Moskova Seyahatinde Yaşadığımız Olumsuz Deneyim

Hepimiz güzel hayallerle, harika deneyimler yaşamak için seyahate çıkarız. Huzurlu birkaç gün geçirmek, sorumluluklardan kaçıp gönlünce gezip dolaşmak, değişik lezzetler denemek ve ruhumuzu doyurmak…

Çoğu zaman bu seyahatleri planlamak bile keyif verir. Seyahat acentelerini araştırmak, ucuz uçak, tren vs. bileti bulmak, otel rezervasyonlarını yaptırmak, araç kiralamak heyecanlı uğraşlardır. Şahsen biz paket turlardan ziyade her aşamasını kendimiz planladığımız seyahatleri tercih ediyoruz. Böylece farklı birçok kampanya ve avantajlardan yararlanabiliyoruz. Gelelim bu sefer anlatacağımız Moskova seyahatimizin detaylarına.

Her şey çok güzel olacak!

Kızımızın doğumu nedeniyle uzun bir aradan sonra yurt dışı seyahatine çıkacağız, çok heyecanlıyız. Önceliği vizesiz, kolaylıkla giriş yapacağımız bir ülke olan Rusya’ya verdik.  (Her yıl değişebileceği için vizesiz gidilebilen ülkeler için bakınız: https://www.tatilsepeti.com/vizesiz-ulkeler )

Planlama için çok vaktimiz yoktu. Bu nedenle bir tur acentesi ile Nazım Hikmet’in ömrünün son yıllarını geçirdiği ve mezarının bulunduğu Moskova şehrine gitmeye karar verdik. Her şey çok güzel geçecek. Köklü bir tarih, Bolşoy Tiyatrosu, Kızıl Meydan bizi bekliyor!

Tur rehberimiz Moskova Vnukovo Havalimanı’nda bizi karşıladı. Önce panoramik şehir turu yapıp, ardından otelimize giriş yaptık. Şehir merkezine yakın, çokça bilinen bir otel grubuna ait 4 yıldızlı bir otelde konakladık ( Moskova otelleri için; https://www.tatilsepeti.com/moskova-otelleri ).

Gündüz hayranlıkla seyrettiğimiz meydanların akşam ışıklandırılmış halini ve Moskova gecelerini görmek için kendimizi dışarı attık. Nefes kesici güzellikte Kızıl Meydan ve Aziz Vasili Katedrali karşımızda duruyordu. “Sıfır noktası“ olarak belirledikleri yuvarlak mermerin üzerinde, o büyük meydanın tam ortasında olmak bizi adeta büyüledi. Böyle hislerle Moskova’da 3 gün tarihe doyduk. Kremlin Sarayı, Lenin’in Mozolesi, eski KGB karargâhı olan Lubyanka Binası, Büyük Ivan Çan Kulesi, Manej Meydanı, Gorky Parkı, sanat müzesini andıran metro istasyonlarını ve Nazım’ın mezarını ziyaret ettik.

Son gecemizde Bolşoy Tiyatrosu’nda bir ışık gösterisi olacağını öğrenmiştik ve oraya gitmeye karar verdik.

Bavulumuzu toparlarken kişisel çantamın içinde eşimin ilk anneler günü hediyesi olarak aldığı yüzüğümün kutusunu gördüm. Ben bu yüzüğü getirmiş miydim? Parmağımda takılı değil. Evet, kutu burada ama yüzük içinde yok! Lütfen evde bırakmış olayım diye ümit ederek evimizi talan ettirdikten sonra acı gerçeğin farkına vardık. Yüzük kapalı bir çantanın içindeki kutusundan çalınmıştı! (Yüzüğümü getirdiğimi unutup takmamıştım ya da kasaya kilitlememiştim. Burası en çok kendime söylendiğim kısım) Başka bir açıklaması yoktu, yüzük odaya giren biri tarafından çalınmıştı. Peki, şimdi ne yapacaktık? Son gecemizdi, sabah uçağa binmek için erkenden yola çıkacaktık. Resepsiyona gidip otel yönetimine haber verdik. Odayı tekrar aramamızı istediler. Çalışanlarının güvenilir olduğundan, başka bir yerde çalınmış olacağından, kamera kayıtlarına bakacaklarından bahsettiler. Maalesef giden gitti ve biz yabancı bir ülkede böyle bir deneyimin ne kadar zor ve sinir bozucu olduğu gerçeği ile baş başa kaldık. Yaşadığımız bu kötü deneyim bir sonraki seyahatlerimizde daha temkinli davranmamıza neden oldu. Bu gibi hırsızlık, dolandırılma durumlarını yaşamamak için kendimize şu notları düştük;

» Seyahatin planlamasına vakit ayıralım.

» Bavulumuza ihtiyacımız olmayan saat, takı vs. değerli eşya koymayalım.

» Kalacağımız otelde temizlik hizmetini biz odanın içindeyken alabiliriz.

» Ya da çok uzun kalmayacaksak odaya temizlik hizmeti almayalım.

» Yanımızda getirdiğimiz evrak ve önemli eşyalarımızı mutlaka kasaya kilitleyelim.

» Yurtdışı seyahat sigorta kapsamını artırıp hırsızlık maddesini de ekleyebiliriz.

» Tabi ki böyle bir durum yaşadığımızda ne olursa olsun Konsolosluğa haber verelim ( www.konsolosluk.gov.tr  adresinden en yakın temsilciliğe ulaşabilirsiniz).

Ayrıca;

» Kredi kartını yurtdışı kullanacaksak çok dikkatli davranalım ve dönüşte kartımızı iptal ettirip yeni kart çıkaralım.

» Kısa seyahatlerde kabin bagajı kullanalım, böylece bagaj kayıpları yaşamayalım.

“Hayatta en pahalı şey tecrübedir. Çünkü kazanmak için kaybetmek gerekir. “

Bu tecrübe bizi başka rotalara seyahat etmek için durduramadı. Sadece daha planlı ve temkinli olmamızı sağladı. Size de seyahatleriniz de güzel deneyimler diliyoruz. Sevgiler.

Yazar: Ebru Yeşiltepe

Sosyal Medya Hesabı: we_are_on_abroad

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin