Yoğun bir hafta sonrasında, kısa hafta sonu kaçamaklarıyla deşarj olanlar için bir öneriyle geldik. Haftanın koşuşturmacası yüzünden seyahat planı yapamayan son dakikacılar için Adalar’dan daha sakin, İzmit koylarından daha yakın yerler de var. İstanbul’dan çıkmadan ister kendi aracınızla ister toplu taşıma ile ulaşabileceğiniz sakin kasaba hayatını koklayabileceğiniz yerlerden biri de Akçakese Köyü.

İstanbul’a yakın çok güzel sahiller var hala. Akçakese, Şile’den ileri pek geçilmediği için geç keşfedilen köylerinden biri. Yaz aylarında hareketlense de kış aylarında yine unutuluyor. Sakinleşip, şehirden kaçanlara kalıyor.

Akçakese, İstanbul’un Şile ilçesinin belki de en az bilinen köylerinden biri. Harika plajı ile İstanbul’a yakın, keşfedilmemiş ve bu sayede de sakin kalabilmiş sayılı yerlerinden. Yazlıkların henüz mantar gibi bitmediği, hala sizi İstanbul’da değilmiş gibi hissettirebilen köylerden biri.

Akçakese bizim özellikle kış aylarında sıkça kaçamak yaptığımız yerlerden biri. Yaz sezonu burayı da vuruyor tabi, yine de doğru gün ve saatte varışla kendinizi tatilde hissetmenize engel olmaz.

Tarihi kayıtlarda Akçakilise olan köyün ismi, diğer benzer isimli yerleşimler gibi bilerek veya bilmeyerek, halk veya devlet tarafından kise ya da kese olarak değiştirilmiş. Köyün ilk yerleşim yerinin yakınlarında bir kilisenin veya bir kilise harabesinin varlığı, Akça (beyaz) kelimesi ile birleştirilip köyün ismini oluşturmuş olduğu düşünülüyor.

Sessizliğin ve turkuaz denizin yanında, Kandıra’daki Sardala Koyu’nu veya Kefken’deki Pempe Kayalar’ı ziyaret edenlere tanıdık gelecek kayaç yapı, bu sahilde de sizi karşılayacak. Yıllar içinde şekillenen kireçtaşı kayalar kıyı şeridi boyunca farklı jeolojik yapısıyla da ilgi çekiyor. Bu kayalıkların yapısı İstanbul’dan İzmit’e kadar Karadeniz sahil şeridine çok farklı bir hava katıyor. Adeta şehirlerin ve sahillerin bilinen profillerini yıkıp, yeryüzünün jeolojik ömrünü hatırlatıyor. İster istemez kendinizi sahilin geleceğini hayalinizde canlandırmaya çalışırken buluyorsunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konaklama – Yeme/İçme

İstanbul’a yakın olması nedeniyle genelde günübirlik ziyaret edilse de İstanbul dışından gelecekler için sahilde kamp yapma, bungalovlarda konaklama veya Airbnb’den ev kiralama seçenekleri mevcut. Çadırınız veya karavanınız için gölge bulmakta zorlanmayacağınız geniş bir sahil şeridi var. Sahil şeridinin genişliği çadırınızı hem gölgede hem de denize yakın kurabilmenize olanak sağlıyor. Yıldızların altındaysak dalga seslerine ne kadar yakın o kadar iyi 😊.

Köy merkezinde alışveriş yapabileceğiniz yerlerin yanında yemek yiyebileceğiniz mekanlar da bulabilirsiniz. Köy merkezinden ayrılıp sahil yakınlarına geldiğinizde alışveriş yapabileceğiniz pek yer yok ancak yemek için birkaç mekan var. Özellikle kış aylarında mekanların kapalı olma ihtimaline karşı hazırlıklı gitmenizde fayda var.

Akçakese Köyü’nde Neler Yapılır?

İstanbul’a yakın plajlar arasında denize girilebilecek en ideal sahil olabilir. Suyun berraklığı ve maviliği el değmemiş hissettiriyor. Yaz aylarında sahile koyulan şezlonglar ve canlanan işletmelerle klasik tatil kasabası görüntüsüne bürünüyor. Şile’ye nazaran kayalık bir koy olması nedeniyle Karadeniz burada daha sakin ve güvenilir hissettiriyor. Yüzmenin yanında, ilginç kayaların çevresinde şnorkel dalışı yapmak için ekipmanla gelmenizi tavsiye ederiz.

Yaz veya kış fark etmez, sahilde çayınızı, kahvenizi, şarabınızı kapıp gün batışını izleyebilir, sessizliğin ve renklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Konaklayanların tepelerde yapacağı sabah gün doğumu yürüyüşü sonrası çarşaf gibi denize girme şansı da olur tabi. Hatta sahile inmeden, köyün sokaklarında yürümeyi ve ahşap evleri fotoğraflamaya zaman ayırabilirsiniz. Köyde hala yerleşim yıllarının tarihi dokusunu koruyan bahçeli ahşap evler var. Sahilde ise kireçtaşı kayalıklar fotoğraflarınız için harika görseller sunacak.

Son dakika da olsa, plan olmasa da önemli değil. Hafta sonunu İstanbul’da değilmiş gibi geçirmek için, Akçakese’yi rotalarınız arasına eklemeyi unutmayın.

Website: http://gezentiyiz.biz/

Instagram: gezentiyiz.biz 

Facebook:@gezentiyizbizweb

Twitter: Gezentiyiz_Biz

Pinterest: gezentiyizbiz

2 YORUMLAR

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin