Bir seyahate giderken, özellikle de ilk seyahatinize gidiyorsanız, eminim güzel büyüklükte bir valiziniz olacaktır ve acaba ne eksik oldu, şunu da götürsem mi diyorsunuzdur? 🙂

Bir kaç seyahatten sonra aslında çok daha basit hazırlık süreci olacağından ve her şeyin pratik yollarını keşfedeceğinizden eminiz:)

Seyahatlerde, özellikle de bir den çok yere gidileceği durumlarda, orta boy ve dört tekerlekli bir valiz tercih etmenizi öneririz.

Bunun haricinde her türlü seyahatini sırt çantasıyla yapabilen insanlarda var ki çok pratik diğer bir yol olduğunu söylememizde fayda var:) Sığar mı yeter mi diye hiç düşünmeyin, hepsi mümkün:)

Bu valize biz ne sığdıralım demeyin, yazının sonuna geldiğinizde, kafanızda daha iyi oturacaktır 🙂

Valiz hazırlarken, seyahate gitmenin heyecanıyla, her güne ayrı bir konsept kıyafet isteriz ki fotoğraf çekilirken de farklı görünebilelim. Seyahate çıkarken, mümkün mertebe, üstüne farklı alternatiflerle kombinleyebileceğiniz alt giyim tercihlerinizi belirleyin. Örneğin, pantolon tayt veya kot pantolon belirlerseniz, kısa tatillerde, üstüne farklı kombinleri valizinize ekleyebilirsiniz.

Seyahatlerinize hazırlık yapmaya başlamadan ilk yapacağınız elinize bir kâğıt kalem alıp, nelere ihtiyacınız olduğunu yazmak olsun, emin olun hem daha kolay oluyor hem de alacaklarınızı unutmamış oluyorsunuz.

 

 

KIŞ SEYAHATLERİ:

Seyahatlerde genel de nelere dikkat etmemiz işimizi kolaylaştırır bir bakalım:

1) Kısa tatiller için belirttiğimiz gibi, alt giyim tercihinizi 1 adet belirleyin. Eğer uzun gideceksiniz, 2 veya 3 alt tercih ekleyebilirsiniz.

2) ilk gün giydiğiniz ve yol boyunca üzerinizde olan kıyafetinizi, dönüş günü de giyebilirsiniz. Genelde yolda giydiğimiz kıyafetler kirlenmiştir diye diğer günler giymek istemediğimiz için, son gün tekrar dönüş yolculuğunda giymeyi tercih edebiliriz.

3) Kış seyahatine gidiyorsanız, eldivenlerinizi, berenizi, atkınızı ve ne olur ne olmaz küçük şemsiyenizi yanınıza almayı unutmayın. Yola çıkarken, ağırlık yapmaması adına, bunları yanınıza alabilirsiniz.

4) Kış seyahatlerinde, kıyafetler çok daha fazla yer kaplayacağından, yanınıza alacağınız günlük çantanın biraz daha büyük olmasını öneririz.

5) Seyahatlerde genel olarak, günlük çanta olarak, ekstremler durumlar olmadığı sürece, tek bir çanta götürmenizi öneririz.

DENİZ, KUM, GÜNEŞ:)

YAZ SEYAHATLERİ

1) Yaz seyahatlerinde durum tabi ki biraz daha kolay ve deniz, kum, güneş sebebiyle hazırlık çok daha heyecanlıdır:) O nedenle, güneş gözlüğünüzü yanınıza almayı unutmayın.

2) Bununla beraber, plaj çantanızı şapkanızı, güneş kreminizi, tercihe göre bronzlaştırıcınızı unutmayın. Valizinize yerleştirirken, plaj çantasını en alta ve içine plajla ilgili eşyalarınızı yerleştirirseniz, çok daha az yer kaplayacaktır.

3) Kış seyahatlerinde olduğu gibi, yaz seyahatlerinde de alt kombin olarak bir veya iki şort seçerek, üzerinde seyahatinizin süresine göre t-shirt veya kombin olarak elbise ekleyebilirsiniz.

TÜM SEYAHATLER İÇİN:

1 ) Seyahatiniz yaz veya kış olsun fark etmez, bazı ihtiyaçlar ortaktır:)

2) Şampuan, duş jeli, günlük nemlendirici, güneş koruyucu, makyaj temizleyici, tonik veya kullandığınız bu tarz ne var ise, olan boyutta götürmek isteriz ancak doğal olarak yer kaplayacaktır. Bununla beraber, uçak ile yapılan seyahatlerde, 100 ml sınır var. O nedenle, daha önce kullandığınız ancak biten küçük şişe veya cam ürünler var ise, bunları atmayın. Bunlar önceden kullandığınız bir ürünün boş şişeleri de olabilir. Eğer bu tarz malzemeler evde yok ise, Gratis veya Watson benzeri marketlerden, plastik şişeler tekli, ikili veya üçlü olarak satılmaktadır. Seyahat şişeleri olarak satılan bu şişelerden satın alabilirsiniz ve götürmek istediğiniz ürünlerden bu şişelere koyarak daha pratik bir şekilde götürebilirsiniz.

3) Bu marketlerde, seyahat boy yüz temizleme jeli ve deodorant da bulabilirsiniz.

4) Bu kadar detaya ne gerek var deyip, otelin verdiği ürünleri de kullanırız diyenler olabilir. Tabi ki olur ancak herkes seyahate de gitse günlük kullandığı ürünlerin haricinde başka bir ürün kullanmak istemeyebilir veya her otelde bu ihtiyaçlar karşılanmayabilir.

5) Makyaj  temizleme için bu şişeleri kullanabileceğiniz gibi, başka iki önerimiz daha var. 🙂 Bu marketlerde hazır makyaj temizleme mendillerinden seyahat boy satın alabilir veya yuvarlak / kare olarak satılan makyaj temizleme pamuklarından satın aldıktan sonra, makyaj temizleme suyunu götürmek istediğiniz bütün pamukları üst üste koyarak ve sonrasında tamamına dökerek de bir kutu veya bir buzdolabı poşeti içerisinde götürebilirsiniz. Makyajınızı temizlemek istediğinizde, bir veya iki pamuğu şişeden veya poşetten çıkarıp kullanıp sonrasında atabilirsiniz.

YURTDIŞI SEYAHATLERİNİZDE, pasaportunuzu yanınıza almayı ve yurtdışı çıkış harcını ( 50 TL ) yatırmayı unutmayın:)

Seyahat Edin, Mutlu olun:)

Instagram hesabı: @byletsdo
Youtube Kanalı: Lets Do- Hadi Dedirten Deneyimlerin Hikayesi

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin