günü birlik tatil

Gündelik yaşamın stresinden, trafik karmaşasından, gürültüden, hava kirliliğinden kaçmak için pek çok seçeneğe sahipsiniz. Birkaç saatlik mesafelerde, günübirlik turlar sayesinde haftanızı kurtaracak tatil olanakları barındıran pek çok doğal yerleşim yeri sizleri bekliyor.

Doğanın koynunda bir hafta sonu: Maşukiye, Sapanca, Kartepe

Doğa ile iç içe sizleri bekleyen yerlerden birisi İzmit’e bağlı Maşukiye Beldesi’dir. Dilediğinizce keyif yapabileceğiniz beldede doğanın sessizliği içinde isterseniz köşenize çekilip kahvenizi yudumlarken kitabınızla, sevdiklerinizle baş başa kalabilir ya da Kirazlı Yaylası’na çıkıp yayla havasını İzmit Körfezi’nin ve Sapanca Gölü’nün nefis manzarasını seyrederek içinize çekebilirsiniz.

Günübirlik turlar için bir başka durak, muhteşem manzarası ve doğası ile Maşukiye’nin de komşusu olan Sapanca Gölü’dür. Yazı başka kışı başka türlü heyecanlar ve keyifli bir zaman vaat eden Sapanca Gölü sabah yapılan sıkı bir köy kahvaltısının ardından sizi yürüyüşe davet ediyor. Gün içerisinde yapacağınız doğa yürüyüşleri ve tadına bakacağınız et ve balık yemekleri ise gerçekten heyecan verici.

Sapanca’ya kadar geldiyseniz ve karla hele de kış sporlarıyla aranız iyiyse Kartepe’ye kadar devam etmeniz sizi oldukça mutlu edecektir. Snowboarddan big foota kar motosikletiyle yapacağınız gezintilerden doğa yürüyüşlerine sağlıklı ve enerji dolu bir hafta sonu Kartepe’de sizi bekliyor. Ayrıca kar üzerinde kekik kokulu etlerle ve sucuklarla yapacağınız mangal keyfi de size mutlu edecektir.

sapanca maşukiye

Suyla gelen güzellik… Abant, Yedigöller, Adalar

Günübirlik turlar ile dört mevsim kapısını çalabileceğiniz yerlerden bir diğeri de Abant’dır. Gölün mavisi ile ormanın yeşilini iç içe geçiren Abant her mevsim kendine has bir güzelliği ayaklarınızın dibine seriyor. Ak Şemseddin Türbesi, Yıldırım Beyazıt Hamamı gibi tarihi yapılara da yakın olan Abant, serpme köy kahvaltıları ve kırmızı benekli ala balığıyla da sizleri bekliyor.

abant yedigöller

Adını birbirine komşu yedi adet gölden alan Yedigöller yürüyüş alanları ve enfes manzarasıyla sizi huzura kavuşturacak yeni haftaya enerjik başlamanızı sağlayacak noktalardan bir diğeridir. Yapacağınız doğa yürüyüşlerine köknardan çama yeşilin yüzlerce çeşidinin eşlik ederken yiyeceğiniz doğal yöresel lezzetlerle mutluluğunuz katlanıyor.

Tatil için ideal yerlerden olan Ağva da su ile doğanın arkadaşlığına eşlik ediyor. Osmanlı’dan Hititler’e, Roma’ya pek çok uygarlığın geçiş yolunda yer alan Ağva, yakın köylerinde 7. yüzyıldan kalma tarihi kalıntıları da barındırıyor. Bisiklet turu ya da trekking yaparak tadına varabileceğiniz Ağva, enfes koyları ile de ilginç deneyimler yaşatıyor.

Günübirlik gezginlere büyük bir zenginlik ve keyif vaat eden yerlerden bir diğeri de Adalar olarak anılan, içinde Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Büyükada’yı da barındıran takımada bölgesidir. İstanbul’da yaşayanlar için bir vapurluk mesafede yer alan bir vaha gibidir adalar. Yapacağınız fayton gezisi ve yürüyüşler bütün yorgunluğunuzu çekip alırken envai çeşit mezenin eşlik edeceği akşam yemeklerinize romantizm katacak müthiş bir manzara sizleri bekliyor.

Hemen yanıbaşınızda yer alan, günübirlik turlar için ideal yerlerden bir diğeri de Edirne’dir. Selimiye Camii’nin yanı sıra Üç Şerefeli Cami, Saatli Medrese, tarihi köprüleri, binaları ile tam bir açık hava müzesi olan Edirne oldukça meşhur yaprak ciğeri ile damak tadınıza da hitap ediyor.

kartepe