Yurt dışına nasıl gideceğini bilmeyenler , kendim gezmek istiyorum ancak nereden başlayacağım bilemiyorum diyenler , kendimi sokaklara atmak istiyorum ancak cesaret edemiyorum diyenler, kabuklarını kırmak isteyenler , herkes toplansın! Bu yazıda işinizi kolaylaştıracak önerilerde bulunmak istiyorum. Amacım yazının sonunda yurt dışına çıkmak için kendinizi daha rahat hissetmeniz ve cesaretlenmeniz. Güzelce tatil planları yapacağınız günleriniz olsun 🙂

1-  Pasaportunuzun süresi ne kadar uzun olursa o kadar rahat edersiniz ;

Pasaport çıkartmak maliyetli bir işlem.  Birçoğumuz da operasyonel sürecinden dolayı oldukça üşeniyoruz. Ancak süreç bu konuda bir hayli kolayladı. E-devlet üzerinden randevunuzu oluşturuyorsunuz. başvurunuzu yapıp 2-3 gün içerisinde pasaporttunuz adresinize teslim ediliyor. Başvuru sırasında pasaport süresini uzun tutmanız, tatil için en önemli bahaneyi ortadan kaldıracaktır. 10 yıllık bir pasaporta sahip olduğunuzda , kolaylıkla vize başvurunda bulunabileceksiniz. Unutmayın  pasaportun süresinin bitimine 6 ay ve daha az süre varsa ülkeden çıkış yapamazsınız. Ucuz uçak bileti ya da tur programları bulduğunuzda pasaport sürenizden dolayı fırsatları kaçırma sorununuz da ortadan kalkacaktır.

2- İlk tercihimiz vizesiz yakın ülkeler, sonra  gelsin Shengen ,Amerika ,Kanada vizesi 🙂

Daha önce hiç yurt dışına çıkmadım, vize nasıl alacağım bilmiyorum ? Hiç vize almadım bana vize çıkar mı ? Hiç pasaportumu kullanmadım ya  vize vermezlerse , diye kendinizi strese sokmayın. Vizesiz ülkelere giriş yaparak hem acemiliğinizi atmış olursunuz hem de giriş çıkış yapmış olacağınız için pasaportunuzu kullanmış olursunuz. Türk vatandaşı olarak 102 ülkeye vizesiz gidebiliyoruz. En kolay ülke de Ukrayna ( sadece kimlik yeterli )  Yakın rotalarda  Sırbistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Makedonya , uzak rotalarda Tayland,  Japonya, Malezya, Kenya, Güney Afrika, Arjantin ,Peru  liste oldukça uzun.. Seçiminizi yapın ve yola koyulun. Vizesiz ülkelerle başlayıp seyahat ettikçe kanınız kaynayacak. Emin olun daha fazlasını isteyeceksiniz 🙂

3- İlk rotam neresi olacak ?

Hem kültür olarak hem de mesafe olarak yakın olan ülkelerden başlamak işinizi oldukça kolaylaştıracak. Bu sebepler Balkanlara herhangi bir ülkeyi seçebilirsiniz. Yemeklerinden mimari yapısına kadar herseyi kendinize yakın bulacaklasınız ve böylece daha da keyif alacaksınız.

4- Herşey tamam da nerede kalacağım , nasıl gideceğim ?

İlk yurt dışı seyahatiniz  olacağı için kendinizi sağlama almak ilk tercihiniz olacak.  Nerede kalmalıyım, nasıl gitmeliyim, nereleri göreliyim diyenler  rahat bir nefes alıp arkasına yaslansın ve tatilin hayalini kurmaya başlasın .  Tatilsepeticom işinizi kolaylaştıracak. Siz gitmek istediğiniz ülkeyi seçip rezervasyonunuzu yapın gerisini düşünmeyin. Aklınıza takılan tüm süreçleri sizler için organize eden harika bir ekip var zaten.

 

Gezi planlarınız çok olsun.  Sağlıkla ve sevgiyle

Sosyal Medya Hesabı: bgmphlvnn 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin