İngilizce artık birçok ülkede konuşuluyor. Fakat sizin İngilizceniz yeterli değilse ve üstelik gideceğiniz ülkenin vatandaşları da sizin gibi İngilizce bile bilmiyorsa yolculuktan vaz mı geçeceksiniz? Tatile Gideceğiniz Ülkenin Dilini Bilmiyorsanız Nasıl Önlemler Almalısınız? Elbette hayır! Gideceğiniz ülkenin dilini bilmiyorsanız, bazı basit önlemler alarak seyahatinizi rahat geçirebilirsiniz.

Turistlerin meraklı ve ilgili olmaları, yerel dilde konuşmaya çalışmaları genellikle sempatiyle karşılanır. Her ne kadar sözcükleri yanlış telaffuz etseniz de, bulunduğunuz ülkenin yerel dilinde öğreneceğiniz sözcükler, aynı zamanda o ülkenin insanlarına saygı duyduğunuzu da gösterir.

Bu nedenle hayat kurtaran 9 temel kelimeyi ezberleyin. “Merhaba”, “Teşekkür Ederim”, “Evet”, “Hayır”, “Lütfen”, “İyi Günler”, “Nerede?”, “Yardım”, “Kayboldum” sözcüklerini bilmeniz, yerel halkın size sempati duymasını sağlar ve bu sayede iletişim ile ilgili daha az sıkıntı yaşarsınız.

Çeviri Uygulaması

Çeviri Uygulaması Kullanın

Teknolojiden yararlanarak hiç dilini bilmediğiniz bir ülkede kolaylıkla insanlarla anlaşabilirsiniz. Google Translate artık Türkçeye çeviriyi çok kaliteli yapıyor. Mikrofona konuştuğunuz sözcüklerin karşılığını sesli olarak alabilir, bu sayede karşınızdaki kişilere derdinizi kolaylıkla anlatabilirsiniz.

Yerel Dilde Harita

Yanınızda Yerel Dilde Harita Taşıyın

Her ne kadar teknoloji ile sorunları çözmek kolay olsa da, siz yine de kendinizi garantiye almak için klasikten şaşmayın; yanınızda yerel dilde bir harita taşıyın. Ön bürodaki görevliden, haritada otelinizin yerini işaretlemesini isteyin. Bu haritayı seyahat boyunca yanınızda taşıyın. Eğer olur da kaybolursanız, sokakta herhangi birini durdurarak yerel dilde daha önceden ezberlediğiniz “merhaba” sözcüğüyle karşınızdaki kişiye hafifçe gülümseyebilir, haritadan otelin yerini göstererek yine yerel dilde “nerede” diyebilir ve bu sayede panik olmadan otelinize ulaşabilirsiniz.

İşaretleri ve Mimikleri

İşaretleri ve Mimikleri Kullanmaktan Çekinmeyin

El ile işaret etmek, taklit etmek basit ama her zaman etkili bir çözümdür. Ama tabii ki bunun da riskleri var. Çünkü her ülkenin mimikleri ve jestleri farklı olabilir. Bu nedenle gitmeden önce ülkede hangi hareketlerin hoş karşılanmayacağını mutlaka öğrenin. Çünkü siz çok farklı bir şey anlatmak isterken karşınızdakini incitmiş de olabilirsiniz. Eğer böyle bir şey hissederseniz, yogada “namaste” denilen hareketi yaparak karşınızdaki kişiden özür dileyebilir ve durumu kurtarabilirsiniz. Yani iki elinizin parmaklarını ve avuç içlerini açık bir şekilde birbiriyle birleştirip göğsünüze bastırarak hafifçe başınızı öne eğmeniz, bu gibi durumlarda kurtarıcı olabilir. Çünkü dünyanın her yerinde “namaste” işareti, barış ve saygı anlamına gelir.

Ne olur ne olmaz diyerek, siz yine de yanınızda bir cep sözlüğü ve pratik konuşma kılavuzu bulundurun. Bütün bu önlemleri almanıza rağmen yine de dil bilmeme yüzünden komik maceralar yaşarsanız, yorumlarınızı bizimle paylaşmayı sakın unutmayın, keyifli tatiller dileriz.