tatil sonrası sendromu

Keyifli, hareketli geçen tatil günlerinin bitmesinin ardından gündelik hayatın rutinliği stres seviyenizin yükselmesine, motivasyonunuz düşmesine ve dolayısıyla verimliliğinizin azalmasına neden olabiliyor. Birçok kişide görülebilen bu durum “tatil sonrası sendromu” olarak adlandırılıyor. Yaşadığınız harika tatil deneyimi sonrası iş veya günlük hayata odaklanmanızı güçleştiren tatil sonrası sendromunu sizin için sıraladığımız tavsiyeleri uygulayarak kolayca üzerinizden atabilirsiniz.

Tatil Dönüşünüzü Hafta Ortasına Gelecek Şekilde Ayarlayın

hafta ortası tatil dönüşü

Tatil dönüşü, ilk iş gününün pazartesi veya cuma gibi yoğunluğun fazla olduğu günlere denk gelmesi, tatil sonrası rehavetle birleştiğinde bireylerin ruh hali için olumsuz sonuçlar yaratabiliyor. Olumsuzluk yaratabilecek bu durumdan kaçınmak için çalıştığınız iş yerinin koşulları uygunsa tatilinizi hafta ortasında başlayıp, bitecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Özellikle çarşamba günü işe başladığınızda diğer günlere kıyasla tatil havasından iş temposuna doğru daha yumuşak bir geçiş yaptığınızı görebilirsiniz.

Tatil Bitiminden Bir Gün Önce Dönüş Yapın

tatil bitiminden önce dönüş

Yol yorgunluğunu dinlenerek üzerinizden atmak, iş gününe daha rahat konsantre olmak için tatil bitiminden bir gün önce dönüş yapabilirsiniz. Böylece pazar tatilden dönüş yapıp, pazartesi işe başlamak gibi sert geçişler yaşamak durumunda kalmazsınız. Evde geçireceğiniz son tatil gününüzde iş yerinde giyeceğiniz şık kıyafetin seçimi, tatil fotoğraflarının bilgisayar aktarılması, hediyelik eşyaların yerleştirilmesi gibi işlere zaman ayırabilirsiniz.

Tatil Dönüşü Hemen Evdeki İşlere Yoğunlaşmayın

tatil dönüşleri ev işleri

Sahilde güneşlenerek geçirdiğiniz günün ardından, eve döndüğünüz ilk gün temizlik gibi ağır işlerle uğraşarak hem biriktirdiğiniz enerjinin tükenmesine, hem de stres seviyenizin artmasına neden olabilirsiniz. Yorucu bir yılın ardından tatile rahatlamak ve motive olmak için çıktığınızı düşünürseniz, ağınızın tozu ile yorucu işlerle uğraşmak yerine kendinize vakit ayırmanın daha kazançlı olduğunu görebilirsiniz.

İlk İş Günü için Rahat ve Şık Kıyafetleri Tercih Edin

tatil dönüşü rahat iş kıyafetleri

Tatilde giyilen rahat ve konforlu kıyafetlerden sonra ilk iş gününde resmi kıyafetlere dönüş yapmak çoğu insanın canının sıkılmasına ve motivasyonunun düşmesine neden olabiliyor. Bu olumsuzluğu yaşamamak için tatilden sonraki ilk iş gününde canlı renklere sahip, rahat ve şık giysileri tercih edebilirsiniz. İşe konsantre olmanızı sağlamasının yanı sıra bronzlaşmış cildinizin ve şık kıyafetinizin getireceği iltifatlar sayesinde moralinizin daha da yükseldiğini görebilirsiniz.

Kendinize Mutlaka Vakit Ayırın

tatil dönüşü motivasyon

Birçok insan tatil dönüşünde kendilerini ev ve iş yeri arasında geçen kısır döngünün içine sokuyor. Bunun yerine kendinize vakit ayırarak hem tatilde topladığınız enerjinin hemen tükenmesini, hem de tatil sonrası sendromu yaşama ihtimalinizi düşürebilirsiniz. Sevdiklerinizle veya yakın arkadaşlarınızla hafta sonları veya mesai saatleri sonrası gerçekleştireceğiniz yürüyüş, buluşma gibi keyifli aktiviteler sayesinde renkli geçen tatil döneminden sonra birden hayatınızın monotonlaşmasını engelleyebilirsiniz.

Motivasyonunuzu Güçlendirecek Uğraşlara Yönelin

tatil sonrası spor

Tatilde geçirdiğiniz keyifli günlerin anılarının dikkatinizi dağıtmasını engelleyecek uğraşlara yönelerek motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Bunun için boş vakitlerinde tatil hayallerine ve planlarına dalmak yerine yemek veya dans kursuna katılabilir, spora başlayarak tatil rehavetini üzerinizden atabilirsiniz. Zihninizin boşalmasını sağlayacak bu aktiviteler sayesinde iş yerinde ve günlük hayatta daha net kararlar alabilirsiniz. Hatta bir sonraki tatilinizde sporun verdiği zindelikle eğlence mekânlarında yorulmadan dilediğiniz kadar dans edebilirsiniz.