Seyahat tutkunları, doğa ile buluşmak ve büyüleyici bir zeminde unutulmaz anlar yaşamak için safarileri tercih ediyor. En gözde safari turlarına ev sahipliği yapan Afrika ise dünyanın başka hiçbir yerinde doğal ortamında görme şansı bulamayacağınız hayvanlarla yakın temas kurma imkanı sağlıyor. Rehberli turları ve safari alanında profesyonelleşmiş yerel tur şirketleri ile ön plana çıkan Afrika kıtası, dünyanın en başarılı safari etkinliklerini deneyimlemenize olanak tanıyor. Hayvanların vahşi doğalarına hayranlık duyan her gezginin hayatında en az bir kez yaşaması gereken bu eşsiz deneyim için safari yapılabilecek en güzel yerleri sizin için derledik.

Masai Mara’da Ağaçların Fısıltısını Dinleyin

Masai Mara’da Ağaçların Fısıltısını Dinleyin

Safari konusunda biraz araştırma yapma şansı bulduysanız Kenya’daki Masai Mara Milli Parkı’nın adına sıkça rastlamış olmalısınız. En gözde safari lokasyonlarından biri olan Masai Mara, üzerinde barındırdığı 124 çeşit ağaç ve onlarca hayvan türü ile heyecan uyandırıyor. 500 kuş türüne ev sahipliği yapan Whispering Tree’leri (fısıldayan ağaçları) ile eşsiz bir masal anlatan Masai Mara, hala aynı topraklarda geleneksel yaşamlarını sürdüren Masai halkının varlığı ile de seyyahların uğrak noktalarından biri olma özelliğini koruyor.

Muhteşem doğası ile heyecan uyandıran safari bölgesi aslan, kaplan, çita, leopar gibi vahşi kedilerin yanı sıra zebra, zürafa, fil, timsah ya da akbaba gibi çok sayıda farklı vahşiyi de bünyesinde barındırıyor. Kısacası Masai Mara size belgesellerden tanıdığınız ancak karşılaşma şansı bulamayacağınız neredeyse tüm hayvanları sizinle tanıştırmaya hazır olarak bekliyor. Araba turlarının yanı sıra bölgeyi balonla gezme imkanı da bulabileceğiniz Masai Mari, temmuz – kasım ayları arasında yaklaşık iki milyon hayvanın göç edişini izlemenize de olanak tanıyor.

Milyonlarca Yılın Değiştiremediği Doğa Harikası Serengeti

Milyonlarca Yılın Değiştiremediği Doğa Harikası Serengeti

Ekosistemi milyonlarca yıldır hiç değişmemiş olan Serengeti, 14 bin kilometrekarenin üzerindeki milli parkı ile muhteşem bir doğa gösterisine tanık olmanızı sağlıyor. Antiloplar, gergedanlar, impalalar ya da ceylanların yanı sıra aslan, fil ve leopar gibi birçok vahşi hayvanı da bünyesinde barındıran milli park da tıpkı Masai Mara’da olduğu gibi hayvanların büyük göçüne ev sahipliği yapıyor. Kasım – Mayıs ayları arasında gerçekleşen göç, gezginlerin birbirinden güzel fotoğraflar çekmesine olanak tanıyor. Sonsuz düzlük anlamına gelen Serengeti’nin sahip olduğu milli park, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Tanzanya’ya ve özellikle Serengeti’ye kadar gidenler dünyanın sekizinci harikası olarak tanınan Ngorongoro Krateri’nde de safari yapmadan dönmüyor.

Afrika’nın Kuş Cenneti Kruger

Afrika’nın Kuş Cenneti Kruger

Güney Afrika’da yer alan ve Afrika kıtasının en büyük milli parkı olma özelliğine sahip olan Kruger Milli Parkı, yüzlerce kuş ve memeli türüne, binlerce file ev sahipliği yapıyor. Büyük beşli olarak adlandırılan hayvan türlerinin tamamını bünyesinde barındıran Milli Park, 3 binden fazla timsahla birlikte 100’ün üzerinde sürüngen türünün de yuvası olma özelliği taşıyor.

Safarinin doğduğu yer olarak bilinen Kruger Milli Parkı, yüz yıldan uzun süredir bu etkinliğin yapıldığı bir bölge olmasıyla da ön plana çıkıyor. Sahip olduğu beş yüzün üzerindeki kuş türü için kuş gözlem noktaları ile bezenmiş olan park, kuşların sunduğu görsel şölen ile ziyaretçilerine unutulmaz anılar yaşatıyor.

Benzersiz Bir Deneyim: Goril Safari

Filler, aslanlar, zürafalar, savanlar ya da sarı-kızıl topraklar. Safari denince akla gelen her şeyden oldukça farklı bir deneyimin en güzel safari önerisi olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Ruanda ya da Uganda’da dağ gorillerini görmek üzere düzenlenen goril safarileri, heyecan verici ve büyüleyici bir deneyimi unutulmamak üzere zihinlerinize kazıyor.

Türleri koruma çalışmalarına rağmen tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan ve sayıları günden güne azalan dağ gorilleri, sadece Orta Afrika’daki iki sınırlı alanda yaşıyor. Ruanda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yer alan Virunga sıradağları ile Uganda’da Bwindi Ormanında yaşayan goriller sizi Afrika’da yaşayan diğer hayvanlardan çok farklı bir deneyim ile tanıştırıyor.

Dünyanın en güçlü hayvanlarından olan dağ gorillerini görmek için düzenlenen safariler saatler sürüyor. Safari katılımcılarında bazı temel fiziki şartlar aranıyor. Sağlıklı olmak, uzun yürüyüşlere dayanabilmek safari katılımı için beklenen ön şartları oluşturuyor. Ancak tüm bu zorluklar dünyanın en güçlü ve insana en yakın canlılarından biri ile göz göze geldiğiniz anda unutuluyor.

Diğerlerine göre daha yorucu ve masraflı bir etkinlik olmakla birlikte gerçekleştirilen diğer safari etkinlerinin tamamından farklı olan bu turlar, katılımcılara yaşamları boyunca unutamayacakları anlar yaşamayı vadediyor.