yemek Fotoğrafı Çekerken

Doğal Işıktan Bol Bol Yararlanın

Fotoğraf çekme konusunda ne kadar acemi olursanız olun, doğal ışık size yardımcı olur. Güzel bir ışık yakaladığınızda süreci fotoğraflamaya başlayın. Örneğin, öğleden sonra güneşi masaya değerken bardağınıza içeceğinizin döküldüğü an, bardağı elinize alışınız, gün batımına karşı yudumlamanız…

Doğal Işıktan Bol Bol Yararlanın

Detaylara Zoom Yapın

Örneğin bir şehri geziyorsunuz. Tarihi bir binanın tümünü çektikten sonra, uzun merceklerinizle ya da makinenizin yakınlaştırma ayarı sayesinde bina üzerindeki ayrıntıları yakalamaya çalışın. Bu sayede binlerce turistin fotoğrafını çektiği klişe binayı değil, o binanın üzerindeki bir detayı çekerek tatilden size özel kareler yakalamış olursunuz.

Detaylara Zoom Yapın