Hepimizin en sevdiği zaman dilimi olan bir dönemdir yaz. Tatile giderken yanımıza alacağımız birkaç kolay malzeme ile doğal bakımımıza deniz, kum ve güneşin tadını çıkarırken de devam edebiliriz.
Güneş ışınları, deniz tuzu, havuzun kloru derken bakım gerektiren durumlar ortaya çıksa da bunu doğal ürünlerle çözerek bedeniniz ve cildiniz yenilenmiş olarak evinize dönmeniz mümkün. Çok kolay püf noktalarıyla kendinizi daha da parlatmaya ne dersiniz? Haydi başlayalım:

 • Uzmanların güneş ışınlarının en zararlı zamanlarında güneşe çıkılmaması konusunda uyarmalarına rağmen öğlen tam 12.00’de sadece 20 dakika eklem yerlerinden güneş ışınlarını almanın da vücutta D vitaminini aktive edici bir durum olduğunu belirtiyorlar. Tabii bu 20 dakikada başınıza güneş geçmemesi için bir şapka takmayı ve her zamanki gibi uygun dereceli bir güneş kremi kullanılması unutulmamalıdır.
 • Deniz suyunun tuzundan sertleşen saçlara şampuanlamadan sonra sirkeyle (kokusu rahatsız etmemesi açısından elma sirkesi kullanılabilir.) de fıs fıs yapılabilir. Şampuan olarak içeriğinde en az katkı maddeli olanı hatta bebek şampuanı bile tercih edebilirsiniz.

Deniz tuzunun cilde faydasını bizzat yaşadım. Deniz suyu içindeki tuzdan kaynaklı cildi yenilercesine bakım yapar. Denizden tamamen çıkıp duş aldıktan sonra cildinizi kıyafetlerinizi giydiğinde bulaşmayacak bir yağ ya da doğal, katkısız bir kremle nemlendirin.

 • Deniz kumunun ya da ince çakılların doğal peeling yaptığını biliyor muydunuz? Ayaklarınızı kumla ovuşturarak ölü derilerin atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Hatta kumda yürümek bedeninizde zamanla toparlanma sağlar aynı anda peelinginizi de yapmış olursunuz.

 • Yüzünüzü direkt güneşe maruz bırakmamalısınız. Fazla güneş ışığı cildi çabuk yaşlandıran etmenlerdendir. Cilt tipinize uygun doğal bir sabunla cildin yıkanması gerekir. Sonrasında cilde ağırlık yapmayan cildinizle uyumlu sabit bir yağ ya da katkısı az belki de hiç olmayan doğal ürünlerle nemlendirerek cildi diri tutabilirsiniz.
 • Makyaj çıkartıcı olarak, benim doktorum cildim hassas olduğu için bebek şampuanını önermişti. Cildinize ağır gelmeyen hafifletici ürünler kullanın. Suya dayanıklı ürünleri olabildiğince kullanmamakta fayda var. Kullanmak durumunda kalırsanız bu tip bir makyaj çıkartıcı dışında alternatif kayısı çekirdeği gibi bazı sabit bitkisel yağlardan da yardım alabilirsiniz.
 • Cilt peelingi için özellikle hassas ciltlerde Türk kahvesi kurtarıcı olarak imdada yetişir. Kahveyi suyla cilde sürülebilinecek kıvama getirip yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra nemlendiricinizi sürebilirsiniz.
 • Kaş ve kirpik bakımı için yazın ve kışın katı Hindistan cevizi yağ, Hint yağı ve tatlı badem yağı karışımını karışımı bir kaba yapıp uyumadan önce sürebilirsiniz. Uyumadan önce sürülmelidir; çünkü özellikle Hint yağı gözde ağırlık yapar, göze kaçtığında da bulanık görme açısından rahatsızlık verebilir. Zararlı bir durumuna pek rastlanmamıştır. Karışımı yaptıramıyorsanız da sadece tatlı badem yağını da kullanarak kaş ve kirpiklerinizi besleyebilir, gelişimine yardımcı olabilirsiniz.
  • Tırnak bakımınız için Hindistan cevizi yağı, keten tohumu yağı, lavanta yağı, badem yağı, zeytinyağı, jojoba yağı, çay ağacı yağı, limon yağı kullanılabilir. Tırnak etlerinizi hafifçe ittirerek zamanla bu oluşumu da azaltabilirsiniz. Kullandıkça tırnaklarınız daha parlak, etleriniz daha yumuşak olacaktır. Zamanla da klasik manikür ihtiyacınızın azalmasına yardım edebilir.
  • Doğal sivrisinek kovucu olarak çay ağacı yağını 50 ml suya 10 damla damlatabilirsiniz. Fıs fıslı bir kaba koyarak ihtiyaç duyduğunuz anda kullanabilirsiniz. Etkisini arttırmak için birkaç damla daha ekleyebilirsiniz. Rahat bir akşam geçirebilir ve gece de deliksiz bir uykuyla günü tamamlayabilirsiniz.
  • Tüm bu bakımları beslenmenizle desteklemeli özellikle yazın ağır yiyeceklerden uzak durulmalısınız. Bol sıvı tüketerek lifli gıdalarla beslenmeniz kilo kontrolünüze de faydalı olacaktır.
  • Su hayatınızın vazgeçilmezi olmalıdır. İçmeyi unutmamalısınız.

   

  İrem UĞURAL

  Sosyal medya Instagram Hesabım: @irem.ugural

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin