Enlerin şehri olan Dubai’nin yeşilin ve doğanın her tonuna sahip olduğu mucize bahçesine gidiyoruz. Hazır mısınız? Çünkü dünyada karşılaşmanızın oldukça güç olduğu bir manzara Dubai’de sizi bekliyor. Kesinlikle bu seneki tatil planlarınıza burayı eklemelisiniz.

Dubai Miracle Garden (Mucize Bahçe); Dünya’nın en büyük çiçek bahçesi olma özelliğine sahip 150 milyondan fazla çiçeği içinde barındıran 72.000 metrekarelik bir cennet, yaklaşık dokuz yıl önce 14 şubat gibi romantik bir günde açılması da bu mucizevi çiçek bahçesine ayrı bir anlam katmakta.

Dubai iklim koşullarında böyle bir yerin yapımı inanılmaz. Düşünsenize çölün ortasında 45 milyon  canlı renk renk desen desen çiçekler. Ve çoğu bir figür haline getirilerek dizayn edilmiş. İnsan kendini sanki bir masalın içinde gibi hissediyor. Ve bende masaldaki peri kızıJ Ayrıca çiçeklerden yayılan mis gibi koku sizi hipnoz ediyor. Kurak bir çölün ortasında serap gibi bir alan. Gerçekten bir mucize.

Peki, 150 milyondan fazla çiçekten oluşan Dubai Miracle Garden’da neler var?

Farklı tasarımlarla ve kombinasyonlardan oluşturulan Çiçek Saati, Oyuncak Ayı, Yüzer Kadın, Ayçiçek Sahası, Emirates A380, 3D Çiçek Tasarımı, Disney Caddesi, Hill Top, Göl Parkı, Şemsiye Tüneli, Kalp Tüneli, Çiçekli Villalar, Çiçek Kulesi gibi çiçek kaplama alanları bu bahçeyi adeta cennetten bir köşeye çeviriyor. Dubai Miracle Garden, yalnızca doğayı, yeşili ya da çiçek sevenleri değil, farklı bir deneyim yaşamak isteyen milyonlarca ziyaretçinin uğrak adresi.

Dubai’nin simgeleri arasında şu an için pek anılmasa Mucize Bahçe’nin popülerliği her geçen gün artmaya devam ediyor. Hatta Bir Bollywood filmi olan Hamari Adhuri Kahani’n bazı sahneleri bahçenin bir bölümünde geçmekte.

Miracle Garden, her yıl sonbahardan ilkbahar ortasına kadar faaliyet gösteriyor. Yani bu mucize bahçeyi ziyaret etmek isterseniz Kasım – Mayıs ayları içerisinde planlamanız gerekmekte. Sıcak hava sebebiyle genellikle haziran ayından eylül ayına kadar yoğun bakım ve onarımda oluyor. Kurak iklimin  hakim olduğu 40 derece ve üstünde seyir gösteren hava sıcaklığı bahçenin bu zamanlarda kapalı olmasını gerektiriyor.

Bahçe hafta içi ve hafta sonu 10.00 – 22.000 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediyor. Ayrıca ziyaretçilerin bütün ihtiyaçlarını kolaylaştırmak için gerekli tüm hizmetler düşünülmüş. Dubai’nin her yerinde olduğu gibi burada da zenginlik ve şaşa hemen kendini gösteriyor. Açık ve kapalı otoparktan mescite, araç kiralama ofislerinden yemek yeme alanları ve tuvaletlere, ilk yardım alanından engelli ziyaretçilere yönelik özel araçlara, dinlenme alanlarından hediyelik eşya satış alanlarına kadar ihtiyaç duyulabilecek tüm ilgili hizmetler ve olanaklar sunulmakta.

Ulaşıma gelirsek kısaca onu da anlatayım  J kendi aracınızla, toplu ulaşımla, taksi ya da özel turlar ile hangisini düşünürseniz tercih size kalmış. Kendi aracınız dışında Mall of the Emirates arkasındaki otobüs durağından direk Miracle Garden’a giden RTA otobüsüne binin. 15-20 dakikalık yolculuk sonunda tam bahçenin önünde iniyorsunuz. Otobüs ücreti 5 (aed) dirhem. Dönüşlerde her yarım saatte bir gerçekleşiyor. Taksi ile gitmek isterseniz yaklaşık 40 (aed) dirhem. Ayrıca özel turlarda düzenleniyor. Tur ile de gelebilirsiniz.  Lakin turların fiyatı biraz yüksek olabiliyor. Pek tercih etmenizi istemem. Giriş tabi ki de ücretli; normal giriş ücreti 50 (aed) dirhem. 12 yaş ve altı çocuklar içinse 40 (aed) dirhem. Ama kesinlikle bu mucize yapı için değer!

Şimdiden iyi gezmelerJ

MERAL DEĞERCAN

INSTAGRAM : https://www.instagram.com/meraldegercan/

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin