ganj nehri

Bildiğiniz gibi her ülkenin kültürü, yaşam biçimi ve dini inancı farklılık gösteriyor. Ancak toplumdan topluma değişen bu inançlara ve geleneklere saygı göstermek gerekiyor. Hindistan, Moritanya, Çek Cumhuriyeti ve Endonezya başta olmak üzere daha birçok ilginç gelenekleriyle turistleri şaşırtmayı başaran rotalar da mevcut. Bu ilginç gelenekler hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, farklı inanışlara hemen şimdi göz atın.

Ganj Nehri’nde Günahlardan Arınma

Dünyadaki en eski ve en büyük uygarlıklara ev sahipliği yapan Hindistan’ın oldukça ilginç gelenekleri bulunuyor. Bu geleneklerin başında ise Ganj Nehri’ne girerek günahlardan arınmak geliyor. Peki bu Ganj Nehri’nin özelliği nedir? Hinduların inanışında Ganj Nehri arınmayı temsil ediyor. Ayrıca Tanrıça Ganga olarak biliniyor ve oldukça kutsal kabul ediliyor. Hindistan’ın en önemli dini günlerinden biri olan Kumbh Mela’da, Ganj Nehri’ne girenlerin günahlarının affedildiğine inanılıyor. Aynı zamanda ölen birini Ganj Nehri kıyısında yıkadıktan sonra küllerini nehre atmanın da, ölülerin ruhlarını özgürleştirdiğine inanılıyor. Hindistan’a geldiğiniz zaman bu geleneğe tanık olmayı unutmayın.

Yılan Oynatma

yılan oynatma

Yılan oynatma, Hindistan’ın ilginç gelenekleri arasında… Yılan oynatma işi, fakir halk tarafından para kazanmak için başlatılmış ve zaman içerisinde de Hindistan’ın geleneği haline gelmiş. Hindistan’ın birçok sokağında yılan oynatan Hintlilere rastlayabilirsiniz. Hindistan kültürü ile bir araya gelen yılan oynatma geleneği, turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Ancak yılan oynatma geleneği, hayvanseverlerin büyük ölçüde tepkisini çekiyor ve pek hoş karşılanmıyor.

Sati Geleneği

Hindistan’daki Sati geleneği, son derece korkutucu. Sati geleneğine göre kocası öldükten sonra hayatta kalan dul kadınlar ya kendi ya da başkası tarafından benzin dökülerek yakılıyor. Neden derseniz, bu şekilde kadının günahlarından arınarak kocasının yanına gittiğine inanılıyor. Akıllara durgunluk veren bu gelenekte kadınlar, adeta kendini kurban ediyor. Aynı zamanda bu davranış, kadınların fedakar olduğunun da bir göstergesi.

Moritanya’nın Obezite Geleneği

Moritanya da ilginç gelenekleriyle öne çıkan bir yer. Dünyanın birçok yerinde kadınlara zayıflamaları için çalışmalar yapılırken, Moritanya’da tam tersi bir durum söz konusu. Leblouh adı verilen bir uygulama ile kadınlar zorla şişmanlatılıyor. Moritanya toplumunun en güzel kadınları en şişman olanları. Zayıf kadınlara ise fakir gözüyle bakılıyor ve bu kadınlar çirkin bulunuyor. Bu nedenle kız çocukları küçük yaşlardan itibaren özel şişmanlatma kamplarına gönderiliyor. Neden diye soracak olursanız, aileler kızlarının evlenme çağına geldiğinde zengin talipler bulabilmesi için şişmanlaması gerektiğine inanıyor. Çok fazla yiyemeyen ya da yediklerini kusan kız çocuklarına ise çeşitli işkenceler yapılıyor.

Çek Cumhuriyeti’nde Bira Banyosu

bira banyosu

Çek Cumhuriyeti’ndeki ilginç bira banyosu geleneği, pek çok turistin ilgi odağı oluyor. Buradaki bira banyosu ile birçok yerel birayı tadabilme şansı elde ediyorsunuz. Ayrıca biraları tadarken, bira dolu bir küvette de rahatlıyorsunuz. Çek Cumhuriyeti’ndeki bu ilginç geleneğin iyileştirici özelliği olduğu da iddia ediliyor. Bu amaçla bölgede birçok bira spa ve terapi odaları bulmanız mümkün. Özel dinlenme odaları ve doğal malzemelerle, bira dolu büyük ahşap ya da meşe küvetlere giriliyor. Bazı terapiler ise ücretsiz bira ile sunuluyor. Ayrıca dinlendirici bir masajla son derece sakinleştirici bir etki yaratıyor. Çek Cumhuriyeti’ne yolunuz düşerse, bu benzersiz deneyimi yaşamadan dönmeyin.

Endonezya’nın Ölü Geleneği

ölü geleneği

Ölü geleneği, Endonezya’nın Tana Toraja adlı bölgesinde yaşayan topluluğun ilginç bir geleneği. Bu bölgede ölülere gösterilen saygı konusunda oldukça farklı bir anlayış var. Topluluk, ölen yakınlarını gömmek ya da yakmak yerine onları uzun bir süre evlerinde tutuyor. Birisi öldüğü zaman aile bireyleri ölü bedene, sanki ölmemiş gibi davranmaya devam ediyor. Neden derseniz, bu inanışa göre ölü bir insan sadece uzun bir uykuda. Ölü bedene son derece özenle bakan bu topluluk, evde kalan ölüleri sık sık temizliyor. Birçok kültür tarafından ilginç karşılanan bu gelenek, Toraja halkı tarafından yaşam ve ölümün de bir kutlaması sayılıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin