Vizesiz Seyahat Edilebilecek Yerler

Yurt dışına seyahat, pek çok kişinin sıkça gerçekleştirmek istediği hayalleri arasında yer alıyor. Ancak farklı ülkelerde tatil için zaman ve bütçe ayrılabilse dahi, vize uygulaması yurt dışına çıkışı zorlaştırabiliyor. Bu nedenle Türkiye’ye vize uygulamayan ülkeler tatil açısından her zaman daha cazip bir seçenek halini alıyor. İşte vizesiz seyahat edilebilecek yerler ve birbirinden değişik, etkileyici kültürlere sahip olan ülkeler…

Türkiye Pasaportu ile Toplamda 102 Ülkeye Vizesiz Seyahat Edilebiliyor

vizesiz seyahat

Kuzey Amerika, Avrupa Birliği ülkeleri ve Avustralya gibi ülkeler Türk vatandaşlarına vize uyguluyor olsa dahi, Türkiye pasaportu ile 195 ülkenin 102’sine kolayca girilebiliyor. Bazı ülkeler Türkiye vatandaşlarına kapıda vize ya da online vize gibi farklı prosedürler uygulayabiliyor ancak bu ülkelere giriş Schengen ve benzeri vize süreçleri kadar zorlayıcı olmuyor. Kapıda vize için sınır geçişlerinde ve havalimanlarında yapılan işlemler sonucu anında vize alınabiliyor. Online vizede ise yurt dışına çıkış yapmadan önce internet üzerinden vize başvurusu yapmak ve onay almak gerekiyor. Bunun dışında kalan diğer tüm vizesiz ülkeler için pasaport yeterli.

Türkiye Pasaportu ile vizesiz seyahat

Avrupa’da Andorra, Arnavutluk, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Makedonya Cumhuriyeti, Moldova, Sırbistan ve Ukrayna, Türkiye’den vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler arasında bulunuyor. Asya’da Filipinler, Güney Kore, Gürcistan, Hong Kong, Japonya, Kazakistan, Lübnan, Maldivler, Malezya, Moğolistan, Singapur, Tayland ve Ürdün vizesiz seyahat edilebilecek destinasyonlar arasında yer alıyor.

Afrika’da Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Libya, Mauritius, Seyşeller, Svaziland ve Tunus tatil amaçlı tercih edilebilecek vizesiz ülkeleri oluşturuyor. Antigua ve Barbuda, Barbados, Belize, El Salvador, Guatemala, Honduras, Jamaika, Kosta Rika, Nikaragua, Panama, Trinidad ve Tobago ise Kuzey Amerika kıtasında yer alan ve turistler tarafından sıkça ziyaret edilen başlıca vizesiz ülkeler. Güney Amerika’da yer alan turistik değeri yüksek olan vizesiz ülkeler ise Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay ve Venezuela.

Kapıda Vize veya Online Vize Talep Eden Ülkeler

kapıda vize

Türkiye’den kapıda vize uygulaması ile giriş yapılabilecek ülkeler, Azerbaycan, Bahamalar, Bahreyn, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Haiti, Kamboçya, Katar, Kuveyt, Madagaskar, Mozambik, Nepal, Palau, Samoa, Tacikistan, Tanzanya, Tayvan, Togo, Tonga, Tuvalu, Umman ve Zambiya. Online vize ile girilebilen ülkeler ise Fildişi Sahili, Kenya, Meksika, Myanmar, Ruanda, Senegal, Sri Lanka ve Zimbabve. Ek olarak Yunanistan’ın Kos, Meis, Midilli, Sakız, Samos ve Rodos adalarına da kapıda vize uygulamasıyla giriş yapılabiliyor. Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ise sadece vizesiz değil aynı zamanda pasaportsuz da giriş yapılabiliyor.