Kediniz, köpeğiniz veya farklı türdeki bir evcil hayvanınız, evde beslediğiniz bir canlı olmanın ötesinde, belki de en yakın arkadaşınız… Haliyle onu gittiğiniz her yere beraberinizde götürmek istiyor ancak çeşitli engellerle karşılaşıyor olabilirsiniz. Tıpkı tatil süreçlerinde olduğu gibi. Evcil hayvanınızla birlikte tatil yapmanızı kolaylaştıracak ipuçlarını öğrenmek için hazırladığımız içeriğe göz atmalısınız.

Evcil Hayvan ile Yolculuk

Evcil Hayvan ile Yolculuk

Özellikle son yıllarda gerçekleştirilen imza kampanyaları, seyahat firmalarına, belediyelere ve bakanlıklara iletilen yoğun talepler sonucunda artık şehir içi toplu taşıma araçları dahil olmak üzere farklı ulaşım türlerinde yolcularla birlikte evcil hayvanlar da taşınabiliyor. Kara, deniz, hava ve demir yolu fark etmeksizin tüm araçlarda kendiniz dışında evcil hayvanınızın da taşınabilmesi için aşı ve sağlık belgelerinin olması gerekiyor. Eğer evcil hayvanınızın yolculuk esnasında tedirgin olabileceğini düşünüyorsanız, daha konforlu bir seyahat için uzman kontrolünde sakinleştirici iğne veya ilaç uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

evcil hayvan ile tatil

Talep edilen belgeler elinizde bulunsa dahi bazı durumlarda ulaştırma firmaları evcil hayvanınızı taşımayı reddedebiliyor. Örneğin kedi, köpek ve kuş gibi küçük canlılar dışındaki evcil hayvan türleri, Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Doberman, Dogo Argentino ve Rottweiler gibi tehlike yaratabileceği düşünülen köpek cinsleri ve hamile evcil hayvanlar araçlara kabul edilmeyebiliyor. Bu tarz durumlarda şehir içi veya şehirler arası evcil hayvan taşımacılığı yapan şirketlerden faydalanabilirsiniz. Ek olarak, evcil hayvanınız ulaşım firmaları tarafından taşınmaya uygun bulunsa dahi ekstra ücret talep edilebildiğini de unutmamak gerekiyor.

Evcil Hayvan ile Konaklama

Evcil Hayvan ile Konaklama

Pansiyonlardan apartlara, butik otellerden tatil köylerine, farklı türlerdeki pek çok konaklama tesisi artık evcil hayvan kabul ediyor. Evcil hayvan kabul eden tesis sayısı hala yeterli düzeye ulaşmamış olsa da, Türkiye’nin ve dünyanın birçok noktasında evcil hayvanınızla beraber tatil yapabileceğiniz alternatifler bulunuyor. Ancak sonrasında pişmanlık yaşamamak için dikkat etmeniz gereken ayrıntılar arasında özellikle bazıları üst düzeyde önem taşıyor.

evcil hayvan oteli

İşinizi kolaylaştırmak amacıyla karar verme sürecinizde sadece “evcil hayvan kabul eden oteller” kategorisine göz atabilirsiniz. Kalacağınız işletmenin varsa evcil hayvan kabul şartlarını da kesinlikle incelemelisiniz. Örneğin, bazı konaklama tesisleri yalnızca bahçede evcil hayvana izin verirken odaların bu amaçla kullanılmasını onaylamayabiliyor. Ya da kuş, kedi ve köpeklerin yalnızca küçük boyutlara sahip olanlarını kabul edebiliyor. Ayrıca evcil hayvanınızla birlikte keyifli bir tatil için evcil hayvanı olan otelleri tercih edebilir ya da kamp tarzı geniş alanlarda konaklayabilirsiniz.