Ölmeden önce yapılacaklar listenizde Uzak Doğu’ya gitmek ve bu egzotik dünyanın gizemlerini keşfetmek varsa; üstelik uçak biletleriniz de hazırsa; kendinizi şanslı hissebilirsiniz. Çünkü özgün yapısı, ilk kez tadacağınız veya sadece bakacağınız fantastik yemekleri, mimari güzellikleri, benzersiz gelenekleri ile Uzak Doğu seyahati size harika anılar kazandırabilir. Ama öncelikle Uzakdoğu‘ya gitmeden önce bilmeniz gerekenler konusunda hazırlık yapmanız gerekir. İşte bu güzel seyahati daha sağlıklı, daha huzurlu ve daha bilinçli geçirmeniz için ipuçları:

1- Uzak Doğu Ülkeleri Hangileridir?

Seyahat edeceğiniz yer gerçekten de Uzak Doğu mu, yoksa Asya mı? Eğer coğrafyanız iyi değilse, muhtemelen karıştırıyor olabilirsiniz. Hatırlatmak gerekirse, Asya’nın doğusunda  ve güney doğusunda kalan ülkelere bu ad veriliyor. Yani eğer uçak biletinizi Çin, Endonezya, Malezya, Japonya, Filipinler, Tayland, Tayvan, Singapur, Laos, Brunei, Vietnam, Sri Lanka, Kamboçya, Güney Kore, Moğolistan veya Myanmar’a aldıysanız, gerçekten de Uzak Doğu’ya gidiyorsunuz demektir.

Uzak Doğu Ülkeleri Hangileridir?

2- Bahar aylarında Japonya bir başka güzel!

Eğer mart ve mayıs arası bir tarihte Japonya‘ya giderseniz, ülkenin simgelerinden biri olan muhteşem Sakura’ların, yani kiraz ağaçlarının her yerde açmasına tanık olabilir, baharı bu güzellikler arasında dolu dolu hissedebilirsiniz. Burada hemen bir hatırlatma yapmak gerekiyor. Seyahatinizi nisan sonu ve mayıs başı arasında yer alan “Altın Hafta” ya denk getirmemeye çalışın. Çünkü yoğunluktan rezervasyon yaptırmanız zorlaşabilir.

Bahar aylarında Japonya bir başka güzel!

3- Yaz aylarında Uzak Doğu’ya gidilir mi?

Haziran-ağustos arası Uzak Doğu’da havalar sıcak olur. Bu sayede şehri ve sahilleri rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Ama erken rezervasyon yaptırmazsanız bu yoğun turist mevsiminde yer bulamayabilirsiniz. Bu arada Şangay, Beijing gibi şehirlerin yazın dayanılmaz sıcak olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Bu şehirlere gitmek için sonbaharı tercih edebilirsiniz.

Yaz aylarında Uzak Doğu'ya gidilir mi?

4- Lokal Sim Kart ve Hatta Telefon Kullanın

Gittiğiniz ülkede basit bir telefon ya da sadece sim kart alarak ekonomik yoldan haberleşme sağlayabilirsiniz. Turla gittiyseniz ve zaman zaman gruptan ayrılıp tek başınıza şehri keşfetmeye çıkacaksanız; bu telefon çok işinize yarayabilir. Özellikle de seyahatiniz iki hafta veya daha uzun sürecekse bu konu ihmale gelmez!

Lokal Sim Kart ve Hatta Telefon Kullanın

5- Gezecek Birkaç Ülke Seçin

Uzak olan Doğu’ya gitmişken eğer vaktiniz ve imkanınız varsa birkaç ülke görmeyi programınıza ekleyebilirsiniz. Örneğin Vietnam, Endonezya ve Hanoi ülkelerini kapsayan bir rota çizebilirsiniz. Haritada birbirine yakın olan ülkeleri seçmeye dikkat edin. Çünkü bazılarının arasındaki mesafe uçakla yedi saati bulabiliyor! Seyahatini yollarda geçirmeyi kim ister ki!

Gezecek Birkaç Ülke Seçin

6- Uzak Doğu’ya Giderken Neler Götürmek Gerekir?

Uzak Doğu kültürünün önemli bir parçası olan tapınakları gezmek istiyorsanız, yanınızda omuzlarınızı, dizlerinizi örtecek bir örtü ya da uzun giysiler bulundurun. Herhangi bir kaza veya hastalığa karşı bir ilk yardım seti oluşturmakta da fayda var. İçinde yara bandı, ağrı kesici hap, farklı yemekler nedeniyle olası mide bozuklukları için ilaç gibi şeyler olabilir. Şemsiye ve mevsime göre hafif bir yağmurluk da çok işinize yarayabilir.

Uzak Doğu'ya Giderken Neler Götürmek Gerekir?

7- Aşı olmak gerekir mi, sağlık önlemleri ne olmalı?

Uzak Doğu’ya gitmeden önce doktora danışıp gereken aşıları olmayı ihmal etmemek gerekir. Bu ülkelere gidecek olanlara tavsiye edilen aşı listesini mutlaka öğrenin. Çünkü gereken önlemleri almazsanız, ülkemize oldukça uzak olan bu coğrafyaya özgü mikroplardan etkilenebilirsiniz. Paslı nesnelere karşı tetanoz aşısı olmak önemli. Ayrıca haşere kovucu da alırsanız, sıtma riskine karşı da önlem almış olursunuz.

Aşı olmak gerekir mi, sağlık önlemleri ne olmalı?

8- Uzak Doğu Kültürünü Keşfedin

Özgün gelenekleri olan Uzak Doğu’ya gidip o kültüre ait bir şeyler öğrenmemek olmaz. Mesela kısa yoga kurslarına katılabilir, özel masajlardan  yaptırabilir ya da gittiğiniz ülkenin özel ritüellerini gözlemleyebilirsiniz.

Uzak Doğu Kültürünü Keşfedin