Yazıma ufak ve genel bir bilgiyle başlıyorum önce. Afrika 1.1 milyardan fazla olan nüfusu ile dünyadaki en kalabalık 2. kıta olma özelliğini taşımakta. Her ne kadar fakir ve hırsızlık oranlarının yüksek olduğu ülkeleri olsa da bir o kadar da ilgi çekici, huzurlu ve cennet gibi ülkeleriyle binlerce turiste her sezon ev sahipliği yapmakta. Pek çok gezgin Güney Afrika, Fas ve Mısır gibi ülkelere oldukça aşina ama ben size bu yazımda Sahra’nın Güneyinde keyifli ve güvenli vakit geçirebileceğiniz yerleri anlatacağım.

En başta Afrika’ya seyahat edeceksen eğer tüm aşılarını yaptırmış olman gerekir. Bu aşıların listesini elçiliklerden ya da elçiliklerin web sitesinden edine bilirsin. Seyahat için aşı yaptırmanın gerekli olmadığı ülkelerde bile sıtma ilacı kullanmak hatta seyahate çıkmadan önce kullanmaya başlamak gerekli. Aklında olsun bazı yerlerde su içmeyi geç dişlerini fırçalarken suyla çalkalamak bile sakıncalı olabilir.

1.Botsvana
Afrika kıtasının en güvenli ülkesine değinelim en başta. Sahip oldukları huzur ve sükunet hem Tswana halkının hem de Bushmenlerin temel özelliklerinden biri. Botsvana halkının turistlerin yaptığı ekonomik katkıyı ve etkiyi anladıkları ve bunun da bu huzur ve güvenlikte payı olduğu azımsanamayacak bir gerçek.
E tabi bu demek değil ki tamamen güvendesin. Çünkü bu tatlı mı tatlı ama bir o kadar tehlikeli babunlar safari sırasında onları beslerseniz ya da gülümsersen saldırabilir. Evet evet gülümsersen doğru okudun. Bende ilk okuduğumda çok şaşırdım ama ne yaparsın bu da böyle bir hayvan işte yüz verince…. Genel olarak bakarsak ama Botsvana’da daha pek çok hayvan var. Mesela dünyadaki en büyük fil nüfusuna ev sahipliği yapıyor !
Botsvana’da Safari ve milli park ziyaretlerinin yanı sıra popüler bir diğer mekan ya da daha doğrusu etkinlik ise 1930 lardan beri Gchvihaba mağaralarında o dönemler sömürgecilerden gizlenmiş ve saklı kalmış hazineleri aramak!  Henüz kimse hazineyi bulamadı. Bu da hem mağarada görsel şölen yaşamanız için hem de muhteşem bir Afrika gezisinden zengin dönmeniz için harika bir fırsat olur. Şaka Şaka bulduğunuz minnak bir teşekkürle müzeye kaldırılır muhtemelen.

2.Sierra Leone
Bilenler Sierra Leone yi listeye eklediğim için şaşkın bilmeyenler ise garipseyecek belki. Öncelikle bilmeyenler için özet geçiyorum.  Kısa bir süre önce 10 yıllık bir savaştan çıkan bir ülke burası ama bu listeye kesinlikle girmeliydi. 2002 yılından beri Sierra Leone’de önemli değişiklikler oldu ve bugün bile GPİ ye göre Barışsever ülkeler arasında yer alıyor. Yani güvenlik olarak içimize su serpecek ve çekincelerimizi ortadan kaldıracak bir haber bu. Birazcık yerel halk ve düşünce yapısından bahsedecek olursam dini görüş olarak dünyadaki en toleranslı ülkelerinden biri olarak görülüyor. Yerel nüfusun ortalama yaşam süresi ise 57 sene. Düşünecek olursak bu da Afrika standartları düşünüldüğünde hiç de fena değil..
Sierra Leone, Gala yağmur ormanı ya da Autamba Kilimi Ulusal Parkı gibi birçok güzel rezervlere ve atlantik kısıyın’da bulunan tertemiz plajlara sahiptir.  Biliyorum biliyorum benimde gidip miss gibi güneşlenesim geldi şimdi.  Minik bir ek bilgiyle bitirelim ülkenin başkenti Freetown, Batı Afrika’nın en eski şehri.

 

 

 

 

 

3.Gana
2008 senesinde Kürese Güvenlik Endeksinde Afrika’nın en güvenli ülkesi seçildi ve o zamandan beri sırlama da üst sıralarda kalmaya devam etti. Gana’da iç çatışmalar nadir görülür ve komşu ülkelerle barışçıl tutumuyla bilinmektedir.
Gana’nın resmi dili İngilizce olduğu için turistlerin yani bizlerin çokça rahat edeceğine eminim.
Sahip olduğu doğal ve milli parklarıyla çokça filler, maymunlaar ve diğer türlü türlü egzotik hayvanla karşılaşmamak işten bile değill.
Aynı zamanda UNESCO Dünya Miras Listesinde bulunan Cape Post ve Elmina kalelerine ev sahipliği yapmaktadır.  Hazır gidip tertemiz ve kalabalık olmayan plajlarında zaman geçirip hem de bu güzelliklerle gününüzü ve tatilini renklendirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

https://www.instagram.com/ferhankaratas/

1 Yorum

  1. Kesinlikle merak ettiğim ülkelerden biri! Başlıkta “Afrika” sözcüğünü görür görmez yazınızı okurken buldum kendimi. Önemli ve farklı bilgiler aktarmışsınız. Keyifle okudum. Çok teşekkürler!

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin