Ütopya, kelime anlamı olarak ‘kusursuz ve son derece arzu edilen niteliklere sahip topluluk/yaşam alanı’ anlamına geliyor. Dubai, tam da bu kritere uyan, özenle kurgulanmış, kusursuz ve bir hayli rağbet gören bir şehir. Hayalleri süsleyen ve yapılacak o kadar çok şey var ki Dubai’de!

İşte bu ihtişamlı şehirde yapılması en çok arzu edilen 5 şey:

1- Burj Khalifa’nın zirvesinde şehri izleyin

Eğer enlerin şehri diyorsak Dünya’nın en yüksek binasında şehri izlemeye başlayabiliriz. 829 metre uzunluğundaki binanın 124. Katında şehri izleme fırsatı bulabileceğiniz bir bölüm de bulunuyor. Biletleri önceden almanızda fayda var, aynı gün almak isterseniz bulamayabilirsiniz. En tepeye ulaşmak için saniyede 10 metre çıkan bir asansör sizi karşılıyor. Eğer kulaklarınız hızlı başınç değişimine hassassa önceden tedbirinizi alın. Yaklaşık 2,5 dakika sonra en tepedesiniz. Bulutların da üstünde olan ‘At the Top’ bölümünden şehri izlemek gerçekten baş döndürücü.

 

2- JBR’da yürüyün

Şehrin ihtişamına bir de deniz seviyesinden bakmak isterseniz JBR’da yürüyüş yapmanız yeterli. Uzun bir sahil şeridine sahip olan bu alan çeşitli kaf eve restoranlara sahip. Akşam saatlerinde gökdelenlerin de ışıklarıyla tamamen farklı bir atmosfer yaratılıyor. Dilerseniz gündüz denize girebilirsiniz. Eğer konaklama için bu bölgeyi seçtiyseniz, kaldığınız otelin plajları da bu muhteşem yerden denize girme imkanını size sunuyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde Dünya’nın birçok şehrinde şubesi bulunan Buddha Bar’da bir içki yudumlamanın eşsiz deneyimini mutlaka yaşayın.

3- Çöl Safarisi yapın

Şehirde farklı deneyimleri yaşamaya devam ederken çöl safarisi en eğlenceli olanı diyebilirim. Safariye çıkmadan önce midenizin çok dolu olmamasına özen gösterin 🙂 Yaklaşık 45 dakikalık yolculuğun ardından Dubai Çölü’ne ulaşıyorsunuz. 4×4 araçlarımızın lastikleri safari alanına ulaşmadan hemen önce çöl ortamına uygun şekilde ayarlanıyor. Şoförler birbirinden profesyonel ve unutulmaz manevralarla safarinin tadını çıkarmanız için ellerinden gelenin fazlasını yapıyorlar. Kuma saplanan aracı kurtarmak onlar için çocuk oyuncağı, endişe etmenize gerek yok. Şoföre sakın yavaşlayın demeyin çünkü size tam anlamıyla adrenalin hissettirmek için her türlü sürüş tekniklerini kullanıyorlar. Şoförümüzün aracı sürerken bir anlık yanlış mı görüyorum dememi sağlayan şey ise pedallara çıplak ayakla basmasıydı!

4- Souk Madinat’ta en güzel fotoğrafı çekin

Bir diğer büyüleyici yer de Souk Madinat. Kendinizi adeta bir masal dünyasında hissedeceğiniz ve hiç ayrılmak istemeyeceğiniz güzellikte bir yer burası. Dubai’nin bilinen en eski alışveriş merkezlerinden ve ayrıca içinde yine eşsiz manzarası eşliğinde yemek yiyebileceğiniz alanlara sahip. Ama asıl olay arkada Burj Al Arab’ı kadrajınıza alıp muhteşem fotoğraflar yakalamak pek tabii.

 

 

 

5- Miracle Garden’da keşfe çıkın

Miracle Garden, adeta çöl ortasında mucize bir bahçe. Yaklaşık 50 milyon çiçeğin olduğu bu büyülü alanda tamamen çiçeklerden yapılan devasa motifler kullanılmış. Bunlardan bir kaçı A-180 uçak, tavus kuşları, evler, bazı Disney karakterleri ve bitki tünelleri. Ayrıca, 26 farklı türden 15 binin üzerinde kelebeği barındıran, Dünya’nın en büyük Kelebek Bahçesi de burada yer alıyor.

Nasıl gidilir, nerede kalınır?

Dubai’ye gitmek için vize gerekiyor, ama 5 iş gününü geçmeyecek kadar kısa bir sürede hemen vizeniz çıkıyor. En güzel tarihler ekim- kasım ve nisan-mayıs ayları. En ince kıyafetlerinizi seçerek birkaç şapka ve güneş kremiyle bavulunuzu tamamlayabilirsiniz. Yaklaşık 4 saat süren yolculuğun ardından Dubai’desiniz!

Eğer şehrin güzelliğini görmek ve ihtişamına kapılmak isterseniz konaklama olarak Jumeriah veya Downtown bölgelerini şiddetle tavsiye ederim. Daha uygun konaklama isterseniz de Media City, diğer bölgelere göre daha uygun konaklama fırsatı sağlayabilir.

Dünyanın en büyük kareografisine sahip olan çeşme sistemi, en pahalı polis araçları, en büyük alışveriş merkezi, en büyük limanı, en ünlü altın çarşısı ve diğer enler için Dubai sizi bekliyor.

https://instagram.com/dilarakondakci

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin