Ruhani Bir Yolculuk için tatil rotaları

Uzun yıllardır kitaplardan filmlere pek çok farklı içerikte manevi değerinden dolayı dünyanın belirli noktaları sürekli olarak konu ediliyor. Paulo Coelho’nun ünlü Simyacı romanında Endülüs, Ferrari’sini Satan Bilge’de Himalayalar ve Ye Dua Et Sev kitabında Hindistan, dünyada inanç turizmiyle öne çıkan yerlerden sadece birkaçını oluşturuyor. Sadece Coğrafi Değil Ruhani Bir Yolculuk için de Tercih Edebileceğiniz Tatil Rotaları..

Delhi

delhi

Hindistan‘ın en büyük 2. kenti olan Delhi, ülkenin farklı noktalarından aldığı göçler nedeniyle özellikle son 50 yılda oldukça kozmopolit bir kimliğe büründü. Bu nedenle Hindistan’ın en önemli kültür, ekonomi ve siyaset merkezlerinden biri olan kent, aynı zamanda Bahailik, Hinduizm ve İslam gibi farklı inançların ihtişamlı ibadethanelerine de ev sahipliği yapıyor. Delhi’de Lotus Çiçeği biçimindeki Bahai Tapınağı, kentin en büyük camisi olan Jama Masjid, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenen Red Fort ve Humayun’un Kabri, şehirde görülmesi gereken en önemli yerler arasında bulunuyor.

Tibet

tibet

90’lı yıllarda büyük bir sansasyon yaratan ve ünlü oyuncu Brad Pitt’in Çin’e girişinin yasaklanmasıyla sonuçlanan “Tibet’te 7 Yıl” filmi, bölgenin Çin ve dünya açısından ne kadar önemli olduğunun basit bir kanıtı aslında. Budizm’in önemli duraklarından biri olan Tibet, zaman içinde bölgenin ruhani lideri Dalai Lama’nın da katkılarıyla daha bilinir bir hale geliyor ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekmeye başlıyor. Çin mimarisinin karakteristik detaylarını yansıtan kubbeli ahşap tapınaklar, çoğu hayvan figürlerinden oluşan altın rengi heykeller ve dokunulmamış bir doğa, Tibet’in dingin atmosferi ile bir araya geldiğinde oldukça etkileyici bir hal alıyor. Bölgenin başkenti Lhasa, 1904 yılına kadar budistler dışındaki herkese kapalı olduğu için “yasak kent” olarak da biliniyor. Günümüzde ise Lhasa’ya Qinghai-Tibet demiryolu ve Lhasa Gonggar Havalimanı üzerinden ulaşılabiliyor.

Mekke

mekke

Ülkemiz dahil dünyadaki tüm Müslümanlar için ayrı bir öneme sahip olan Mekke, aynı zamanda Suudi Arabistan’ın en çok ziyaret edilen kentlerinden biri. Turizm, kültür ve ekonomi açısından ülkenin en merkezi noktalarından biri olan Mekke’de mutlaka görülmesi gereken yerler: Kabe, Mescid-i Haram, Hira Mağarası, Ecyad Kalesi ve Abraj Al Baid Kuleleri.

Vatikan

Vatikan

Dünyadaki tüm Katolikler için yönetim merkezi olarak kabul edilen Vatikan, aynı zamanda dünyanın en küçük ülkesi. Roma’nın içinde yer alan ve oldukça turistik bir nokta olan Vatikan’da Aziz Petrus Meydanı ve Aziz Petrus Bazilikası görülmesi gereken en önemli yerler. Vatikan müzeleri ise başta Roma mozaikleri olmak üzere özellikle tarih meraklılarını cezbedecek birçok eseri içinde barındırıyor.