Yurt Dışı Alışverişlerinde İndirim Kazanın: Tax Free

Harika bir yurt dışı tatilinin sonuna geldiniz. Daha önce görmediğiniz pek çok yer gezdiniz, yeni arkadaşlar edindiniz ve biraz da alışveriş yaptınız. Evinize dönmeden önce son olarak yapmanız gereken bir işlem kaldı; havaalanında Tax Free bürosuna giderek alışverişlerinizden belli bir miktarda indirim almak. Yazımızı okuyarak Yurt Dışı Alışverişlerinde İndirim Kazanın: Tax Free hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yurt dışına turist olarak gittiğinizde ve alışveriş yaptığınızda aynı Türkiye’de olduğu gibi satın aldığınız her bir ürün için o ülkenin belirlediği oranda vergi ödersiniz. Ancak o ülkenin vatandaşı olmadığınız için ödemek zorunda olmadığınız bu verginin bir kısmını, havaalanında bulunan Tax Free bürolarından geri alma şansınız bulunur.

Tax Free (Vergi İadesi) İçin Yapılması Gereken 3 Basit İşlem Nedir?

Öncelikle yapmanız gereken ilk işlem, alışveriş yaptığınız mağazanın vitrininde Tax Free çıkartması olup olmadığını kontrol etmektir. Çünkü eğer mağazada Tax Free uygulaması varsa faturanızı “Tax Free faturası” olarak alabilirsiniz. Özel bir fatura olan Tax Free faturasını aldıktan sonra o ülkenin havaalanında bulunan Tax Free bürolarına giderek faturanızı onaylatmanız ve geri ödeme için bir form doldurmanız gerekir. Bu sırada satın aldığınız ürünü görevliye göstermeniz gerekeceğinden ürünü veya ürünleri bavulunuzun en üstüne koymanızı tavsiye ediyoruz. Faturalarınızda bulunan vergi tutarını tüm bu işlemlerden sonra nakit, çek veya kredi kartına iade gibi yollarla geri alabilirsiniz.

Tax Free Uygulamasından Herkes Faydalanabilir Mi?

Tax Free uygulamasından sadece o ülkeye turist olarak gelenler faydalanabilir. Eğer oturma izniniz varsa veya öğrenci statüsünde o ülkede bulunuyorsanız Tax Free alma şansınız olmaz. Çünkü oturma izniniz olduğu için o ülkeye vergi ödemek durumundasınız demektir.

Tax Free Hangi Ülkelerde Geçerli?

Tax Free bütün Avrupa Birliği ülkelerinde ve Arjantin, Meksika, Uruguay, Malezya, Çin, Bahamalar, Japonya, Güney Kore, Lübnan, Fas, Kıbrıs ve Singapur gibi dünya ülkelerinde geçerli olan bir uygulamadır.

Her Alışverişte Tax Free Alabilir Miyim?

Her ülke için değişen tutarda minimum bir limit bulunur. Yani Tax Free alabilmeniz için aynı mağazadan belli bir tutarın üzerinde alışveriş yapmanız gerekir. Almanya için 25 Euro olan bu tutar, İtalya için 155 Euro, Fransa için ise 171 Euro’dur. Ayrıca ülkelere göre geri alacağınız tutar da değişecektir.

Her Şey için Tax Free Alabilir Miyim?

Sadece tekstil ürünleri, ayakkabı ve çanta için değil elektronik ürünler, kitap, gözlük gibi pek çok ürün için Tax Free alabilirsiniz.