Günlük hayatın koşuşturması, ödenmesi gereken faturalar, ve sürekli karşınıza çıkan beklenmedik masraflar nedeniyle zaman zaman hayallerinizdeki tatili asla yapamayacakmış gibi hissedebilirsiniz. İşin doğrusu, hayalinize ulaşmak için büyük ikramiyeyi tutturmak ya da hiç tanımadığınız büyük dedenizden yüklü bir miras kalması gibi mucizelere ihtiyacınız yok. Planınız ister küçük bir hafta sonu kaçamağı olsun, isterse büyük bir dünya turu… Doğru hesaplama ve biraz da irade ile seyahat hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Bu yazıda bahsedeceğimiz seyahat için para biriktirmenin sırları kesinlikle çok işinize yarayacak.

Hedef Belirleyin

İlk işiniz kendinize net bir hedef belirlemek olsun. “Bu yıl daha çok seyahat edeceğim,” ya da “Ben de arkadaşlarım gibi gezgin olmak istiyorum,” gibi belirsiz, göreceli hedefler yerine, “Bu yıl bir yurt içi ve bir yurt dışı seyahatine çıkacağım,” ya da “Otuz yaşına gelmeden en az on ülke göreceğim” gibi kesin, ölçülebilir hedeflere ihtiyacınız var. Tam olarak ne yapmak istediğinizi bilmezseniz, ihtiyaç duyacağınız bütçeyi de asla net olarak hesaplayamazsınız.

Hedeflerinizi Bölümlere Ayırın

Hedefinizi belirledikten sonra artık işiniz biraz daha kolay. Gitmek istediğiniz belli bir ülke, ya da şehire, ulaşım ve konaklama masrafları hakkında ortalama bir fikir sahibi olabilmek için internetten faydalabilirsiniz. Yemek, hediyelik eşyalar, müze girişleri gibi diğer masraflar için de daha önce orada bulunmuş kişilerin deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Daha büyük hedefleri ise küçük parçalara bölmekte fayda var. Örneğin, hedefiniz en az on ülke görmekse ve şimdilik bütçeniz kısıtlıysa, tatilsepeti.com üzerinden en uygun fiyatlı yurtdışı turlarını inceleyebilirsiniz. Küçük de olsa bir yerlerden başlamak sizi motive edecektir.

Motivasyonunuzu Yüksek Tutun

Yukarıda da söylediğimiz gibi, dikkatli bir planlamadan sonra işin ikinci en büyük sırrı irade. Bunun da yolu motivasyonunuzu yüksek tutmaktan geçiyor. Seyahat etmek için biriktirmekte olduğunuz parayı başka şeyler için harcamamanız önemli. Eğer çok iradeli bir insan olmadığınızı düşünüyorsanız, merak etmeyin, günümüzde internet sayesinde kendinizi motive etmek çok kolay. Facebook ve Instagram gibi sosyal medya uygulamaları üzerinden, seyahatle ilgili düzenli paylaşımlar yapan sosyal medya hesaplarını, fenomenleri takip ederek bu paylaşımlardan kendiniz için ilham alabilirsiniz.

Objelere Değil, Kendinize Yatırım Yapmanın Önemini Düşünün

Günümüzde artık kişisel gelişim uzmanları ve yaşam koçları da objeler yerine kendinize ve deneyimlerinize yatırım yapmanız gerektiğini savunuyor. Motivasyon için bu kişilerin yazdığı kitaplardan da faydalanabilirsiniz. Böylece, ne zaman tatil için biriktirdiğiniz paranın bir kısmını yeni bir kıyafet ya da cep telefonu almak için harcamak istediğinizde, bu öğretileri hatırlamak fikrinizi hemen değiştirecektir.

Ek Gelir Kaynakları Yaratın

Daha hızlı para biriktirmenin yollarından ilk akla geleni elbette ek gelir kaynakları bulmak. Kullanmadığınız kıyafet, aksesuar, elektronik ürün gibi eşyalarınızı internetten satışa çıkarabilir, yabancı dil ve el becerisi gibi yetenekleriniz varsa çeşitli ek işlerle bunları paraya dönüştürebilirsiniz. Öğrenciyseniz, boş zamanlarınızda çeşitli part-time işlerde çalışabilirsiniz.

Tasarruf Edin

Bir ek gelir kaynağı oluşturmak herkes için mümkün olmayabilir, ama hemen hemen hepimizin gereksiz harcamaları var. Bunları belirleyerek mevcut gelirinizden daha verimli bir şekilde birikim elde edebilirsiniz. Örneğin, okulda ya da iş yerinde öğlenleri dışarıda yemek yerine yemeğinizi evde hazırlayıp götürebilirsiniz. Su, çay, ya da kahve gibi içecekleri de evde hazırlayıp bir termosta taşıyabilirsiniz. Dışarıdan yemek yemeye alışmışsanız başlarda zorlanabilirsiniz, ama tatildeyken deneyeceğiniz birbirinden lezzetli yöresel tatları düşünmeye çalışın!

Bu gibi basit düzenlemelerle, zorlanmadan, hatta eğlenerek, hayallerinizdeki tatil için para biriktirmeniz mümkün. Tek ihtiyacınız biraz sabır ve bolca hayal gücü.