Yurt içinde veya yurt dışında yapacağınız iş seyahatleri, gittiğiniz şehri tanımak ve keyifli zamanlar geçirmek için harika bir fırsattır. Daha önce hiç görmediğiniz bir şehre, iş gezisi için gittiğinizde o şehri keşfetme olanağı bulabilirsiniz. İki günlük bir iş seyahati bile size küçük bir tatil keyfi yaşatabilir. Yola çıkmadan önce kısa bir ön hazırlık yapıp zamanınızı da iyi planlarsanız şehri kolayca keşfedebilirsiniz. Yol gösterici ayrıntılarla dolu olan iş seyahati yapanlar için şehri keşfetme kılavuzu size çok yardımcı olacaktır. Bu kılavuzu kendiniz hazırlarsanız daha keyifli bir keşif gezisi yapmış olursunuz.

Gideceğiniz Şehir Hakkında Ön Araştırma Yapın

Önceki dönemlerde yeni bir şehre giderken bir harita ile yola çıkmak yeterli olurdu. Bugün ise bulunmaz nimet olan internet sayesinde her türlü bilgiye anında ulaşabiliyoruz. Akıllı telefonunuza indireceğiniz bazı uygulamalarla şehrin tüm ayrıntılarını öğrenebilir hatta sanal şehir turu bile atabilirsiniz. Arama motorları üzerinden kısa bir araştırma yaparak dünyanın her şehri hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Kendinize bir gezi defteri yapıp topladığınız ön bilgilerinizi not alırsanız çok rahat edersiniz. Şehirde geçireceğiniz zamanı göz önüne bulundurarak görülmesi gerekenler listenizi oluşturabilirsiniz. Şehir hakkında yapılmış yorumları ve gezgin notlarını okumak size epeyce yardımcı olur. Tatil Sepeti ( blog.tatilsepeti.com) blog yazıları ise size şehirler hakkında pek çok bilgi sunar. Google Haritalar üzerinden şehirle ilgili izlenimler edinmek de işinizi kolaylaştırır. Şehrin gezilecek yerlerini, en lezzetli yöresel yemeklerin sunulduğu lokanta ve restoranlarını, tarihi mekânlarını, müzelerini ve doğal güzelliklerini önceden inceleyip kendinize bir liste çıkarırsanız, şehri keşfetme işini yarılamış olursunuz.

Şehri Yaşayarak ve İnsanlara Sorarak Keşfedin

Hiç bilmediğiniz bir şehir hakkındaki en doğru bilgileri, oralı insanlarla konuşarak öğrenebilirsiniz. Kaldığınız otel personeli ile konuşabilir, şehir merkezlerinde yer alan info bürolarına danışabilir, restoran ve kahvelere uğrayıp çalışanlara sorabilirsiniz. Kaybolmaktan korkmayıp ara sokakları keşfe çıkmak da eğlencelidir. Kendinizi şehrin akışına bırakıp farklı yerlere savrulabilirsiniz. Bir şehir otobüsüne binip şehri turlamayı seçerseniz, keyifli bir macera yaşamış olursunuz. Arka sokakları, farklı semtleri çok yorulmadan gezip görebilme imkânı bulursunuz. Bunları yaparken çevrenizdeki her şeyi inceleyip iyice gözlemlerseniz, birçok şeyi fark etmeden öğrendiğinizi görürsünüz. Rahat giysiler içinde bol bol yürüyüp insanlarla sohbet ederek gittiğiniz şehri keşfedebilirsiniz. Yöresel yemeklerin ve yerel ürünlerin tadına bakmak, yerli halkla konuşmak, çarşı ve pazar dolaşmak o şehri size tüm yönleriyle anlatacaktır. Yöreye özgü hediyelik eşyalar alırken yerel esnafın anlatacağı tarihi bilgiler ise gezinizin tuzu biberi olacaktır. Şehrin pek bilinmeyen önemli yerlerini, tarihi geçmişini, efsaneleşmiş hikâyelerini bu insanlardan öğrenmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Belki yeni arkadaşlar bile edinebilirsiniz.

Dikkatli Olmayı İhmal Etmeyin

İş gezisi için gittiğiniz bir şehirde çok zorluk yaşamayacağınız kesindir. Oteliniz, seyahat aracınız önceden ayarlandığı için bunlarla uğraşmak zorunda olmazsınız. Sorularınıza yanıt verebilecek birilerini kolayca bulursunuz. Ama tek başınıza ve kendi kullandığınız bir araçla seyahat yapıyorsanız dikkatli olmanız gerekir. Her şehrin tehlikeli semtleri, gidilmesi pek doğru olmayan mekânları vardır. Başınıza dert açmak istemiyorsanız bu yerleri önceden öğrenerek uzak durmayı tercih edebilirsiniz. Yabancı bir ülkedeyseniz çok daha dikkatli olmanız gerekir. Otelinizden çıkarken resepsiyona gideceğiniz yerler hakkında bilgi bırakırsanız kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz. Sizin hazırlayacağınız gezi defterinin dışında profesyonelce hazırlanmış, iş seyahati yapanlar için şehri keşfetme kılavuzu bilgilerine de başvurabilirsiniz. Seyahat ettiğiniz şehrin gelenek ve kurallarına uymanız ise güvenliğiniz açısından büyük önem taşır.